| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza au impresia crestinii, ca Fiul lui Dumnezeu, Isus, le- a lasat lor crestinilor invaturile sale?
Isus Fiul lui Dumnezeu NU a fost niciodata crestin, nu s-a convertit niciodata la crestinism, nici nu a recomandat nimanui sa urmeze religia crestina si nici sa se converteasca la crestinism, si nici n-a scris s-au spus nimic pentru crestini, pentru ca el era de religie mozaica si nu s-a dezis de religia parintilor sai nici macar atunci cand a murit rastignit pe cruce? Mai mult decat atat, absolut nici unul din Apostolii lui Isus nu s-a convertit la religia crestina si nici nu a cerut nimanui sa o faca! ...asa ca ce legatura are Rabinul Isus, pe care apostolii sai i-l numeau Rabunii, adica Rabinule, cu religia crestina inventata de niste sarlatani ....si de unde aveti impresia ca Isus v-a transmis voua crestinilor ceva?

27 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Hristos a legat însăşi mântuirea oamenilor de Biserica pe care a întemeiat-o! Există zeci şi zeci de versete în acest sens:

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| Moisie explică (pentru milan9):

Isus, fiind un rabin ratacitor, care predica la oameni acasa, nu a intemeiat nici macar o sinagoga, dara-mi te o biserica pentru crestini!
Tu nu vezi ca bati campii si minti inducand si pe altii in eroare?
Pai asa te invata Dumnezeul tau, sa minti si sa inseli lumea?
Pai cine e Dumnezeulo tau?
Nu cumva ala care se recunoaste singur ca fiind Lucifer, adica Tatal Minciunii?

| milan9 a răspuns:

De ce persecuti fara incetare crestinismul? Esti tu cel mai comunist dintre comunisti?

Ce relevanta au spusele tale daca tu apartii unei religii NECRESTINE?

| Moisie explică (pentru milan9):

Mai omule, tu nu vezi ca eu pun doar niste intrebari logice cu scopul de a afla adevarul?
Daca cumva ti se par ca nu sunt bazate pe adevaruri, atunci fi bun si arata-ne versetele din Biblie in care Isus cere sa ne convertim la crestinism? Sau unde spune ca vorbele sale sunt adresate crestinilor?
Daca acestea nu se gasesc in Cuvantul lui Dumnezeu, adica in Biblie, poate ne dai tu niste versete de unde stii tu, poate din Cuvantul Diavolului, ca sa vedem si noi pe ce se bazeaza convingerea ta, care din partea mea esti liber sa o traiesti si sa o impartasesti la tine acasa, dar cand vi pe un forum public, trebuie sa te intreb sa ma lamuresti si pe mine cum de ai ajuns tu la concluzia ca un Rabin al religiei mozaice, cum a fost Isus, este in ochii tai un crestin?
Nu te supara, dar nu pot intelege acest lucru, si nici in Biblie nu am gasit acest lucru...asa ca unde este taina?

| milan9 a răspuns:

Unde scrie despre crestinism? In SFANTA SCRIPTURA, desigur...

| Moisie explică (pentru milan9):

Cum unde? Nici atat nu stii?
Bineintele in ultimul capitol din Biblie numit Apocalipsa (Mare) care a fost inclus in Biblie la ordinul lui Constantin cel Mare, adica cand evreii copisti cunosteau deja marsavia crestina, motiv pentru care au scapat in ciorba Apocalipsei niste bucatele de rahat ca sa fie inghitit de fraierii care doar cred si nu gandesc, iar acele rahatele sunt acelea in care Tatal ceresc il numeste pe fiul sau razvratit ca fiind Diavolul, iar fiul razvratit se recunoaste ca fiind Lucifer, si cum Christosul se lauda dupa inviere ca a ajuns Seful Iadului, fara sa mai amintim de faptul ca oamenii sunt anuntati de Dumnezeu sa iasa urgent din Biserica Marii curve a noului Babilon ...care este biserica crestina cu sediul in orasul Roma!
Aici despre cine crezi ca scria Biblia?
Mai vrei si altele dovezi?

| milan9 a răspuns:

În Apocalipsa NU se face referire o dominatiune religioasă!
Asta vor să dea de înțeles doar un anumit cult fanatic, mereu pus pe prozelitism (mă refer doctrina în ansamblu a grupului respectiv)

În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6).

| milan9 a răspuns:

Ori până şi ultimul creştin ştie că "SFINŢII şi MUCENICII" lui Iisus au făcut parte dintotdeauna din Biserica rămasă neschimbată.
"Babilonul cel Mare" a persecutat Biserica (evreii, Imperiul Roman, islamiştii, revoluţia franceză, bolşevismul, comunismul peste tot în lume, etc...).

"Babilonul cel Mare" este un nume simbolic dat fie păcatului, fie celor care au vărsat sângele martirilor, au rănit Biserica, în mod categoric neavând vreo legătură cu Biserica lui Hristos!

| Moisie explică (pentru milan9):

Isus nu a avut niociodata sfinti mucenici, ci doar 12 Apostoli!
Asa ca iarasi batib campii si o iei püe aratura!
Noul Babilon este orasul Roma care este sediul Marii curve care s-a intins la asternut cu toti regii si imparatii pamantului, si nu cred ca aici poate fi vorba de Imperiul Roman care nu s-a intins la sternut cu niciun rege si cu niciun imparat din lumea larga, deci este clar vorba de Biserica Crestina care chiar si astazi se preacurveste cu guvernele Romaniei si a multor altor tari la fel de retrograde!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Fiul lui Dumnezeu a avut si va avea intotdeauna mucenici, pentru ca intotdeauna vor veni PERSECUTORI ai CRESTINISMULUI precum @Moisie aci de fata...
"În Apocalipsă cap.17-18, "Babilonul cel Mare", este prezentat ca fiind "desfrânata cea mare", "BEATĂ DE SÂNGELE SFINŢILOR ŞI DE SÂNGELE MUCENICILOR lui Iisus" (Apocalipsa 17, 6)."

| Moisie explică (pentru milan9):

Hahahah... zici tu ca Isus a avut mucenici?
Pai de ce nu scrie in Biblie despre mucenici lui?
Sau cumva vrei tu sa-mi dai un link in care este vorba de MUCENICI lui Isus?
Sau te pomenesti ca nu vrei sa cauti ca stii prea bine ca ai tras o minciuna gogonata?
Deci daca in Biblie NU scrie ca Isus a avut mucenici ...ramane valabila doar prima parte referitoare la acea femeie, si anume ca era BEATA, pentru ca se vede clar ca nu putea fi beata de sangele mucenicilor, doar daca acei mucenici aveau 99% alcool in sange.
Asa ca astept dovada biblica despre Isus din evangheliile care arata viata lui si nu vorbele unei betivane care era atat de beata incat nu mai stia din ce s-a imbatat!
Dar apropo oare cat de treaz esti tu daca poti crede o asemenea idiotenie ca cineva bea sangele unor cadavre si se mai si imbata din sangele baut.
Zau ca prostia asta bate orice scenariu de film cu Dracula!

| milan9 a răspuns:

Dar adresandu-te unei tari in care 99% sunt familii crestine, atunci ce pretentii mai ai? Sa ne treci la iudaism? Vrei sa ne "tai împrejur" pe toti?

Sau PERSECUTI CRESTINISMUL doar asa ca sa te afli în treaba...

| Moisie explică (pentru milan9):

Intelegi totul aiurea, dar nu intelegi de loc ce este esential!
Si anume ca in lumea de azi se poate supravietui ca tara, doar daca ai tineri bine pregatiti, adica orientati catre stiinte, si nu care sa-si piarda timpul cautand in Biblie potcoave de cai morti.
Asa ca daca tu esti roman si mare patriot, atunci m-ai bine m-ai ajuta sa corectam ce strica excrocii care vor doar sa fure si sa distruga o tara a carei singura sansa de supravietuire este orintarea catre stiinte, si nu catre religia care prosteste si sminteste mintile crude ale copiilor!
Asa ca te rog sa privesti problema din p de v patriotic, si mai las-o naiba cu religia ca este doarv o minciuna periculoasa care smiteste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da
si pe mine, credinta ma socheaza
faptul ca am evoluat dincolo de orice sens istoric sau filozofic si am calcat peste orice notiune sanatoasa a ce putea insemna credinta sau dumnezeu.
si ca am trecut peste toate ideile contemporane, cum ca as putea crede in mos craciun(ce tampiti) sau ca perioada noastra cere credinta, sau ca o iau ca pe o forma de terapie care nici nu mi se cuvine.
dar am fost pacalit inca din copilarie, pentru ca nu-i asa, sunt in perioada noastra.
si asa am fost otravit de isus, oricine ar fi dpdv istoric
dar am momente de reverie in care realitatea credintei mele imi face mainile si fata sa arda si sa transpire rece ca si cum as sta intr-o ploaie cu grindina.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Tu macar ai realizat ca basmul cu dulgherul Isus este o minciuna buna doar pentru cei care doar cred fara sa gandeasca

Pai daca te interesa credinta in Dumnezeu atunci de ce nu te apropii de Creator prin Cunoasterea Rationala pentru ca numai STIINTELE fac legatura intre Creator si om prin faptul ca numai stiinta permite omului sa se apropie de Dumnezeu prin cunoasterea legilor Sale prin care au fost create Viata si Universul?
Si nu o minciuna religioasa inventata cu scopul politic de a manipula, spiona si belii masele de prosti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Nu stiu, m-am rugat si am postit. am citit mistici. am studiat martiri. am inceput sa cred ca mi-e sete de dumnezeu.
stiinta insasi, pana la urma ce inseamna toata stiinta. care e rostul si originea. poti sa scapi de pesimism sau sa te simti mai indepartat deci in siguranta de adevar...
as putea sa cred in progres, tot o forma de a il inlocui pe dumnezeu cu mine. dar imi stiu locul, cu totul altundeva si nu ma vreau o fiinta extraterestra, cel putin nu dincolo de natura sau in competitie, e dincolo de discutie.
cat despre ceilalti. sa fii contra religiei le va face intotdeauna credinta mai puternica. poate nu am avea de ales decat sa vedem ce poate religia oferi, nu in sensul ignatian, am putea vedea ca dau respect si toleranta, poate foarte imperfecte dar intr-o lume in care lucruri de genul nu valoreaza. pentru multi si ma includ aici cred, comunitatile religioase sunt singurele care dau asta

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Poti sa spui mai pe scurt, si anume ca ti-ai pierdut timpul pe degeaba!
Credinta trebuie sa fie puternica, dar nu credinta a proasta, in cai verzi pe pereti, ci credinta in adevarurile notorii descoperite de Stiinte, adevaruri care sunt atat de multe incat niciun om nu le va putea cunoaste pe toate nici daca ar avea zece vieti, asa ca trebuie sa crezi in ele cu credinta puternica si de nezdruncinat. Da intr-adevar comunitatile religioasesunt populate de ignoranti care nici macar nu cunosc definitia cuvantului religie, si nu stiu nimic, motiv pentru care trebuia sa creada totul, pacat ca comunitatile asa zis religioase cred totul asa a proasta dar nu Stiu ca religia crestina NU vine de la Dumnezeu ci de la niste sarlatani care au furat scripturile religiei mozaice si voi credeti ca l-au furat si pe Dumnezeul religiei mozaice din cerurile in care locuieste fara sa se manifeste niciodata in nicio forma!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Oh e foarte neimportant cat te prosti, ii vezi atat de nepractici. imi vine sa urlu la tine.
,, tu chiar vrei sa traiesti intr-o lume in care niciun om nu e idealist''
pentru ca sa ii subapreciezi pe acestia, de pe un teritoriu nepractic, este sa ii respingi total. intreaba-te singur, tu chiar vrei sa traiesti intr-o lume unde nimeni nu este idealist?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Ba da, doar ca nu astept sa-mi implineasca idealurile nici popa si nici biserica, ci eu insumi!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Moisie):

Problema e ca statul persista asa cum e, dincolo de relatia lui cu stiinta sau d-zeu. prin si pentru el. in competitie cu celelalte.
difera de un imperiu, de o structura imperiala sub care sa se supuna mai mult sau mai putin si care ar reprezenta triumful ratiunii sau teofaniei, sub care omenirea ar putea trai intr-un fel de armonie si unitate pana la sfarsit. statul e doar o porcarie raportata la alte state.
ceea ce nu ne lasa sa ne mancam cotletul este organizarea daca vrei a unui sistem diplomatic, politist care sa tina statele departe de un imperialism astfel incat sa existe un echilibru intre ele fara imperialisme, anarhii si unificari in continent.
ma intreb daca pozitia noastra ne ajuta, daca suntem in plina stiinta sau creationisti. freud spunea ca negarea este o forma de libertate ideala. cand iti vine sa negi vrei sa treci peste o trauma. dar ce vine din libertatea asta este de necontrolat. amandoi credem ca avem cea mai buna viziune asupra realitatii, selectand intotdeauna ce e pozitiv, tu in domeniul tau, eu intr-al meu. odata cu minciunile ii iei celuilalt fericirea.
in privat, pozitivismul si negarea ne-ar putea ajuta foarte mult dar nu incluzandu-ne unul pe altul in visele noastre, visele au o putere teribila. era un studiu facut in istrael prin '80, pentru cei care au avut atac de cord. un grup a fost foarte bine tratat, celalat nega puternic ce s-a intamplat cu el. al doilea a trait mai mult. as putea continua sa spun despre sotiile care isi privesc optimist sotii vs cele care au o perspectiva realista. in fine.
imi amintesc un episod din familia simpsons in care ma regasesc. lisei i se spune sa faca un proiect despre cum va arata springfield peste 15 ani. face cercetari climatice, este intr-un cuvant realista. arata tot dezastrul, profesorii se ingrijoreaza incat cer parintilor sa o trimita pe lisa sa psihiatru, psihiatrul spune ca are ceva gen disperare de teritorializare si ii da niste medicamente, ignorital. apoi vede lumea total diferit, ultima data cand am fost la dezintoxicare eram ca un copil. sa-mi vad inca odata picturile era prea multa nebunie pentru mine. parintii ei au spus ca e mai greu cu o lisa optimista si i-au oprit ignoritalul. unii dintre noi vrem sa ne oprim singuri ignoritalul si aici au fost dictatori crestini si atei care au folosit din abundenta cuvinte ca libertate, egalitate, ca in 1984 daca iti amintesti. altii sunt atat de lipsiti de speranta incat au nevoie de religii si filozofii care sa ii lege de lume astfel incat sa ramana in picioare.si altii isi indeplinesc functia de crestini, daca ar fi liberi de sclavagism, daca s-ar trezi puternici ar insemna cruzime dar deocamdata s-ar trezi doar sa se inchine la orice alternativa de d-zeu pentru ca au nevoie de ordine, avem nevoie de o umplutura de ordine.

| AlexeHellsing a răspuns:

Deci, am o singură nedumerire. De ce trebuia Iisus Hristos să se comvertească la credința pe care a creat-o?

P.S.
Mântuitorului i se zicea rabin cu simplul sens de Învățător.

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

Isus din Nazareth NU a creat credinta crestina ci a ramas fidel religiei sale pina la moartea sa,
In plus de asta Isus a vrut sa inlocuiasca credinta cu Iubirea!
Daca ai vrut sa spui ca a creat o alta religie, atunci este gresit rau de tot. Isus nu este mantuitorul si nici nu a mantuit pe nimeni numele adevarat al lui Isus, cel de Yehoshua arata cine este mantuitorul, fapt confirmat si de Biblie in Isaia 43:12, si anume numele mantuitorului este Yahwe, si nu Christos. Daca i se zicea rabin, si toti rabinii de pe planeta sunt invatatori, din ce cauza zici tu ca era Dumnezeu si Mantuitor?
De ce nu-i spui si tu invatator, asta desi nu a dat absolut nicio invataura celor de religie crestina ci doar celor de o religie cu el?
PS, cand si in ce functie a fost UNS rabinul Isus ca tu sa-l numesti Christos adica UNSUL?
Crezi ca daca s-a uns ca avea hemoroizi a devenit Christosul, adica UNSUL?
n

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Moisie):

Abia aștept să-mi arăți izvoarele istorice din care ai dedus că creștinismul datează dinaintea lui Iisus Nazarineanul. Sunt sigur că nu ești atât de prost imformat încât să le mai și găsești.
P.S.
Numele lui Mesia din prorociile Vechiului Testament sunt pentru a-l defini ( Dumnezeu Mântuiește și Cu noi este Dumnezeu).

| AlexeHellsing a răspuns:

Tu chiar ești pe bune? Adică, serios?
Deci, Iisus aparținea de o sectă din acea vreme( după perspectiva ta). Deci practic El formează secta, am dreptate? Să-ți zic și de ce am dreptate ca să nu ne contrazicem degeaba mai târziu. Iisus a fondat presupusa secta datorită faptului că a promovat primul Venirea lui Mesia, punându-se pe El în acest Nume. Am stabilit, El a format,, Secta,, care propovăduiește că El este Mesia, se bate cap în cap cu unele Legi ale Vechiului Testament și pune în prim plan Viața Veșnică și Legea Iubirii. Această sectă are primii urmăritori pe cei 12 apostoli care propovăduiesc această presupusă sectă prin majoritatea popoarelor din orientul apropiat și Europa de Sud și Est. Pe lână asta ei scriu Epistole și Evanghelii care rămân până astăzi și sunt urmărite și cinstite de membrii acestei secte. Poți ghici cum se numește religia pe care o numești sectă? Se numește creștinism. Am stabilit?
Sincer m-ai făcut cam comfuz când ai spus mai întâi că Iisus și-a păstrat religia Sa până la moarte, aceasta fiind religia fiilor lui Israel, iar apoi ai spus că aparține unei secte care tinea de religia eveilor. Nu-mi amintesc ca vreun Izvor Istoric să-l pună pe Iisus în funcția de saducheu căci cam asta era singura aripă a acelei religii care nu mergea pe toate ideile legii celei vechi(sectă în adevăratul sens al cuvântului).

P.S.
Nu are legătură cu întrebarea, este mai mult un sfat personal, dar ascultă totuși dacă dorești:
Când încerci să-i dai de înțeles unei persoane că nu este atât de deșteaptă pe cât se crede prin construcții de genu:,, tu care te crezi atât de deștept,, ai grijă la 2 puncte cheie:
1. Ai grijă ca cel căruia te adresezi astfel să fi pretins măcar o dată că e deștept. Nu e binevenit să-l acuzi de ceva ce tu doar ai presupus.
2. Nu folosi construcții de genu:,, ma asta care te crezi dashtept pe baze de creinta a proasta,,(citat din ultimul tău răspuns). Șți, n-ar strica să nu folosești structuri ca,, habarnist,, dar asta doar în cazul în care chiar dorești să dai de înțeles că ești mai deștept ca mine. Pe mine nu mă deranjează să fie cineva mai deștept decât mine, dar mă interesează dacă acel cineva este analfabet.

| Moisie explică (pentru AlexeHellsing):

1 Isus apartinea de o secta, si asta nu dupa parerea mea ci dupa parerea istoricilor specializati in istorie mozaica!
2 Isus nu a ffost niciodata Mesiah ci doar VISA sa devina, asa cum vedem in cazul intrarii sale in Iersulaim unde doar VISA sa ajunga un rege adica Messia, mai exact UNS ca REGE al iudeilor, dar din pacate nu a fost incoronat decat cu spini, si a fost batjocorit cu numele de rege atunci cand isi conducea NU tara si poporul sau, ci crucea pe dealul Golgotei.
Cat despre adevaratul Messia, care a fost UNS ca rege al iudeilor si i-a eliberat pe evrei de sub jugul roman, a venit, exact asa cum au prevestit prorocii, dupa cateva zeci de ani dupa moartea lui Isus.
3 Ce sustinea SECTA putea sa se bata si fund in fund cu Tanachul, pentru ca este o diferenta fundamentala intre ele, si anume ca una vine de la Dumnezeu si alta de la niste cioflingari, si doar nu vrei tu sa ma convingi ca niste cioflingari au avut puterea sa-l infranga pe Dumnezeu si sa-si impuna ei Legea lor pentru ca ei au reusit sa faca ceea ce Dracu nu a reusit, adica sa-L detroneze pe Dumnezeu! Nu stiu daca realizezi gravitatea aberatiilor pe care le postezi? Tu chiar crezi ca un cioflingar primitiv poate schimba Legea lui Dumnezeu? Oare de cand niste cioflingari primitivi se trag de sireturi cu Creatorul Universului? Stii data si cu ce ocazie a avut loc detronarea lui Dumnezeu din tronul lui ceresc si inaltarea intru dumnezeire a cioflingarilor care au scris evangheliile folosind puterile diavolilor?(vezi Luca 9:1)
4 Isus nu a facut parte din Cler, si nici din aristocratie, ci din tagma vagabonzilor certati cu munca si infratiti cu sarlatania, cum singur recunoste in mod indirect in Matei, asa ca nu putea fi saducheu! Isus a intemeieat o secta proprie, numita Secta Nazariteanului, si nicidecum CRESTINA, si a facut-o sa excrocheze lumea pentru a traii el bine. Isus habar nu avea ca el va fi numit dupa moartea sa cu numele de Christos, nu de secta sa ci de secta elenistului Saul din Tarsus compusa din iudeii elenisti care au ramas pe loc in timp ce evreii lui ui au fost rasfirati prin toata Europa. Asa ca Isus nu are nici cea mai mica legatura cu religia si biserica crestina!
Nu te supara ca te fac dashtept pe baza de credinta a proasta, dar vad ca ioti lipsesc cele mai elementare notiuni de specialitate, din moment ce nu stii ce inseamna Christos sau Messiah, si il denumeti Christos pe unu care nu a fost uns in nicio functie ...decat eventual pentru hemoroizi, dar nu stiu daca asta se ia in considerare!

| MateiP a răspuns:

Nu este adevarat.
In primul rand El nu a facut o religie, deci astfel nu se putea converti la o religie inexistenta.
In al doilea rand, desi Apostolii au fost de credinta mozaica, ei, dupa moartea si invierea Lui, s-au convertit la crestinism (religie fondata POST-MORTEM lui Hristos). Religia mozaica nu se inchina precum crestinii, deci explica-mi tu de ce in Biblie scrie "Margeti si botezati toate neamurile in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh. Amin." (citatul nu este redat exact, fiind preluat din ce tin minte din Sfanta Scriptura). Desi nu te oblig, inceteaza aceste atacuri la adresa Domnului. TU si altii asemena tie vor plati cu varf si indesat la Infricosatoarea Judecata.

| Moisie explică (pentru MateiP):

Inteleg ca nu s-a putut converti la crestinism pentru ca religia crestina nu a existat, dar daca religia a fost fondata post mortem, inseamna ca nu vine de la Dumnezeu ci de la niste oameni. Iar o religie plecata de la niste oameni si nu de la Dumnezeu, are aceeasi valoare cat o hartie igirnica folosita, pentru ca aia NU se numeste Religie ci trilipisca. Religia conform intelesului acestui cuvant, trebuie sa faca o legatura intre Dumnezeu si oameni, iar pentru asta trebuie sa vina de la Dumnezeu si nu de la niste soferi.
2 Nu apostolii nu s-au convertit niciodata la religia crestina ci toti au murit ca niste credinciosi ai reliogiei iudaice, din acest motiv sunt numiti Judaizeri.
3 Isus nu pomeneste niciunde despre nicio Treime, pentru ca el nu era crestin, si Treimea este o inventie crestina, pe cand Biblia a fost scrisa inaintea de aparitia crestinismuluideci nu avea cum sa apara in Biblie!
Cred ca ai confundat ceea ce ai retinut tu din predica popi cu ceea ce scrie in Biblie-.
4 La judecata vei fi tu acela care va plati din greu pentru ca religia ta iti impune sa calci in picioare Legea lui Dumnezeu, si pentru asta vei da tu amarnica socoteala in fata Lui. Sau poate nu stii ca Legea lui Dumnezeu este Torah, si nici nu te duce capul sa constientizezi ca niciun crestin nu urmeaza Legea Torei.