| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare Dumnezeu e o boala psihica?

7 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Imi place ca esti inteligent

| RAY a răspuns:

Nu stiu man, dar ideea unui dumnezeu nu este rationala asta e clar

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Ma bucur ca te a ajutat la ceva de cand nu crezi, credinta in dumnezeu nu face omul mai bun asta se vede in Romania, cea mai pacatoasa tara din europa cu cele mai multe biserici, vezi ca stii, asa incet gandesti rational

| DeyCj a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Perfect.Aşa ar trebui să fie toţi oamenii, printre care şi eu.Cu firicile, da e normal, dar dacă-ţi continui drumul(sper să da) pe calea asta o să-ţi treacă şi asta.Ideea e că atunci când greşeşti/iei decizii mai puţin bune/ o dai în bară cu ceva, să nu te gândeşti că din cauza că nu mai crezi în ceva inventat ca dumnezo' ai paţit-o. Analizează problema raţional, identifică cauza şi treci mai departe, dar nu uita ce ai învăţat din asta.În felul ăsta am scăpat de acele temeri referitoare la iad şi dumnezeu, normal după ce mi-am dat seama că credeam într-o minciună şi o invenţie omenească împotriva oamenilor la care-i spune creştinism.

| DeyCj a răspuns:

Mai degrabă un mijloc de manipulare a oamenilor, ce are conotaţii bolnăvicioase şi se bazează pe spiritul de turmă al omului, unde se ştie că ciobanu mână oile şi câinii le întorc laughing).
Ciobanu nu se ştie cine-i dar cânii îi clar că-s popii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu Dumnezeu este Boala psihica, doar ce li se induce de catre autoritarii din jurul lor despre Dumnezeu!
Am cunoscut o calugarita care a sfarsit rau, vazand in jurul sau calugari si preoti corupti care-i doreau trupul. Colega, la un moment dat, cu noi la TPU>
Trecand peste astabig grinumnezeu este LIBERTATEA TOTALA daca-I intelegi conditiile! Poti alege, dar in limite(Decalogul).
Poti alege sau Rau sau Bine, Restul nu e vina Lui Dumnezeu, doar a ta! ce e asa greu de inteles ca Lumea are REGULI?
Daca ti le faci singur esti ateu, probabil, si eu am frizat in tinerete cu asta!