| Seroquel a întrebat:

Oare de ce nu imu reuseste nimic in viata si Dumnezeu ny m-a inzestrat cu nicio abilitate, nicio aptitudine si niciun talent.Eu de ce trebuie sa fiu in deficit fata de altii si sa nu ma deacurc in viata? De ce pe unii Dumnezeu ii inzestreaza cu aptitudinu,calitati, abilitati multe si pe altii deloc.Nu am niciun orizont si sunt ravasit de asta.Mai exista speranta pentru mine?

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sigur nu ai descoperit domeniul in care este talentat. Fiecare dintre noi are calitati care ne fac unici. Incearca si cunoaste-te mai bine si vei vedea ca ai astfel de calități. Ai incredere in tine si depune eforturi in aceasta privinta. Dumnezeu iubește pe toată lumea și nu face diferențe.

| RAY a răspuns:

Mădă0611 are dreptate

| anonimg a răspuns:

Viata si existenta ei nu au aparut din senin, din aer sau din atmosfera. Nici macar din voia parintilor nostri. Ca a aparut prin ei, este altceva; dar omul nu poate da viata niciodata.
Ce vreau sa spun este ca nimic nu este la intamplare. Nici macar educatia -sau lipsa acesteia -caci despre asta vreau sa vorbesc.
De asta mor pe parintii care dau nastere la copii precum isi fata animalele puii lor. Ba inca salbaticiunile isi invata puii cum sa se descurce in viata: sa stie sa vaneze sau sa se fereasca de pradatori. Dar cei mai multi parinti nu isi invata copii cum sa se descurce in viata. Iar copii o fac cum pot: fura, insala, mint, talharesc, ucid, etc. Si fac asta pana chiar si cu parintii lor. Si lucrul acesta nu se intampla doar in clasele modeste, de jos, printre oamenii de rand; ci chiar si printre cele superioare, care sunt in conducerea statelor si care ar trebui sa fie modele de urmat; pentru ca tinerii au nevoie de modele.

Si educatia aceasta se castiga, si va face parte din viata omului doar atunci cand omul va ajunge sa cunoasca pe Dumnezeu. Nu vorbesc despre bunele maniere -nu dau mai mult de doi bani pe ele; ci vorbesc despre o inima curata, sincera, plina de dragoste, o inima in care lui Dumnezeu Ii place sa locuiasca. Iar noi insine nu ne putem schimba inimile, dupa nici leopardul nu isi poate schimba petele. Avem nevoie de Dumnezeu ca sa ne schimbe. El stie asta, stie cum suntem si ne invita sa venim la El asa cu suntem si sa cautam ajutorul Sau, in asa fel incat nu am mai avea alta solutie. Si nici ca avem o alta.
Acesta este primul pas spre educatie.
Si pe mine ma incanta oamenii inzestrati cu talente; si ii vad si aud la astfel de prezentari si concursuri. Dar toate acestea sunt egal cu zero daca acesti oameni talentati sunt straini de Dumnezeu. Fie ca este inzestrat cu talent, sau cu daruri materiale/finainciare, omul daca nu Il are pe Dumnezeu nu traieste decat pe/pentru lumea aceasta. Dar noi oamenii avem nevoie de ceva mai mult si mai inalt decat poate sa ne ofere aceasta lume: de dragostea lui Dumnezeu, de viata vesnica.
Atunci cand Dumnezeu va locui in inima omului- de-abia atunci va incepe viata cu adevarat. Acesta va fi doar inceputul; iar sfarsitul unei astfel de vieti nu va exista. O astfel de viata trece dincolo de mormant; pe cand cei ce traiesc pentru lumea aceasta speranta lor nu trece de mormant. Dar tocmai pentru aceasta Domnul Hristos a venit ca sa moara in locul nostru, si sa ne aduca speranta si nadejde dincolo de capacitatea noastra de intelegere.
Asculta bine ce iti spun: fiecare om nascut vreodata pe pamant, este dator sa cunoasca pe Dumnezeu. Este adevarat ca parintii nostri au neglijat aceasta educatie. Dar acum tu esti la varsta in care poti cerceta lucrurile cu privire la Dumnezeu. Stiu ca ai intrebari in privinta aceasta. Scrie-le pe hartie si cauta sa aflii raspunsuri le ele. Fiecare raspuns gasit iti va aduce pace in suflet, iti va aduce incredere in tine; intr-un cuvant, te va aduce mai aproape de Dumnezeu fara sa iti dai seama. Ochii ti se vor deschide putin cate putin, pana acolo incat vei vedea ca Dumnezeu a fost alaturi de tine pe tot parcursul vietii tale, chiar daca tu nu ai observat lucrul acesta. Doar atunci vei cunoaste calitatile si aptitudinile pe care le ai, si pe care multi le viseaza sa le aiba. Pentru ca nu exista om pe pamant care sa nu fi primit cel putin un dar, o calitate, o abilitate care sa fie de folos semenilor lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Abilitatile, aptitudinile si talentul sunt munca doar. Dumnezeu e impartial, nu da nimanui nimic. Creaza si pune de-o parte. Cine munceste, ia, cine nu, se plange si condamna.

| DeyCj a răspuns:

Simplu.Că dumnezo nu există, iar tu probabil în loc să-ţi faci singur tu ceva pentru tine te rogi la ceva ce nu există şi aştepţi să-ţi pice din cer, în loc să te apuci să-ţi faci tu pentru tine.E o chestie ce se practică la toţi credincioşii întru' domul, că de asta merge ţara asta aşa de bine, că-i locuită de credincioşi întru' domnul.
Vrei să ai parte de reuşite în viaţă, să-ţi meargă totul bine şi în viitor să ai şi tu ablilităţi, poate chiar mai bune decât alţii?
Atunci lasă rugatul şi caută soluţii reale despre cum să-ţi faci ceva pentru tine. happy, căci numai progresând(psihic şi spiritual) o să reuşeşti în viaţă.
Eu pe principiul ăsta mă ghidez în viaţă şi no să-ţi vină să crezi dar de când am acest principiu sunt mult mai fericit îmi merge totul aşa cum vreau şi am parte de bunăstare şi linişte psihică şi fizică.
Eu zic că e best deal. Încearcă şi tu. happy

| christall a răspuns:

Cum sa nu? Din cate vad esti sensibil si asta e o mare calitate. Pentru ca tu iti poti gasi vocatia ajutand pe altii mai putin norocosi. Nu toti sunt inzestrati, talentati. Sunt copii ca si tine care nu stiu cat mai au de trait, ti-a dat Dumnezeu viata, cel mai mare dar pe pamânt. Bucura-te de ea. Si nu uita, multi ar vrea sa fie in locul tau, sanatosi si sa aiba o familie.

Răspuns utilizator avertizat