| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza se cauta explicarea creatiei universului, a planetei noastre si a vietii pe planeta Terra, de catre un personaj cu puteri supranaturale, cand este dovedit de stiinte ca absolut tot ce se petrece in lume si in Univers, sau fenomenul numit viata, se pot explica prin legile naturii care sunt la fel de valabile in Univers ca si pe pamant?
Nu cumva din motive de nestiinta?
Pai atunci vi se pare corect ca lumea (si mai ales copii din Ro) sa fie educati de nestiutori si de niste imorali lipsiti de bun simt si ratiune care se lasa condusi de interesele lor murdare si egoiste si care vor sa va educe copii prin santaj si minciuna?

4 răspunsuri:
| bleakk a răspuns:

Te intreb iarasi:pana la urma esti ateu sau iudaist? Mi-ai zis ca esti de religie iudaica si o arzi ateist pe aici. Care e faza? Sau vrei sa iti faci prieteni noi?

| Dorugar explică (pentru bleakk):

Sunt ateu specializat in combaterea minciunii religioase. Faptul ca ma refer la religia iudaica, adica religia in care a aparut biblia care a fost furata de crestini, o fac ca sa le aduc aminte ca Biblia nu a fost a lor ci a devenit a lor prin FURT!
Si le mai atrag atentia ca aceasta trebuie inteleasa in contextul original in care a aparut si nu in contextul mincinos al crestinilor care-l venereaza atat de mult pe Diavol incat ii spun Dumneze! Si culmea ...chiar si cand acesta se recunoaste singur ca fiind Lucifer sau Stapanul cheilor IADULUI

| Matei23iulian a răspuns:

Salut! Pentru prima parte iti gasesti raspunsul pe site-uri de cercetari, iar pentru a 2-ua parte, totul e din cauza sistemului economic national care e la pamant, documenteazate si afla ce consecinte sunt atunci cand sistemul economic a unei tari e foarte scazut si intrebarile tale se vor preschimba din "de ce? " in "ne ajutam unii pe alti sa schimbam ceva in tara asta " sau "Nu credeti ca e timpul sa luam taurul de coarne precum revolutie din 89? "Si asa mai departe. Sper ca am fost de ajutor.

| Dorugar explică (pentru Matei23iulian):

Multumesc, ai fi putut fi de ajutor, dar nu ai fost, odata ca eu cunosc raspunsul la intrebarile puse pentru ca m-am documentat, asa ca intrebarile mele erau retorice si au avut ca scop sa pun lumea sa gandeasca!
2 Ceea ce nu ai inteles nici tu este faptul ca Revolutia din 89 inca nu s-a terminat decat pe jumatate, si anume Romania era o dictatura comunist - securista pina in 89, a venit revolutia si securistii i-au tradat pe comunisti cocotandu-se ei la putere cu ingaduinta neghioaba a populatiei adormite care nici macar imnul nu si-l intelege. Asa ca au ramas la putere securistii tradatori, care si-au continuat activitatea trandandu-si nu numai comandantul ci chiar poporul, si astfel au devenit tradatori de neam si vanzatori de tara. Daca revolutia s-ar fi terminat in 89 tradatorii astia nu ar fi devalizat tara provovand Romaniei o paguba mai mare ca cele 2 razboaie mondiale la un loc, asa ca nu trebuie sa luati taurul de coarne, ci sa-i dfati jos pe securistii tradatori de tara si vanzatori de neam, ca sa duceti la capat revolutia inceputa in 89! Asta ar fi trebuit sa fie pozitia ta!