| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza se spune ca Isus s-a sacrificat pentru pacatele noastre cand din Biblie rezulta clar ca pacatele se pot spala cu sange animal:
Evrei 9.13. Căci sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului.

Pai daca exista inca de la inceput suficient detergent de spalat pacatele de tip "sange animal", oare ce rost a mai avut sacrificiul dulgherului Isus pe cruce?

Nu cumva el nu s-a sacrificat, ci a fost arestat, acuzat, judecat si condamnat pentru fapta de uneltire impotriva stapanirii romane, si a patit èxact ceea ce au patit toti cei care au facut la fel ca el?

2 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Ba da, exact de aceea a fost omorat, si apoi au inflorit toate povestile astea supranaturale despre el. Ce e mai sinistru la crestinism e ca intreaga religie se bazeaza de fapt pe un sacrificiu uman, cel al lui Isus. Asta intr-o perioada cand sacrificiul uman nu mai era la moda in lumea evreilor, ci doar cel animal. Crestinii au inventat tot felul de vorbe, cum ar fi "mielul lui d-zeu", care tradeaza si mai mult ideea de sacrificiu adus zeului, si au incercat prin asta sa arunce praf in ochi celor care si-au dat seama ca religia lor se bazeaza de fapt pe un sacrificiu uman. Si pe deasupra, treaba cu "luati si mancati, acesta este trupul meu" a fost interpretata de multi ad literam, si astfel avem de-a face cu un fel de canibalism ritualic virtual in religia crestina.

| Dorugar explică (pentru sublime89):

Raspunsul e destul de corect! Multumesc!