| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza Isus este considerat Sfant, in timp ce parintii nostri care ne-au dat viata nu sunt considerati Sfinti, desi acestia s-au sacrificat de mii de ori mai mult pentru noi decat Isus cel care a murit ca o vita (vezi Evrei 9. 13.)?

Credeti ca este normal sa consideri sfant pe unu ca Isus care a fost arestat, judecat condamnat si executat ca un borfas de rand si criminal. in timp ce adevaratii Sfinti care sunt parintii nostri, sa fie neglijati?

Oare daca sunteti atat de aberati sa il considerati pe Isus sfant, atunci din ce caza nu ii consderati sfinti si pe borfasii executati pe scaunul electric care au fost si ei arestati, judecati, condamnati si executati exact cum a fost si Isus?

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Draga Soimos sfant inseamna pus deoparte pentru Dumnezeu. Sfântul este o persoană care din punct de vedere religios este considerată foarte apropiată de Divinitate și fără păcate. Un sfânt este o persoană care pe parcursul vieții a făcut fapte bune, lucru ce conduce spre purificarea sa spirituală și a ajuns în Rai.

| soimos explică (pentru EmaS):

Ai impresia ca ma contrazici?
Tu uiti ca Dumnezeu sunt cele doua jumatati care unindu-se intru iubire te-au creat pe tine?
Pai ce tu ai fost creata din noroi de un maimutoi urias ca si King Kong?
Evident ca parintii tai sunt adevaratii tai Dumnezei si ca atare ar trebui sa fie si pentru tine cei mai sfinti, ba chiar mai sfant decat maimutoiul urias din Biblie caruia ii zici in mod gresit Dumnezeu, atunci cand esti constienta ca nu te-a adus barza ci ai fost creata de parintii tai prin iubire si ingrijita cu mii de ore de suferinta si sacrificiu personal!

Oare chiar nici atat nu poti intelege sa pui corect prioritatile in viata?

Poi daca parintii ati ar fi facut si ei ca tine si te-ar fi lasat pe locul 2 pe tine si si-ar fi dedicat tot timpul pentru Dumnezeu ca acela era prioritatea lor maxima, m-ai mai fi necajit tu pe mine astazi cu lipsa ta de ratiune si cu ignoranta ta? Ce crezi?

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Poi eu nu vreau sa te necajesc. Tu nu intelegi ce vreau eu sa spun.Deci,tu esti de vina.

| soimos explică (pentru EmaS):

Nu pot, si nnici nu vreau sa pot intelege vorbe care fac parte dintr-o doctrina mincinoasa si periculoasa.
Eu inteleg doar de glasul ratiunii, pentru ca din cauza asta m-a nascut mama om normal cu creier care are capacitatea de a invata si rationa, si nu m-a nascut ca oaie proasta care trebuie manata de un pastor!

| EmaS a răspuns (pentru soimos):

Dar si eu sunt o fiinta cat se poate de rationala, morala cu principii.Sunt om intre oameni.Credinta nu ma face mai rau, ci mai bun.Sunt un om pe care te poti baza, de incredere.Este bine sa lucrezi cu oameni de incredere, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Alex a răspuns (pentru EmaS):

De ce cred musulmanii ca sfantul este o persoana divina la fel ca si Dumnezeu?

| Angel0 a răspuns:

Si ateii militanti trebuie sa-si faca datoria.Mai bine cautati niste fosile, poate reusiti sa demonstrati teoria evolutiei. rolling on the floor

| soimos explică (pentru Angel0):

Mai bine apuca-te de documentatie si lasa naibii credinta a proasta, ca te blamezi singur!
Teoria evolutiei este una dintre cele mai temeinic dovedite teorii stiintifice, doar ca cei fara cultura inca nu au aflat asta pentru ca le lipseste ...CULTURA!

| Alex a răspuns (pentru Angel0):

Am si eu intrebare pentru tine. Ce carte este Cuvantul Lui Dumnezeu? Biblia sau Coranul?

Răspuns utilizator avertizat
| morningstar a răspuns:

Incerc sa ma abtin sa nu iti atribui tie toate cele adresate de tine lui Isus. Nu pentru ca nu le-ai merita.
Tu daca scrii o carte, ce te astepti sa fie laudat: stiloul cu care ai scris sau cartea, continutul ei in sine? Bineinteles, cartea. Daca Domnul Isus S-a nascut din parinti pamantesti, importanta parintilor nu este aceeasi cu importanta Sa. Nu parintii oamenilor de stiinta sunt cei care ies in evidenta, ci ei insisi. Nu lauzi oala in care ai facut o ciorba, ci mancarea in sine.
Parintii Domnului Isus sunt importanti, nu insemna ca trebuie ignorati, dar in niciun verset nu scrie in Biblie ca ei ar fi sfinti. La Nunta din Cana Galileii, chiar mama Domnului a spus celorlalti sa faca ceea ce El va spune, nu ceea ce ea va spune.
Domnul Isus nu a fost pedepsit pe drept, pentru ca si cei care il judecau si cei care l-au omorat au recunoscut ca nu avea nicio vina, dar au facut ceea ce poporul le cerea. Si asta e numai o dovada ca El nu a fost vinovat. Este o diferenta intre cei care omoara, fura, etc si sunt pedepsiti pe drept si Domnul Isus care fara nicio vina, doar din motiv ca a adus mantuirea pe pamant dar nu a fost recunoscut ca Mesia cel asteptat de oameni, a fost omorat. Este cel mai mare OM din istoria omenirii.

| soimos explică (pentru morningstar):

Isus a fost rastignit conform faptelor sale reflectate in legile vremii!
Si anume motivul il gasesti pe tablita cu INRI, adica a vrut sa fie regele Iudeilor!
Si pentru ambitia asta naroada de a fi Messiah = regele iudeilor, a platit cu viata!
Deci Isus nu a murit nevinovat, ci a fost judecat si condamnat conform legilor vremii in care a trait!
Isus Christos = Lucifer, adica cel mai mare diavol din istoria omenirii!

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu ce sa fac, sa rad sau sa te compatimesc cand vad atata incapatanare la tine. Postezi o intrebare dar nu vrei sa aprobi niciodata adevarul. As sta sa iti aduc argumente ca Isus a fost pedepsit fara a avea vreo vina, dar stiu ca ai sa le respingi, asa ca nici nu ma obosesc.

| Alex a răspuns (pentru morningstar):

De ce exista multe variante despre Iisus? Care e corecta? Cea din Biblia? Cea din Coran? Cele din evanghelii gnostice? De ce evreii nu il considera pe Iisus profet, Mesia si Fiul Lui Dumnezeu? De ce musulmanii il considera numai Mesia si profet, dar nu este Fiul Lui Dumnezeu?

| morningstar a răspuns (pentru Alex):

Fiecare religie iti va spune ca ea are varianta corecta referitoare la Cartea Sfanta lasata de Dumnezeu pe pamant, cat si despre identitatea lui Isus. Personal, cred cu toata convingerea ca Isus si ca viata Lui descrisa in Biblie este varianta corecta. Am citit o carte foarte interesanta care facea o paralela intre viata, comportamentul si invataturile lui Isus si Mahomed; este scrisa de un fost profesor universitar musulman care s-a convertit la crestinism. Daca ai ocazia sa o citesti, este aceasta http://livre.fnac.com/a2604879/M-A-Gabriel-Jesus-et-Mahomet.

| soimos explică (pentru morningstar):

Care cucu meu e cartea aia lasata de Dumnezeu pe pamant, pentru ca Biblia se imparte in 2 "testamente" primul este un text cronica istorica scris si compilat de evrei, iar al doilea testicol este un text scris de niste satanisti sub comanda unui ucigas?
Te referi cumva la cele 2 pietre cioplite pe care Dumnezeu i le-a dat lui Moise?

| Alex a răspuns (pentru morningstar):

Stii ca musulamnii considera ca Biblia este o carte corupta de evrei si crestini? Stii ca musulmanii il considera pe Iisus numai Mesia si profet. Stii ca musulmanii nu cred in rastignirea lui Iisus si Coranul zice ca nu a fost rastignit si nici ucis si s-a ridicat la ceruri? Stii ca evreii si crestini il considera pe Mahomed un profet fals si ei considera ca islamul este o religie falsa? Stii ca evreii il considera pe Iisus un profet fals, nu este Mesia si nici Fiul Lui Dumnezeu si ei considera ca crestinismul si islamul sunt religii false? Stii ca evreii mai asteapta pe Mesia? Stii ca evreii, crestinii si musulmanii sunt dusmanni din punct de vedere religios?

| morningstar a răspuns (pentru Alex):

Da, stiam. Dar nu inteleg unde vrei sa ajungi.

| morningstar a răspuns (pentru soimos):

Chiar nu poti sa imi vorbesti despre altceva in apara de aparatul tau genital?:O Am cunoscut multi atei si necredinciosi dar niciunul atat de spurcat la gura ca tine.
Si poti avea un pic grija de vocabularul tau cand vorbesti cu o persoana de gen feminin. Asta daca ai bun simt; daca nu, tine-ti gura!

| Alex a răspuns (pentru morningstar):

Credeam ca nu stii.

| soimos explică:

Eu nu spun despre Isus Christos decat niste adevaruri pe care le pot sustine argumentat!
Pe cand tu bati campii vorbind minciuni prostesti!

Ti-a vorbit cumva mamicuta ta despre mine dupa ce nu i-am achitat pretul cerut pentru "binecuvantare"?

| soimos explică:

Ce vorbesti ma oaie din turma mielului (vrei sa iti arat mielu sa stii despre ce vorbim?)
Cum il poti tu HULI si blasfemia pe Dumnezeul Creatorul Universului ca are copii?
La lipsa ta de cultura generala nici atat nu stii ca nici in ziua de azi Dumnezeul lui Moise si a lui Abraham nu are copii?
Ai vazut tu ca cineva care crede si il slaveste pe Allah sa spuna ca Allah adica Dumnezeul are copii?
Poi nu tie rusine sa minti ca un ordinar?
Zic ca esti mincinos pentru ca tot prostu stie ca Legitimitatea "Divina" a lui Isus se bazeaza pe nasterea lui din "Sfanta Treime", si astfel iti fac o provocare care este mai mult decat "fair play":
Si anume ca daca tu imi dovedesti ca in Biblie care este "Cuvantul Domnului" exista mitul nasterii lui Isus din Treime si din Duhul Sfant, uite eu iti promit ca ma retrag si nu mai postez nimic impotriva religiei.
Dar daca nu imi dai versetul Biblic cu pricina, te retragi tu, si ma lasi in pace cu minciunile si porcariile tale sarlatanesti religioase.

Hai sa te vad unde este versetul Biblic cu descrierea nasterii lui Isus din Treime?
Sau te pomenesti ca aceasta poveste nu ati luat-o din "Cuvantul Domnului" care este Biblia ci din Minciuna Dracului numita "religia crestina"!
Atentie, daca nu imi raspunzi iti dau ignore!

| anonim_4396 a răspuns (pentru soimos):

Ha, ha, ha! A inceput sa-ti tremure nadragii, Michiduta.Ma ameninti cu ignorarea. O faci din teama ca te-am deconspirat, ca fiu al Intunericului.Nu vei reusi! Voi cere in continuare credinciosilor sa te afuriseasca, sau sa te ignore. Tine mintebig grinumnezeu nu bate cu parul! Deja mintea ta a inceput s-o ia razna.

| soimos explică:

Ma peesh pe blestemele tale proaste ca cel care le-a postat,
2 Ziua de Vineri nu e sfanta decat pentru gaurile de coor.
Pentru oamenii normali sfanta este numai Dumnica.
3) Eu nu scriu decat adevaruri care se pot dovedi, faptul ca tu esti un incult aflat in slujba Tatalui Prostiei si al Minciunii te face sa nu STII nimic, ci sa crezi totul a proasta, pentru ca eu nu scriu afurisenii ci arat niste adevaruri despre Isus, iar afurisita este doar Minciuna, care este un pacat si vei fi tras la raspundere de Dumnezeul lui Moise cand te va judeca!

| sabin89 a răspuns:

A fost "judecat, condamnat si executat ca un borfas de rand si criminal"...Pai un astfel de om putea avea "invataturi geniale"?

| soimos explică (pentru sabin89):

Nu am spus ca era idiot!
Era un fel de beshina voda dupa ce a fost arestat de USL

| ateuNEGATIV a răspuns:

Cat blestema dumnezeu in vechiul testament capitole intregi si legi stupide fi serios nu exista nici o divinitate

| soimos explică (pentru ateuNEGATIV):

Eu stiu prea bine ca nu exista nicio alta divinitate decat cele doua jumatati care au facut "intregul" din care ne-am nascut cu totii, "intreg" care se numesc parintii nostri!
Dar cum eu lucrez cu materialul clientului, le dovedesc ignorantilor ca materialul lor este un rahat fara nicio valoare!
Ai inteles?

| Danielcristian a răspuns:

Buna seara, ai dovezi biblice ca isus a fost borfas, criminal etc?

il poti invinovati pentru ca a murit pentru tine?

Poti numi sfinti pe mama si tatal tau care s-a nascut deja in pacat?

te consideri sfint si nepacatos?

daca ai raspuns la aceste antrebari, daca poti judeca o persoana care te-a ajutat sa poti avea viata vesnica, daca compari o persoana care face numai bine pentru tine cu 1 criminal atunci rau de tine prietene, roaga-te la dumnezeu sa-ti dea intelepciune si citeste putin biblia, na-i sa pierzi nimica de castigat o sa castigi viata vesnica unde durerea, pacatul, lacrimiile etc nu o sa mai existe.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

Evident ca am dovezi, ca altfel nu as face o asemenea afirmatie.
Isus nu a murit pentru mine ci a murit pentru ambitia sa de a deveni Rege, adica Messiah.
Nimeni nu s-a nascut din niciun pacat, ci doar asa cum a randuit Marele Arhitect lucrurile.
Isus nu poate da viata vesnica, pentru simplul motiv ca Dumnezeul lui Moise (Tatal) nu are asa ceva in oferta!
El nu ofera acest lucru poporului sau care ii urmeaza Legea, asa ca si daca ar avea asa ceva, fi sigur ca nu ar da-o crestinilor care se cacao pe Legea Lui!
Si acum sa vedem de ce Isus este sarlatan, nu?
Pentru ca el si banda lui de cioflingari vagabonzi traia castigand bani s-au alte valori din exorcizari facute oamenilor suferinzi, (dar si din alte "smecherii" pe care le voi spune alta data) si le facea constient ca acestea nu numai ca nu aduc nimic pozitiv pentru bolnav ci chiar agreaveaza boala, deci a luat banii pe minciuna si prin sarlatanie.
Unde scrie asta?, ma mir ca tu ca mare cunoscator al Bibliei nu stii!
vezi Matei 12; 42.
Numai citi atata Biblia ca te prostesti la cap!

| Danielcristian a răspuns (pentru soimos):

Afirmatiile dumneavoastra nu sunt clare, iar Isus pe cine a vindecat nu la pus la plata.

Am sa respect deciziile dumitale.

Dumneata crezi in stiinta?

Daca in dumnezeu nu crezi, trebuie sa va bazati pe stiinta nu?

Daca va bazati pe stiinta inseamna ca credeti in ea.

Daca credeti in stiinta anseamna ca stiinta este Dumnezeul Dumneavoastra.

Satana credeti ca exista?

Daca nu raul omeniri de unde vine?

Gindurile rele, vorbele rele, hula, vorbirea de rau, crima, hotia si multe altele, de la cine vin?

Iar binele de la cine vine?

Sunt sigur ca si dumneavoastra aveti ganduri bune cit si rele.
De la cine vin aceste ginduri?

Ce te opreste sa nu furi, ucizi, preacurvesti,?

Sau cel putin sa nu ucideti, ca poate celalalte le cam face umanitatea frecvent.

Daca cumva vreti sa mai jigniti pe Dumnezeu ginditiva bine inainte dea face acest pas, iar daca vreti sa continuati nu mai trimiteti mesaj mie. Multumesc anticipat.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

1) Isus nu a vindecat pe NIMENI, pentru ca el singur recunoaste ca prin exorcizare nu se vindeca ci se agraveaza boala.
2)Stiinta nu se crede, ci trebuie cunoscuta pentru ca se bazeaza pe Cunoasterea Rationala si nu pe credinta a proasta!
3) Stiinta nu este Dumnezeu ci doar o culegere de Legi dupa care a lucrat Creatorul!
4) Satana este orice om lipsit de constiinta care actioneaza negativ
5) Raul si binele sunt probleme ce tin de cultura.
6) Notiunea de Bine cat si cea de Rau, vin prin dialectica, de la mosii si stramosii nostri!
7) De facut binele si faptul ca nu fac rau, vine exact de la Constiinta mea care ma conduce in absolut tot ceea ce fac, si ea vine din educatia, cultura si ratiunea mea care a acceptat valorile impuse de dialectica!

| Danielcristian a răspuns (pentru soimos):

Am sa va raspund doar la primul raspuns al dumneavoastra :1) Isus nu a vindecat pe NIMENI, pentru ca el singur recunoaste ca prin exorcizare nu se vindeca ci se agraveaza boala.

In Matei 12; 9-14 si in multe alte epistole gasiti toata binefacerea facuta de Isus fara a lua plata,
+ explica clar ca a vindecat, nu a exorcizat.

| soimos explică (pentru Danielcristian):

Daca cititi intregul context puteti observa ca Isus "vindeca" scotand Dracii

| Danielcristian a răspuns:

Domnule drag crezi ca a blestema pe Soimos te face mai bun ca dinsul?

| BogdanS a răspuns:

Doamne! Daca tu crezi asta despre Iisus nu este bine. El s-a sacrificat pentru toata umanitatea si tu zici ca nu este sfant.Nu stiu ce te paste la Judecata de Apoi dar nu cred ca este Raiul. Cea mai mare blasfemie.

| phantomitza a răspuns:

Cu cine ne luptam aici, cu morile de vant. Iisus a fost sfant, a fost si va fi in continuare, si-a dat viata pentru noi. e adevarat te nasti din parinti tai trupesti da aduti aminte ai si un suflet acolo trebuie sa te nasti din parinti tai duhovnicesti..trupu nu-l iei cu tine pe lumea cealalta si doar sufletu..mama si tata pleaca si ei tot acolo..si ramai singur ca sa-ti zic asa, pentru ca Iisus este salvarea noastra de nu ar fi el unde am merge? nu zice nimeni si in cele 10 pornunci Dumnezeu zice sa-ti cinstesti parinti. iar in Biblie scrie ca cine v-a iubit mama, tata, sora mai mult decat pe Iisus nu-i vrednic de el..pentru ca el nu te lasa niciodata. dar parinti te lasa..cand soseste timpu sa plece. happy

| soimos explică (pentru phantomitza):

Isus nu este parinte duhovnicesc ci un om care a murit pentru ca a fost acuzat de fapte asociale ca orice borfas de rand dupa ce a fost arestat judecat condamnat si executat conform faptelor sale dupa legea acelui timp!

| Reyko95 a răspuns:

1. Iisus Se scrie cu doi de i 2 Daca nu era Iisus crezi ca parintii tai si noi oamenii eram in viata? Acuma sincer Zimi