| somios a întrebat:

Oare Dumnezeu este Ateu sau Credincios?
Daca este credincios, in cine crede el?

Nu cumva in El insusi, adica asa cum cred si ateii?

Răspuns Câştigător
| alexandra2859 a răspuns:

Dumnezeu nu exista...

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Daca marturisim pacatele noastre, El este credincios si drept, ca sa ne ierte pacatele si sa ne curateasca pe noi de toata nedreptatea.El vegheaza asupra Cuvantului Sau ca sa il implineasca. Oare ateii au si ei aceleasi atribute ca si Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Credinta adevarata care iti ofera mantuirea este in Domnul Isus. Dumnezeu ii cheama pe toti oamenii dar isi rezerva dreptul de a-i alege pe cei care respecta conditia Lui. Care este conditia Lui pentru a fi ales? Sa crezi in Domnul Isus. Simplu, nu?

Capitolul 9 din Romani vorbeste tocmai de faptul ca mantuirea se capata prin credinta. Ti-am subliniat niste versete care cred eu ca iti arata firul relatarii. Citeste inca o data acest capitol si fii foarte atent la acele versete si spune-mi ce intelegi din intreg contextul.

Mai Soimos credinta este una din conditiile mantuirii. Mai sunt doua una premergatoare si una ulterioara pe care tu ori nu le sti, ori te faci ca nu le stii. Prima conditia este existenta jertfei Mielului lui Dumnezeu, abia a doua este credinta in jertfa Sa, si cea de a treia Botezul cu Duhul Sfant.

| EmaS a răspuns (pentru somios):

El este credincios ca sa isi duca la implinire Cuvantul Sau, fagaduintele Sale.El este Da si Amin.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Mai Soimos, de ce nu vrei sa fii si tu o oita pastorita de Isus, ci preferi sa fii un lup rapitor?

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Nu este alt Dumnezeu in afara de Dumnezeul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru somios):

Pai stai sa iti spun cum este Dumnezeul meu si cine este El.El este omniprezent, omnipotent, omnistient.El este Creatorul intregului univers si al nostru.El are putere sa dea viata si sa o ia.El are putere sa te duca in cer sau in iad pentru o eternitate.Mai vrei?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

De unde stii ca este un el si nu este o ea? happy cuvantul dumnezeu este un substantiv fara gen. Lasand asta la o parte, toata lumea stie ca ceva omniprezent, omnipotent si omniscient nu poate exista. Si din moment ce abilitatile lui sunt contradictorii sansele ca el sa existe sunt nule.

| Dumnezău a răspuns:

Dac-ar exista Dumnezeu,ar fi ateu,pentru ca nu crede in divinitati, ci doar in propriile sale puteri.Dar nu exista, asa ca teoria cu privire la confesiunea lui Dumnezeu e pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru somios):

Asta e parerea generalista.Cand esti asa de fabulos,epic si suprem,pe cat vor sa-l imagineze crestinii,ar fi si redundant sa mai crezi in alceva,decat in tine.Dar,deocamdata,oamenii, atei sau religiosi, nu pot fi decat proprii Dumnezei si nimic mai mult.Bine,asta daca nu cunosc hipnoza.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru somios):

Nu cred.Un tata,sau mama,natural,nu influenteaza un copil intr-o masura asa de mare, pe cum se influenteaza el singur, isi pun amprenta asupra lui timp de 20 de ani, si dupa aceea, doar ocazional.Creator devenim toti,mai devreme sau mai tarziu,prin puterea noastra de constructie.Dar,nu zice nicaieri ca daca ar existe un Creator, ar influenta orice, cum se spune in Biblie despre Dumnezeu.Cu totii avem posibilitatea de a fi Dumnezeii nostri.

Dumnezeul biblic e un dictator lipsit de scrupule si imoral, nicidecum un tata.

| profudereligie a răspuns:

Ateii nu cred în ei înşişi aşa cum cred credincioşii în divinităţi, eventual iresponsbilii fac asta. Ateii cred în capacitatea omenirii de a descoperi răspunsuri la întrebări la care încă nu există răspuns fără a apela la soluţii "divine".

| Archdaemon a răspuns:

Dumnezeu se roaga la lupi...

| CoquineNoire a răspuns:

Dumnezeu crede in chuck norris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este ateu este de al nostru