| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza "dumnezeul" crestinilor nu a fost capabil sa le insufle si crestinilor o scriptura a lor, si iata ca astfel religia crestina este nevoita sa se foloseasca de scripturile iudeilor pe care le-au modificat si completat cu niste texte scrise de niste oameni care aveau puterea de a folosi puterile demonilor conf. versetului din Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii!
Oare din ce cauza Dumnezeu a dat cate o scriptura altor religii monoteiste precum Iudaismul si Islamismul, dar crestinilor nu le-a dat niciuna?
O fi din cauza ca crestinii incalca Legea lui Dumnezeu pe motiv ca este veche?

3 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu care ne invata, ne mustra, ne da intelepciune. Vechiul Testament este in armonie cu Noul Testament. Vechiul Testament reprezinta umbra lucrurilor viitoare. In El gasim multe profetii despre venirea Domnului Isus.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

1 Poate o fi Biblia cuvantul "dumnezeului" tau pentru ca ea este un text furat de la o alta religie si transformat in mod mincinos de crestinii aflati poate sub comanda "dumnezeului" lor care este Tatal Minciunii si al bicisniciei!
Adevaratul cuvant al lui Dumnezeu se gasescte nu in VT ci in Torah, si a fost dat de Dumnezeu exact lui Moise, si este cuprins in Torah
2 Evident ca VT se armonizeaza cu NT pentru ca primul este un text furat si apoi modificat in mod mincinos si miseleste de un ucigas si banditii sai care lucrau cu puterile demonilor, ca se se potriveasca cu NT adica exact cu Legea data de Ucigasul care se afla sub puterea "dumnezeului" sau cel care este "dumnezeul minciunii, al ucigasilor, al curvelor si al talharilor care se intalnesc si astazi in Casa de adunare a zeciuielii, adica a ochilor Dracului!
3 In Tanach nu se gaseste nicio profetie despre venirea unui alt Dumnezeu sau unui alt mantuitor ci sunt doar profetii despre un messia, iar messia nu este "dumnezeu" decat pentru analfabetii care nu cunosc ce inseamna acest cuvant!

| EmaS a răspuns:

De ce nu au reușit evreii să-L recunoască pe Isus ca Mesia, când Vechiul Testament era plin de preziceri, simboluri și profeții referitoare la venirea Sa în lumea noastră? Refuzul Sinedriului de a-L primi este dificil de înțeles, mai ales că apostolii au declarat de repetate ori că dacă acești oameni L-ar fi cunoscut, nu L-ar fi răstignit pe Domnul slavei. Ei L-au răstignit din ignoranță. Este aproape de neînțeles pentru unii cum l-au respins fariseii pe Isus în timp ce erau recunoscuți drept conducători care stăteau pe scaunul lui Moise.

Scriptura prezintă poporul evreu ca fiind cinstit, zelos și sincer. Pavel spune despre ei: "Le mărturisesc că ei au râvnă pentru Dumnezeu, dar fără pricepere" (Rom 10:2). Și despre propria sa instruire și educație, chiar înainte ca să-L fi primit pe Mântuitorul, el adaugă: "De aceea mă silesc să am totdeauna un cuget curat înaintea lui Dumnezeu și înaintea oamenilor" (Fapte 24:16). "Mulțumesc lui Hristos Isus, Domnul nostru, care m-a întărit, că m-a socotit vrednic de încredere și m-a pus în slujba Lui, măcar că mai înainte eram un hulitor, un prigonitor și batjocoritor. Dar am căpătat îndurare, pentru că lucram din neștiință, în necredință" (1Tim 1:12, 13).