| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza dullgherul Isus este considerat ca Mantuitor?
A mantuit el pe cineva vreodata in toate viata lui?
Daca DA, atunci pe cine?
Sau oare din cauza ca Isus mantuieste oamenii doar prin moarte in calitatea sa de Sef al Cheilor MORTII pe care si-o asuma in Apoc. 1; 18?
Oare nu vi se pare mai corect sa fie numit "Moartea" asta fie si numai pe baza faptului ca crucea lui sta la capataiul tuturor mortilor din toate cimiterele, semn ca i-a "mantuit" pe toti?

7 răspunsuri:
| costis a răspuns:

$$" Daca DA, atunci pe cine?"
(raspund pentru ca ai intrebat cu interes)
Sf Serafim de Sarov, Sf Serafim de Virita, Sf Antim din Chios, parintele Arsenie Boca, Sf Luca al Crimeii si alti sfinti despre care poti citi in carti.

| Dorugar explică (pentru costis):

Saracu de tine, ...nici macar atat nu stii ca Isus este mort de 2000 de ani, adica cu multe multe sute de ani decat s-au nascut "sfinti" de care vorbesti tu aiurea?
Ca sa vezi cat de gresita logica ta, te intreb tu poti ajuta niste oameni care se vor naste peste 2000 de ani dupa moartea ta?
Sau te pomenesti ca prorocii din Biblie au prorocit mantuirea lui arsenie cioca, si alti sarlatani de acelasi calibru care isi bat joc de Dumnezeu in numele lui Lucifer care este "dumnezeul" lor

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu te-ai saturat sa aberezi?

| Dorugar explică (pentru AvalohAlyn):

Nu eu ma satur doar cand aberezi tu, si ma mir ca nu se satura si Adminul cand vede ca tu faci SPAM in loc sa raspunzi la intrebari

Răspuns utilizator avertizat
| stoianmircea a răspuns:

Tu ai intrebat daca a mantuit pe cineva nu?
Sa iti spun ceva, tu nu ai citit din biblie dar iti spun eu cateva persoane pe care le-a mantuit: cei zece leprosi pe care i-a curatit, l-a inviat pe Lazar cel mort de patru zile, pe fiica lui Iair, pe fiul vazuvei din Nainm pe demonizati. El a inviat a treia zi, iar unii nu cred ca a inviat pentru ca iudeii au dat porunca sa spuna ca trulul lui Iisus( asa se scrie pentru ca Isus inseamna magar) a fost furat de catre ucenicii Lui si asa se zice pana in zilele de astazi, dar adevarul este Ivierea.

| Dorugar explică (pentru stoianmircea):

Pai asta se cheama la tine mantuire?
Pai asa ceva se intampla in fiecare spital de pe planeta asta, si totusi medicii nu sunt considerati Dumnezei desi sunt mult mai Dumnezei decat dulgherul Isus!
Pai tu ai impresia ca vechi proroci au prorocit venirea unuia care curata leprosì?
Mantuitorul trebuia nu sa spele leprosi ci sa MANTUIASCA poporul evreu asta au prorocit prorocii si Isus NU a facut asta. Cat despre demonizati chiar Isus recunoaste ca el NU scoate diavolii din oamenii decat provizoriu pentru ca de fapt baga de 7 ori mai multi diavoli decat a scos el provizoriu.
Isus este intr-adevar un magar, fie si la modul figurat, pentru ca daca era un Dumnezeu era nemuritor si astfel scena mortii sale este doar o magarie prin care prostea prostii!
Invierea nu poate fi adevar, nici daca a existat cu adevarat, invierea este doar continuarea minciunii precum ca el a murit, iar daca era un Dumnezeu nu putea muri, asa ca este corect scris Isus cu un singur "i"