| AG777 a întrebat:

Oare la ce tine Dumnezeu cel mai mult si ce il doare cel mai tare in opinia dvs?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Aparent cel mai mult il doare ca se masturb. eaza unii, cu copii aia de mor de foame nu pare sa aiba probleme.

| Irinel15123532 a răspuns:

2 Intrebari.

1. Dumnezeu tine cel mai mult, la tine, si la mine.
Ioan 3:16 asa numitul si versetul de aur al bibliei spune :
'' Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.'' Prin ''lumea'' nu se refera la pietre si la iarba, la copaci si paduri, ci se refera la tine, si la mine, Dumnezeu nu se focuseaza pe mase de oameni, ci pe indivizi, El ne cunoaste si ne iubeste pe fiecare, personal. Chiar daca noi cand eram mici, si eram indragostiti, mai luam cate o floare si mai trageam petalele ''Ma iubeste, nu ma iubeste'' vedeam ca se termina petalele si deja anticipam dezastrul, asa ca trageam doua petale ca sa ramana in picioare ''Ma iubeste'' happy
La Iisus nu mai poti face asa, Pe fiecare picatura de sange a Domnului Iisus, scrie numele tau, si scrie numele meu, aici nu mai trebuie sa iei doua picaturi, doua petale.

2. Ce il doare cel mai tare? Faptul ca noi ingaduim pacatul si prin asta noi ne indepartam de El, partasia noastra cu El este afectata, si Dumnezeu iubeste aceasta partasie cu noi.
Isaia 59 ' Nu, mâna Domnului nu este prea scurtă ca să mântuiască, nici urechea Lui prea tare ca să audă, ci nelegiuirile voastre pun un zid de despărţire între voi şi Dumnezeul vostru; păcatele voastre vă ascund Faţa Lui şi-L împiedică să va auda!''
Aceasta situatie se poate remedia prin ce am spus mai sus, Hristos a platit datoria pacatului, intra in relatia cu Dumnezeu, sangele Lui Iisus Hristos ne curateste (timpul prezent) de orice pacat.
Doar si doar prin Hristos suntem mantuiti, nu prin fapte, faptele sunt foarte importante, dar faci fapte bune nu ca sa devii copilul Lui, ci faci fapte bune pentru ca esti copilul Lui.
Faptele nu ne pot mantui, doar sangele Lui Iisus Hristos o poate face, si este un dar, un cadou, este Harul Lui, nu meritul nostru.
Romani 10:9 ''Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Căci prin credinţa din inimă se capătă neprihănirea şi prin mărturisirea cu gura se ajunge la mântuire''

| Anonim1321 a răspuns:

Stiu ca o sa ma judecati dar eu nu cred in existenta lui! Eu nu o sa atac pe nimeni, e treaba fiecaruia in cine crede! Tu sa fii sanatos si viata merge inainte!

| AG777 explică (pentru Anonim1321):

Iti respect convingerea si iti apreciez politetea

| Ytb_Raul_1998 a răspuns:

El tine cel mai mult la el și îl doare cel mai tare de noi de aia criminalii nu fac pușcărie și inocenții mor în accidente