| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii tot o dau inainte cu "Pacatul neascultarii de Dumnezeu"?
NU exista niciun pacat stramosesc prin care Adam si Eva ar fi ascultat de Diavol, pentru ca in VT nu exista Diavol, deci nici pacatul ascultarii de Diavol.
Diavolul s-a nascut odata cu NT, si odata cu Diavolul a venit si religia NEASCULTARIII de Dumnezeu, adica religia crestina, care incalca Legea Lui, deci "pacatul neascultarii" nu este stramosesc, ci unul contemporan!
Chiar nu va e frica de Dumnezeu urmandu-l pe Diavol?

8 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Diavolul exista de cand lumea.Azi esti tu un exemplu, dar nu deazi vorbim. O chestie corectiva de logica: daca tu nu ai descoperit planeta 'x', asta nu inseamna ca nu exista. Nu stiu cum s zic pe intelesul tau.Doar intreaba!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Mda, imi dau seama cat de "tare" esti la capitolul "rationalitate".
Diavolul exista la fel ca Dumnezeu, Harap Alb sau Fat Frumos doar in imaginatia celor aberati care nu pot face distinctia intre imaginar si realitate.
Oamenii normali stiu sa faca distinctia intre povesti si realitate.
Vad ca tu nu stii!

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Noi nu-l urmarim pe Diavol, unde zice ca diavolul a fost creat in NT? Nu scrie si daca te refereai la cea mai mare EREZIE spunand ca Iisus este diavolul ai esuat din nou!

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Daca ai cunoaste mai bine Biblia, si interpretarea ei naturala (adica cea facuta sub supravegherea Duhului Sfant) si nu interpretarea ei mincinoasa, ai STII ca in Tanach (denumirea reala a ceea ce voi crestinii numiti in mod mincinos Vechiul Testament), ai cunoaste si faptul ca in Tanach nu exista nici macar ideea de Diavol sau alt personaj negativ de genul Diavolului!
Dar ce vedem? Unde apare Diavolul?
Pai vedem ca Diavolul apare exact in Noul Testament!
In concluzie unde a aparut notiunea de Diavol daca nu in NT?
O fi aparut in Parcul Central din Timisoara?
2 ) Eu nu am spus niciunde ca dulgherul Isus e diavolul! Eu am spus ca dulgherul Isus nu este un Christos, pentru ca atat timp cat a trait, NU a fost UNS in nicio functie divina. Deci nu este el Christosul!
Poate ca Diavolul este Christosul, adica cineva care a fost UNS, si nu Isus din nazaretjh care NU a fost UNS niciodata si nici n-a modificat Biblia ca sa-i schimbe intelesul!
Asa ca nu ma combati, ci dovedesti ca nu ai o minte logica!

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Da? ia uita-te la intrebarea mea(am pus-o acum) e prima:
e si pentru satanistii dar si pentru atei in care am agsit niste chestii impotriva voastra
tu ce crezi? avem si noi siteuri impotriva voastra!

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Asta ai inteles tu din intrebare?
Faci cumva parte din cei 55 % din Ro care sunt considerati analfabeti structurali?
Pai chiar atat de grav e la tine ca nu poti intelege o simpla intrebare?

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru Moisie):

Omule esti batut in cap si *** in acelasi timp? diavolul apare cat si in Vt dar cat si in Nt nu scrie unde a fost creat pentru ca el a fost creat dinaintea noastra

| Moisie explică (pentru AndreiCosmin2):

Mai omule, nu mai vorbi prostii, incearca sa contactezi un Rabin, sau cauta si tu in Sfanta Wikipedia in engleza, sa vezi ca nici macar acum in religia mozaica NU exista Diavol sau alt fel de personificare a raului.
Cum iti permiti tu sa zici ca in Testamente nu scrie asta, in VT este profetita aparitia Diavolului Isaia 14, 12 pina la 15, si faptul ca profetia s-a implinit o gasim in NT la evanghelistul Luca care zice asta in 10. 18. "Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer."
Fapt confirmat si de traditia populara cand cei trei MAGI = Vrajitori (si nu Crai sau Regi) de la rasarit, se duc sa gaseasca locul in care s-a nascut Diavolul. si ghici la cine au nimerit?
"Tri Crai de la rasarit"...ghici la cine au venit?

Nu cumva la Dra?