| AvalohAlyn a întrebat:

Oare exista Dumezeul bibliei sau o Forță Superioară și Inteligenta care ne-a creat independent de Biblie, diferita sau pur și simplu care nu are treabă cu Biblia?

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu cred că există Dumnezeul bibliei, nu altă forță. Știi, dacă crezi în alt tip de dumnezeu, asta se numește idolatrie și este păcat. Uită-te în Biblie și la evenimentele istorice, iar mai apoi probabil că vei realiza dacă există Dumnezeu sau nu.

| Algo098 a răspuns:

Am convingerea ca suntem rezultatul unei evolutii si nu al unei creatii. Daca am fi fost rezultatul unei creatii, ar fi ramas totul pe loc, dar daca ne uitam la evolutia in timp a vietuitoarelor de pe pamant, vedem o evolutie care se face lent in timp. indelungat. Nu au fost prezente toate vietuitoarele simultan ca in cazul unei creatii. Viata a evoluat lent, unele specii au disparut, au aparut specii noi si asa mai departe. https//www.youtube.com/watch?v=2W5hOJaFjxU

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Zi-mi si mie daca esti asa de sigur de unde am inceput noi sa evoluam. Universul ma refer, are un inceput nu? De unde a inceput totul?

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Cred ca universul nu are nici inceput, nici sfarsit. E materie care evolueaza dupa legile fizicii. Viata a aparut cand au existat conditii sa apara si a aparut de la forme simple pana la ce e acum in functie de conditiile care au fost. Asa cum a inceput, tot asa poate sa si dispara atunci cand conditiile nu vor mai permite existenta vietii.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Dar trebuie sa aiba un inceput totusi. Si eu cred ca Dumnezeu e inceputul.
Acum o sa zici: Da, dar daca Dumnezeu a creat lumea cine l-a creat pe Dumnezeu?

Nici o teorie nu e precisa, dar totusi noi EXISTAM. Deci cineva sau ceva ne-a creat, asa ca din aceste teorii doar una e corecta!

Prima teorie: nu poate sa demonstreze nimeni ca totul e creat prin evolutie. Pentru ca asta s-a intamplat acum miliarde de ani.

A doua teorie: Daca exista Dumnezeu poate sa se demonstreze. Logic, ceva ce exista se poate demonstra, chiar daca dulceata divinitatii sta in credinta si nu date fixe care oricum nu ne-ar ajuta sa stim de unde vine si ce face Dumnezeu.
Dar sa zicem ca Dumnezeu nu vrea sa arate tuturor oamenilor ca el exista. Dar credinciosi daca nu ar fi asistat la minuni si Dumnezeu nu i-ar fi ajutat in viata oare nu s-ar fi pierdut in atatia mii de ani ideea de Dumnezeu? Adica sa te inchini la un zeu inexistent atatia ani te-ar descuraja.
Sentimente, emotii sau ecosisteme puse atat de bine la punct si multe altele nu pot fi create de natura sau de evolutie.
Eu acum ceva timp ma gandeam care din aceste doua variante e adevarata si am ajuns la raspunsul acesta. Dumnezeu exista!

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Totul are o cauza si o explicatie. Cartile care-l descriu pe Dumnezeu sunt mult mai rupte de realitate decat explicatiile stiintifice. Minunile sunt majoritatea falsuri, interpretari (facute cu voie sau fara voie) eronate ale unor evenimente obisnuite. Minunile daca ar fi reale, ar fi exceptii. Exceptiile confirma regula, dar nu fac regula.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru Algo098):

Ce sa mai zic, eu mi-am facut treaba.

| Algo098 a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Corect happy Multumesc pentru raspunsuri.