| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii spun ca Isus si-a sacrificat viata pentru iertarea pacatele noastre, cand de fapt el nu si-a facut nici harikirii ca samuraii, nici nu si-a dat singur foc in semn de protest ca studentul Jane Palach in centrul orasului Praga la "primavara din Praga", nici nu a fost sacrificat ca o vaca de sacrificiu, ci a fost urmarit, apoi arestat, anchetat, judecat, condamnat si apoi executat ca orice alt criminal de drept comun.
Ce sa intelegem din "exemplul" dulgherului Isus?
Sa intelegem cumva ca toti criminalii in serie condamnati la scaunul electric, se sacrifica pentru iertarea pacatelor omenirii?

Credeti ca asta s-a intamplat in cazul lui Isus din cauza ca dulgherii sunt mai privilegiati decat zidarii sau electricienii?

12 răspunsuri:
| yekto a răspuns:

Dar cei mentionati de tine (samuraii, Jane Palach, criminali in serie) si-au sacrificat viata penrru iertarea altora?
intrebarile tale de aici nu prea au sens, nu prea se leaga una cu alta. am impresia ca intrebarile astea ale tale sunt puse doar pentru a incerca sa pui pe cineva in incurcatura nicidecum pentru ati lamuri ceva.
orecteaza-ma daca ma insel.

| Moisie explică (pentru yekto):

Da te inseli!
Intrebarile mele au ca scop sa te faca sa gandesti inainte de a-ti schimba viata prin credinta a proasta

| Dandanache a răspuns (pentru yekto):

E Jan Palach. Omul a scris gresit. Nu cumva sa crezi ca a fost femeie.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

estoi incapabil sa gandesti

| Moisie explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Si tu esti incapabil sa scrii!
Ce inseamna "estoi"?

| oprescudorin11 a răspuns:

Pentru ca Iisus era nevinovat, deci nu avea nevoie nici sa se apere nici sa se sinucida, iar altii cu pacate l-au omorat ca sa-si acopere mizeriile lor si poate ale tale care pui o asemenea intrebare.

| Maxim96 a răspuns:

IIsus Hristos a murit pentru a ridica pacatele lumii si cu invierea Sa a daruit viata vesnica tuturor celor care cred ca El este Dumnezeu Adevarat.

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Eu tot ma intreb de unde naiba sa fi avut un simplu dulgher atata putere?
2 Si care o fi fost "ghiseftul" sau ca dupa moarte sa fie crezut ca Dumnezeu adevarat?
3 Crezi ca asta l-a ajutat dupa ce a murit?
4 Si de ce sa fie crezut Dumnezeu adevarat?
5 Ce ...nu exista deja unul?
Daca voia sa daruiasca viata vesnica, trebuia sa o daruiasca cand esti viu, ca dupa ce ai murit nu mai poti darui viata. ci eventual doar o trilipisca, dar nici aia vesnica!

| Maxim96 a răspuns (pentru Moisie):

Hristos este Dumnezeu adevarat!

| Moisie explică (pentru Maxim96):

Faptul ca este asta pentru tine este la fel de adevarat cu faptul ca pentru mine el este un adevarat dulgher vagabond si certat cu munca.
Stii cum e...fiecare cu credinta lui, si toti avem dreptul si libertatea sa credem ce vrem. Si avem voie sa ne dam liber cu parerea, si in acest context, eu am ma multa dreptate ca tine pentru ca nimeni nu contesta ca era dulgher.

| Teardrop a răspuns:

Cehem Chehem.

Aici aven un om foarte puţin informat, şi eu URĂSC atunci când oamenii foarte puţin informaţi îşi deschid gura şi se fac de căcat.

Adică, eu atuci când susţin ceva întâi caut, nu-mi dau drumul la gură ca un leu flămând scăpat în camionul cu carne.

Numărul Unu: Samuraii nu-şi făcea Harakiri (Sepukku) pentru iertarea altora, ci strict pentru ispăşirea ruşinii lor. Codul Bushido era sacru, şi atunci când un Samurai în încălca începea să se urască pe el însuşi. Oamenii ţineau foarte mult la codul lor şi erau extrem de loiali. Dacă încălcau codul era acoperiţi de ruşine. Nu era că oamenii arătau spre ei cu degetul, ci se simţeau murdari şi stricaţi, şi se urau. Ca să scape de această ură pentru sine îşi făcea Harakiri, ultima acţiune cu care îşi puteau şterge ruşinea din suflet.

Numărul doibig grinin câte ştiu eu, în centru oraşului Praga şi-a dat foc un bărbat, nu o femeie, şi, deşi am văzut plăcuţa aurie a tânărului, spre ruşinea mea n-am destule informaţii despre asta, dar ştiu că băiatul nu mai avea nimic de pierdut, şi a hotărât să se sacrifice pe el ca să deschidă ochii altora, şi tot n-a obiţinut nimic, pentru că oamenii sunt răi, şi nu le-a păsat niciodată.

Numărul Trei: Iisus nu era criminal în serie, şi a fost condamnat pe nedrept la executare, când el nu făcuse nimic rău. Să condami pe cineva fără să fii făcut ceva e inuman. Iisus a refuzat să se apere, şi astfel s-a sacrificat, pentru că suferinţa lui avea să aducă înapoi cheile spre Rai. Plus că legenda spune că nu a acceptat licoarea care să-l amorţească şi să-i scadă din suferinţă. Bine, faptul că eu nu înţeleg cum suferinţa a deschis calea spre paradis e altă poveste...

Pe bune acum oameni, nu mai fiţi atât de răi, şi lăsaţi pe toată lumea să creadă în ce vrea. Atei sunt mai persecutori decât creştinii. Ferească'...

| Roby669 a răspuns:

In primul rand e Iisus.
In al doilea rand. Profa de religie ne-a zis ca Dumnezeu nu face nimic impotriva diavolilor, a oamenilor rai deoarece la judecata de apoi vom fi toti judecati. Dumnezeu ne lasa pe noi sa alegem calea binelui sau a raului, nu ne impune un anumit lucru. De aceea si fiecare are un inger pazitor. Cand vrei sa faci o fapta buna ingerul pazitor iti zice sa o faci, iar cel trimis de diavol iti zice sa n-o faci, iar tu trebuie sa faci ceea ce crezi ca e corect/bine. Numai bine!