| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare Dumnezeu si Satan s-au luat la cearta cand Adam si Eva au luat din marul interzis? Dumnezeu afland ca Satan i-a ademenit pe Adam si Eva sa ia din marul interzis s-a luat la cearta cu Satan si Satan de furie a patruns in trupurile lui Adam si Eva sa ii distruga si Dumnezeu ca sa-i apere a patruns si el in Adam si Eva? Adam si Eva aveau organe sexuale? Daca nu aveau asta inseamna ca Dumnezeu le-a facut ca sa isi apere creatia? Satan fiind incapatanat a adus bolile de impotenta? Dumnezeu a creat leacul impotentei trimitand in creierul oamenilor idei bune si Satan trimite gandurile proaste? Spun asta pentru ca observ ca numarul doi e un numar al trupului, doua maini, doua picioare, doi ochi si asa mai departe.Satan este cel care ucide oamenii si Dumnezeu ii readuce inapoi? Oare viata e o lupta psihica si fizica intre Dumnezeu si Satan? Daca si cuvintele din cartile religioase sunt si a lui Satan si a lui Dumnezeu? Dumnezeu si Satan e in noi si ne manevreaza iar noi credem ca suntem oameni si scopul nostru e sa traim pe cand scopul nu e al nostru si a lui Dumnezeu si a lui Satan? E o lupta intre Dumnezeu si Satan viata? Ori Dumnezeu si Satan nu se lupta doar in oameni ci in tot universul? Noi nu ar trebui sa fim mai buni ca s-ar putea sa existe probabilitatea ca viata sa fie o lupta a increderii, adica ca sa ajutam binele sa castige ar trebui sa credem in bine si sa nu credem in rau? Vorbesc prostii sau ar fi o varianta ce spun?

13 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Prostiile astea au o doză de adevăr.

| Clorox a răspuns:

Nu este măr... Este "un fruct"
Nu s-a specificat nicăieri că-i măr!

| Nilsson a răspuns:

M-ai ametit cu atatea intrebari, dar tin sa fac niste precizari:
- In Biblie nu spune ce fel pom era, oricum nu are importanta, caci semnificatia gestului a marcat caderea omului in pacat, si anume rebeliunea fata de Dumnezeu si adoptarea ideologiei lui Lucifer, aceea de a fi ca Dumnezeu sau chiar deasupra (Gen3:5, Isaia 14:13).
Iar daca stai sa te gandesti, toti cei care resping credinta, intr-o forma dau alta, se considera proprii lor dumnezei si se considera stapani pe viata lor.
- lupta dintre Dumnezeu si Satan e figurativa, nu poti spune de exemplu ca un om poate face un razboi cu un gandac, l-ar distruge intr-o clipa. Lupta e una ideologica, iar rolul istoriei sangeroase a umanitatii este de a revela adevarata natura a raului, ca in final acesta sa fie distrus definitiv.
- Dumnezeu a prevazut ca oamenii vor cadea in pacat, de aceea a realizat planul de salvare prin Iisus Hristos cu mult inainte de a fi creati. Daca scopul era sa nu se manance din pom, nu l-ar mai fi creat, si nici pe oameni. A fost doar un test al increderii.
- odata cu caderea, oamenii au descoperit primele sentimente aduse de pacat precum rusinea, autorespingerea, vinovatia si frica (le-a fost rusine de propriul trup, s-au simtit vinovati de neascultarea de care au dat dovada si au fugit de frica din fata lui Dumnezeu cand i-a chemat).

| christall a răspuns:

Incepe sa citesti din biblie geneza si o sa intelegi. Sarpele i-a facut pe Adam si Eva sa muste din mar. In momentul acela au devenit constienti de goliciunea lor( aveau organe sexuale) si s-au simtit extrem de rusinati. Fiindca Dumnezeu le interzisesera sa manance din marul cunoasterii si nu au respectat, au fost alungati pe Pamant sa se descurce din munca lor. Restul, iarta-ma, dar sunt prostii.

Răspuns utilizator avertizat
| christall a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Pai Dumnezeu le-a spus ca pot manca din orice pom, dar nu din acel mar. Nu, mergeau prin gradina raiului dezbracati fiindca nu stiau ce e aia rusinea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru christall):

Ds fapt "sarpele" a convins-o doar pe Eva sa manance din pom si Eva l-a convins si pe Adam.
Si apropo, "marul" nu doar ca i-a facut pe cei 2 sa-si dea seama ca sunt goi, dar le-a si "deschis mintea".
De ce Yehova nu voia sa li se deschida mintea lui Adam si Evei? Pentru ca asta era motivul pentru care le-a interzis sa manance din pom. Poate ca voia sa-i tina si pe ei ignoranti si nestiutori asa cum ii tine pe crestini.

| Falconcap a răspuns (pentru christall):

Si a zis Domnul Dumnezeu catre sarpe: "Pentru ca ai facut aceasta, blestemat sa fii intre toate dobitoacele si intre toate fiarele pamantului; pe pantecele tau sa te tarasti si pamant sa mananci in toate zilele vietii tale!

Sarpele ma rog frumos ce era? Ca daca era "Satan", Dumnezeu fiind atotcunoscator in primul rand, ar fi stiut ca e si asadar, nu ar fi tinut sa mentioneze pedeapsa data speciala pentru sarpe si nimeni altcineva! Sau daca sarpele fusese deceptionat de catre Satan, cum a fost Eva de catre sarpe, sigur ar fi vorbit Dumnezeu si despre asta, cum apoi a vorbit despre Adam si Eva. Sarpele parea sa fi avut picioare inainte de asta iar asta e suspicios cumva, dar tot nu justifica asocierea sa cu Satan din credinta populara

Răspuns utilizator avertizat
| Madesz a răspuns:

Imi place cum gandesti. smug

| Nitroblast a răspuns:

Marul e o metafora. Nu citi Biblia ad litteram fiindca nu o sa intelegi nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimusanonimi a răspuns:

Eu cred ca exista atat bine cat si rau. Iar daca faci bine vei atrage bine. Cred si in existenta raului deoarece doar prin informare ma pot feri de el. Universul e o lupta intre energiile negative si cele pozitive care incearca sa se echilibreze - ca le spui Dumnezeu si Satan, ca o fi acceasi entitate duala care exista in tot si prin existenta raului te face sa apreciezi existenta binelui; iar viata e doar un secunda de participare in aceasta lupta prin actiunile tale. Pot fi prostii din perspectiva altcuiva, sau pot fi conceptia ta despre viata si atat timp cat nu ranesti pe nimeni nu ea, nu este deloc o prostie.