| anonim_4396 a întrebat:

Oare de ce oamenilor bogați care nu au nicio treabă cu faptele bune și cu credința le merge bine, boala nu îi atinge, au femei și trăiesc ca în paradis, iar omul sărac pe lângă faptul că duce viața așa cum o duce îl mai atinge și boala și merge din rău în mai rău chiar dacă e un om bun. Oare de ce se întâmplă lucrurile ăstea? Unii trăiesc ca în paradis pe pământ, iar alții se chinuie toată viața? Există vreo explicație aici?

47 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da exista o explicatie. Nu exista nimeni care sa iti contorizeze faptele bune sau rele si sa te pedepseasca sau rasplateasca. Totul e aleator

| Panamax a răspuns:

Fiecare are exact ce merita.
Exista legi universale care ghideaza totul.
Zeul biblic nu are vreo legatura cu asta, a fost doar un criminal care va plati pentru toate crimele comise.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Panamax):

Interesant faptul ca te consideri superior doar fiindca nu crezi in zeul crestin, dar crezi in alte aberatii.

| Panamax a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Esti prea mic din toate punctele de vedere ca sa-ti dai cu parerea.
Poate ca esti frumos.

| Octavian199 a răspuns:

Mai usor cu boala. Oricat ai fi de bogat, nu treci de boala.

| Mircea08 a răspuns:

Da - In fata lui Dumnezeu lumea nu se imparte in oameni saraci si oameni bogati. Dumnezeu are grija de fiii Lui nu de ai diavolului. De ai diavolului are el grija si le da ce le da dupa care oricum le ia tot pentru ca generozitatea nu se numara printre virtutile diavolului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Omul bun cum zici tu tine de caracter nu de bogatie/saracie. "Unii trăiesc ca în paradis pe pământ, iar alții se chinuie toată viața" e usor de spus ca traiesc ca intr-un paradis, când vezi doar roadele.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Da. Exista o explicatie! Eu am bani si tu nu! Sic! laughing))

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Tu ești un Cretin.
Nu te-a întrebat nimeni dacă ai bani.
Oricum sufletește ești mort.
Tu te consideri animallaughing
Ar trebui să fii la gradina zoologica, evoluatule din Maimuță.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Multumesc. Sunt vorbe foarte frumoase din partea unui "crestin".
Mort sufleteste este oricine pentru ca nu exista suflet.
Eu ma consider Homo Deus. Dar asta-i alta mancare de peste.
Numai bine iti doresc!

| Henrypericolpublic a răspuns:

Poate ca la un moment dat o sa le meargă mai rău lor sau poate nu.Dar daca le merge bine aici și ei sunt rai, cu siguranță în lumea de dincolo le va merge mult mai rău.

| RaulAlmășan a răspuns:

Păi în Biblie Dumnezeu spune despre divol(lucifer) că era desăvârșit în toate cele,in afară de Dumnezeu Tatăl și Dumnezeu fiul.
Oamenii care îi vezi că au de toate si păcătuiesc mult,sun protejați de rele.
Diavolul știe că sufletele lor sunt ale lui.
Si face orice să le câștige, fiindca asta îi dă putere.
Un om sărac, majoritatea sunt creștini iar Dumnezeu ne spune că suferința noastră va fi răsplătită în Rai.
Oamenii aceia o duc rău aici dar, răsplata va fi mare în ceruri.
Iar dacă cineva e sărac și nu are credință maxima in Dumnezeu, El îți va da în funcție de credință.
Dacă te rogi, trebuie să crezi că Domnul te va ajuta 100%.
Fără îndoială, caci Dumnezeu se supără când cineva are urme de îndoială.

| anonim_4396 explică (pentru RaulAlmășan):

Omule, am tot incercat să le explic și eu, dar nu ai ce le face, ei nu cred în Dumnezeu

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Le-am dat multe argumente și nu au putut să le contrazică.
Ei nu vor să creadă.
Dar Dumnezeu vede tot

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ce explicatii plauzibile ai adus? Ce dovezi stiintifice?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Care sunt acele "agumente" de necontrazis?
Stiinta nu "crede", ea explica, cerceteaza, demonstreaza.
Hai sa vedem ce "argumente" ai. Cred ca te-as putea face sa iti schimbi religia dupa 30 minute de dezbateri. Asta daca intelegi termenul "dezbatere".

| anonim_4396 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu există pentru tine suflet și Dumnezeu! Dar pentru mine și ceilalți oameni există. Așa că îmi pare rău pentru tine că nu crezi și îți trebuie ție dovezi științifice. La ce viziune ai acum nici dacă ar sta Dumnezeu în fața ta, tu nu ai fi în stare să-L vezi

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Lasă mă vrajelile astea.
Știința susține ideea că înainte de apariția universului a fost doar un punct mai mic decât un atom care a explodat si a adus un fenomen adică mai multe fenomene care au alcătuit universul.
Cine poate crede asta?
Dacă stai bine să te gândești știința are multe teorii false.
Si mereu teoriile se schimbă.
Asta pentru că știința nu poate contrazice Divinitatea.
Nici în 50 de ani de, dezbateri nu ai avea cum să mă convingi.
Fiindcă minciunile care vă ies pe gură nu sunt crezute de oricine.
Trebuie să fii chiar bătut în cap, să crezi așa ceva.
În medicină se folosesc plante care erau folosite si cu mulți ani în urmă, inainte de evoluția asta mare a tehnologiei, oamenii nu aveau aparate, nimic.
Dar foloseau diferite plante medicinale pentru anumite boli.
Crezi că le-au încercat pe toate până și-au dat seama care e bună?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Știința are si ea rolul ei.
Dar unii vor să fie mai speciali.
Multe teorii științifice se bazează pe bănuieli.
În Primul rând dacă omul ar fi evoluat dintr.un strămoș al maimuței.
Nu ar fi putut avea rațiune.
Dar e greu pentru voi să credeți asta.
Un animal indiferent de inteligenta pe care o are, chiar dacă îl crești de mic intre oameni, acel animal nu o să se comporte niciodată ca un om.
Dar un om care a evoluat din animal a ieșit cu tot cu rațiune?
Bă dacă el nu a învățat nimic decât să se comporte ca un animal.
Cum poți spune că în mintea lui a apărut rațiunea.
Iar dacă știința spune că păsările au evoluat din, dinozauri.
Aia nu e evoluție, fiindca au evoluat invers?
Tu crezi că orice om poate crede toate bazaconiile scoase.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista pentru nimeni. Stiintific vorbind. Nu poate fi dovedit.
Tu "crezi" ca exista. Este o diferenta imensa.
Si esti liber sa crezi in ce vrei.
Cum eu sunt liber sa nu cred in idiotenii puerile. Si cum sunt liber sa nu vreau sa imi fie bagate pe gat astfel de ineptii.
Ai o religie? Crezi in ceva? Foarte bine! Stai in banca ta si rumega in pace! Nu va mai bagati aiurea in discutii si nu mai incercati sa convertiti aiurea in stanga si dreapta de parca ati fi nu stiu ce apostoli leprosi preacredinciosi!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Tu ai citit trei randuri sau ti-a tradus cineva vreo ineptie.
Stiinta nu sustine asta! Despre ce "stiinta" vorbesti? Ce stii tu despre stiinta? Ce studii ai? Ce relevanta?
In primele trei randuri este atat de multa ignoranta incat nici zece ani de studii nu te-ar convinge cat esti de habotnic!

Ce teorii "False" are stiinta? Tu nu intelegi ce inseamna o dezbatere. Un om intelient, isi da seama, intr-o dezbatere, care sunt argumentele pro si contra si se declara invins. Voi mergeti ca boii inainte fara sa va uitati in stanga sau in dreapta. Asta nu este dezbatere. Crestinilor, stim de la romani, le place circul, nu? laughing

Stiinta are dovezi, nu minciuni. Este o greseala de logica grava cand inversezi normele si adevarurile. Adica religia se bazeaza doar pe minciuni si basme, dar tu invarti aceasta poralitate si acuzi stiinta de erori. Esti imoral si ignorant in acelasi timp! Ai atins un nou punct!

Ce legatura are medicina cu discutia noastra? Nu poti tine fagasul? Nu poti mentine o idee prea mult timp? Deraiezi des? :_))

Acele plante contin o substanta activa folosita in medicamentele de astazi. Esti habarnist declarat! Presupun ca nici nu iti vei vaccina copiii ca ti-i iau extraterestrii, nu?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Stiinta are un singur rol. Pune mana si citeste!
A spune ca teoriile se bazeaza pe banuieli este o mare tampenie. Mai departe nu citesc ca imi pierd timpul!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

laughing)) știința nu poate explica toate teoriile.
Multe sunt presupuneri.

| minrest a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Confunzi teoriile cu ipotezele. Daca nu sunt demonstrate, in asa fel incat sa isi convinga si adversarii, nu se numesc teorii stiintifice, ci ipoteze.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Presupunerile sunt de domeniul religiei. Tu presupui ca exista un zeu. Nu ai dovezi, nu cercetezi, nu aplici metoda stiintifica, nimic. Dar ce rost are sa iti explic! Tu stii ce inseamna metoda stiintifica?
Ai citit macar asta? Sau ti-a spus vreun popa ca stiinta este asa ceva pentru fraieri?
https://www.descopera.org/metoda-stiintifica-si-dovezile/

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Tu ești normal la cap?
În primul rând credința în Dumnezeu nu e o presupunere.
Si nu, nu mi-a spus nici un preot nimic, fiindca nu am încredere în alte vorbe care nu coincid cu Biblia.
Așa că Biblia este un fapt că Dumnezeu există.
Si universul e un fapt că Dumnezeu există.
Tu susții ideea că la început a fost un punct mai mic decât un atom, care a explodat si a creeat universul.laughing
Asta spune științalaughing
Păi dacă ești imbecil si nu îți dai seama că nu are cum să fie reală chestia asta, ai o problemă.

| anonim_4396 explică (pentru RaulAlmășan):

Lasă-l frate! Este ca și cum i-ai spune unui câine să nu mai latre?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dragul meu, ca sa iti explic pe intelesul tau:

DEXul defineste "credinta" ca si considerare, parere, inchipuire, presupunere, banuiala etc.

Tu presupui, "crezi" asa cum se exprima crestinii ca exista o forta superioara bla bla bla
Nu ai cum sa demonstrezi pentru ca este imposibil stiintific. Deci tu "crezi", presupui, banuiesti. Tu poti intoarce roata si sa comentezi ca ai "convingerea", "siguranta", dar si aia, pana la probe contrarii, este tot o banuiala.

Preotii spun ce spun bibliile (Atentie, sunt mai multe carti). Sau cel putin asta ar trebui sa faca. Asadar, scheletul tau ideatic se clatina.

Ai folosit logica inversa gresit. Bibliile (Atentie, mereu la plural - sunt mai multe carti. Ca le recunoasteti voi sau nu tot atatea raman si inca se mai descopera la Qumran) sunt scrise de oameni care au trait la secole dupra presupusa desfasurare a acelor evenimente. In plus, ca orice carte care mitizeaza trecutul sau epopeea a vreunui popor, este plina de mituri si fabulatii. Daca o consideri adevarata atunci si Odissea este adevarata, Epopeea lui Ghilgames, Mahabharata, Ramayana, Munci si Zile, Popol Vuh si multe altele. Pe care presupun ca nu le-ai citit.

Deci nu poti conchide ca o carte este dovada ca un zeu exista. Este absurd si lipsit de sens.

Universul exista. Punct. Si de la capat. Nu are nimic de-a face cu un zeu. In mitologia babiloniana zeii o impart pe Tiamat si fac lumea din ea. Asta inseamna ca este si adevarat? Cu ce este mai buna sau mai adevarata religia ta decat a lor? Intelegi? Mitologie! Simplu. Baga la cap!

Nu eu sustin ideea aceasta. Teoria, nu ideea - atentie la cuvinte, este dovedita de stiinta. Prin aplicatii si domenii stiintifice pe care nu le poti intelege la nivelul tau.

Dar iti explic mai jos:
https://mythologica.ro/......ru-prosti/

Stiinta nu "spune", stiinta dovedeste. Intelegi ce inseamna conceptul? Ce presupune? Cata munca de laborator presupune, date, analize, cercetare etc? Poti intelege miliardele de ore pe care oamenii de stiinta (cu un IQ mult peste al tau) le depun zilnic pentru a ne face sa intelegem Pamantul, viata, omul?

Cand tu spui toate rahaturile astea este ca si cum ai face caca pe toata stiinta omeneasca, pe toti oamenii de geniu, pe Einstein, Darwin, pe toata creatia si civilizatia umana. Oamenii ajung in spatiu si tu "crezi" ca exista zei si "dovezile" scoase de tine sunt biblia si universul? WTF? Hai sa fim seriosi! Te faci de ras si ne faci de ras pe noi, oamenii, ca specie.

Eu sunt imbecil. Multumesc de compliment. Dar faptul ca tu distorsionezi realitatea ca iti convina este cu totul altceva. Realitatea este aceeasi pentru toti. Doar tu "crezi" altceva.

Repet, a mia oara, pe acest forum, ai vreo dovada sau cel putin un argument convongator? Ai citit si altceva pe subiect? Ai o idee proprie pe care nu ti-ai insusit-o de la altii?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o idee proprie? Vreun argument convingator? Sau esti acel tip de crestin convins 110% ca are dreptate si merge inainte pana cade in prapastie?
Ai vreo logica? Ce stiinta folosesti in deducerile tale? Ce dovezi iti sustin spusele? Unde sunt cercetarile?
Daca ai un raspuns, te rog. Insist sa ti-l demontez.
Daca nu, pune mana pe o carte. Orice carte. Se pare ca biblia asta pe care o tot invocati mai mult prosteste oamenii decat sa-i faca inteligenti. Mai mult dezbina decat uneste. Mai mult va transforma in habotnici si pareriologi.
Si este pacat. Traim intr-o lume mare si frumoasa. Unde avem toti loc si am putea sa incepem s-o exploram. Dar mai intai trebuie sa incepem cu noi insine.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Știu ce scrie în Dex.Dar Dexul este scris si de savanți..Este părerea unor oameni de știință
Dexul nu există din totdeauna
Așa că părerile moderne nu mă interesează

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Pe mine faza cu Dexul mă face să râdlaughing
Ești amuzant așa de felul tău.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Explică asta...în Domeniul medicinei se folosesc extrase din plante care se foloseau si in trecutul îndepărtat.
Dacă oamenii din trecut nu aveau o tehnologie, nu aveau electricitate, nimic.
Cum și-au dat seama că acelea plante sunt bune pentru anumite boli?
Crezi că le-au încercat pe toate fără până au găsit ceva bun.
Aici este vorba de călăuzire spirituală.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Dragul meu, chiar daca ai sti ce scrie in DEX, ma tem ca nu intelegi. Este de ajuns un singur raspuns. Daca nu te intereseaza parerile "moderne" nu iti vaccina copiii, continua sa "crezi" ca Soarele se misca in jurul Pamantului, ca Pamantul este plat, ca ciuma bubonica a aparut din cauza pacatelor oamenilor si alte rahaturi din astea.

Nu cred ca am mai auzit vreodata asemenea exprimare: "părerile moderne nu mă interesează". Fara "pareri moderne" nu ai avea cum sa tastezi acum, cum sa te deplasezi, sa citesti, sa gandesti, sa respiri. Stai jos, nota patru!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Prin practica. Daca bagi mana in foc si te arzi o vei face si a doua oara?
Vrei sa iti fac un rezumat al botanicii? Al folosirii plantelor medicinale in epoca pietrei?

https://adevarul.ro/......index.html

"Calauzire spirituala" este un alt termen pentru un control imediat si ireversibil la spitalul de nebuni, sectia psihoze.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Faptul că tu deviezi de la subiect e altceva.
Dar vrei să pari mai special, in ochii mei ești un ratat.
Am spus că nu mă interesează părerile moderne care neagă, sau denigrează creștinismul.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Călăuzirea spirituală nu e ce crezi tu.
Băi moluscă, tu insulti făără să cunoști măcar adevărul.
Decât să vorbești prostii, mai bine taci.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

"Calauzirea spirituala", admitand ghilimelele de rigoare este un hocus-pocus. Este la fel de adevarata precum Harry Potter sau Mos Craciun.
Nu te "calauzeste" nimeni in viata, decat propria persoana si propriile decizii.

Mai cunosti vreo alta nevertebrata, sau te opresti la regnul molustelor?
Care este "Adevarul"? Cum se face ca tu, un intelect limitat si ignorant, il cunosti? De unde cunosti acest adevar? De ce presupui ca stii adevarul?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Devierea, de la subiect sau aievea, iti apartine. Nu are nimic daca esti deviant. Toata lumea este egala. laughing
Nu intereseaza pe nimeni "ochii" tai laughing
Parerile "moderne" nu neaga sau denigreaza crestinismul. Nu poti nega ceva ce nu exista.
O religie este doar fictiunea tardiva si melancolica a celui care o practica!
Mult succe la scoala! Chiar ai nevoie de educatie! laughing)

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Eu nu presupun că știu adevărul.
Eu îl știu.
Iar religia poate fi o ficțiune.
Dar nu si Dumnezeu.
Nu știi ce înseamnă religie.
Așa că taci.
E diferența între o persoană religioasă și o persoană credincioasă.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Păi tu deviezi de la subiect si încerci să îmi,, bagi cuvinte în gură"
Reacționezi ca un copil.
Dar na. tu poți crede că întreg universul a ieșit dintr.un punct.
Ai si tu un loc pregătit la psihiatrie.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Care "adevar"? Despre ce? Cunosti toate adevarurile? Ai raspunsuri la toate intrebarile? Cred ca glumesti! laughing)
Religia este o fictiune. Iar religia crede in zei. Asadar, fa calculele.
Vrei sa cautam impreuna sensul cuvintelor folosite de tine?
Crezi ca este vreo diferenta majora?
Ai pierdut de mult discutia. Mai ales pentru ca nu ai adus niciun argument notabil. Ce zic eu argument... vreun dram de coeziune!

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

ți-am mai spus că nu știi ce înseamnă religie.
Si cunoc adevărul despre Dumnezeu care face mai mult decât ai putea cunoaște tu vreodată.
Si repet, învață însemnătatea cuvântului, religie"

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru RaulAlmășan):

Probabil pentru tine are o "insemnatate" personala.
Termenul "religie" are un continut clar si precis. Stabilit deja. Il cunoaste toata lumea in extenso.
Asadar, adevarul este al tau si este personal. La fel ca zeul caruia i te inchini. Asta nu ti-o poate lua nimeni si este fix problema ta ce "cunosti" sau nu. Dar in aceasta frazeologie este relativ cu "a crede".
In fine, numai bine iti doresc. Nu are rost sa continuam acest periplu filosofic de vreme ce nu intelegi substratul.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Dar tot nu ai înțeles cuvântul religie

| anonim_4396 explică (pentru RaulAlmășan):

Lumea a apărut dintr-un punct mic și s-a făcut mare și așa a apărut Universul?

| RaulAlmășan a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa consideră savanțiilaughing

| anonim_4396 explică (pentru RaulAlmășan):

În Biblie este răspunsul