| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza crestini merg la biserica in pofida faptului ca in Predica de pe Munte, Isus ii invata pe credinciosi sa nu mearga la biserica ci sa se roage acasa in intimitatea camarutei lor?
Cum pot pretinde crestinii ca urmeaza invataturile lui Isus cand ei de fapt le incalca?

12 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Pai cum face popa buzunarul mare fara crestini? big grin

| Dorugar explică (pentru victorandrei):

Vrei sa spui ca acei crestini care merg la biserica sunt niste... sa zicem naivi, care prefera sa se lasa prostiti de popi ca sa se lase mulsi in modul cel mai voluntar, si ca fac asta in mod constient incalcand invaturile lui Isus?
Poi cum sa te numesti crestin daca tu insuti incalci invataturile lui Isus, im timp ce crestini se numesc doar cei care le urmeaza?
Sau nu este asa>?

| victorandrei a răspuns (pentru Dorugar):

Invataturile alea au fost "putin" adaptate la viata asta "moderna"... Nu exista crestini exista doar prostie multa si manipulare.
Zilele trecute am vazut asa zisii "crestini" mergeau in genunchi in jurul unei biserici... sau inghesuiti la moaste si isi stearga chilotii de racla laughing

| Dorugar explică (pentru victorandrei):

Ha ha ha!
Asta zau ca e tare!

| Raynn a răspuns:

Cum crezi ca si-a cumparat papa tron de aur.

| Dorugar explică (pentru Raynn):

Nu cred... ci STIU cum!
Prin prostirea prostilor!

| Ioanh a răspuns:

In epistola lui Iacov zice: si chemati preotii bisericii sa se roage pentru cel bolnav, ungandu-l cu untdelemn sfintit-> nu te vindeci singur, ci prin mijlocirea slujitorilor lui Dumnezeu, ai Bisericii; rugaciunea fiind legatura om-Dumnezeu, cum sa se faca doar in izolare? Mai ales in Faptele Apostolilor vedem prima comunitate a crestinilor din Ierusalim: prototip al parohiei de astazi; cum zice acolo? Si nimic nu aveau al lor, toate le faceau in comun, staruind in rugaciune fiind condusi in aceasta de apostoli, episcopi, preoti si diaconi. Citatul din Matei 5 se refera la rugaciunea particulara, care sa nu se faca in mijlocul strazii, de forma, ci in intimitatea camerei-casei tale, fara sa anunti pe facebook inainte ca te pui sa te rogi! Asta ca un exemplu, neuitand ca rugaciunea comunitatii este la fel de esentiala, ba chiar si mai si.

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Noi vorbeam de invataurile lui Isus si tu vii cu dumele proaste ale lui Iacov, cred ca nu realizezi faptul ca Iacov nu este Dumnezeu asa ca, sper ca esti de acord cu mine ca vorba proasta a unui om, chiar si Iacov, nu poate fi pusa in balanta cu o afirmatie a lui Dumnezeu!

| Ioanh a răspuns:

Ma tem ca tu uiti o chestie: Iacov face parte din Biserica, iar Biserica este locul-si modul- de manifestare a lui Dumnezeu in lume; astfel, Iacov fiind un scriitor insuflat de Duhul Sfant- asta o intelegem cand spunem ca toata scriptura este insuflata de Dumnezeu-, este in conformitate cu Cuvantul - Hristos.

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Faptul ca Iacov facea parte din Biserica era foarte grav, Isus era un dusman al bisericilor de toate felurile fapt confirmat in Predica de pe Munte unde ne invata sa nu frecventam biserica, pentru ca: - "1Corinteni 3.16. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?" Asa ca unde este Duhul sfant? Ai ghicit, adica in fiecare din noi!
Poi ia mai reflecteaza la ce te invata Dumnezeul tau chiar in acest verset!

| Ioanh a răspuns:

Ma tem ca noi vorbim limbi diferite; Unde au mers Petru si Ioan in Faptele Apostolilor in primele capitole? La Templu sa se roage; apoi cand s-au separat de Templu, ce faceau? Se adunau si savarseau frangerea painii-prototipul euharistiei de azi; si toti staruiau in rugaciune, avand toate bunurile la un loc, iar nimeni nu indraznea sa spuna ca are ceva al sau propriu-egoist. Asta cum este? Sau si Petru si Ioan is straini de Iisus? Dar Pavel- vedem in Romani 16 3-5 Biserica din casa lui Aquila si Priscila- ca doi ucenici ai lui Pavel, au format o comunitate crestina impreuna cu Pavel, si conduceau Biserica din regiunea lor... Sau toti Apostolii au fost contra lui Hristos?

| Dorugar explică (pentru Ioanh):

Poi vad ca vorbim limbi diferite, eu pe cea a cunoasterii iar tu pe cea credintei a proasta!
Petru si Ioan nu sunt Dumnezei, ca Isus ci niste primitivi analfabeti, asa ca nu are nicio relevanta exemplul tau, ba chiar din contra, ne arata ca tu nu ai prioritati in logica ca pui inainte vorbele si faptele unor idioti nespalati fata de invataturile Dumnezeului tau!