| anonim_4396 a întrebat:

Oare modul Lui Dumnezeu de a impaca cu Sine creaturile prin jertfa Lui Cristos nu este cumva o dovada de lipsa de dragoste din partea Lui Dumnezeu pentru unicul Sau fiu Cristos? Ar fi putut Dumnezeu sa gaseasca o alta cale de impacare mai buna fara sa recurga la moarte?

5 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu nu jertfeste nimic! Nici pe noi, nici pe Christos!
Ne invata IUBIREA DOAR!
iisus traieste in imparatia Lui Dumnezeu, este DUMNEZEU, iar noi vom trai in Imparatia Lui Dumnezeu, daca invatam Iubirea Christianica.
Unde este 'sacrificiul'?

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Dumnezeu nu jertfeste nimic! Nici pe noi, nici pe Christos!
Ne invata IUBIREA DOAR!
iisus traieste in imparatia Lui Dumnezeu, este DUMNEZEU, iar noi vom trai in Imparatia Lui Dumnezeu, daca invatam Iubirea Christianica.
Unde este 'sacrificiul'?" - sunt de acord. Bine ati raspuns. Dumnezeu nu jertfeste nimic si nu a jertfit nimic. Cristos s-a jerfit de buna voie. Sacrificiul sau jertfirea o face omul sacrificandu-se in sensul ca isi reprima prin cunoastere tendintele rele. Astfel omul poate sacrifica tendintele rele din el, eliminandu-le sau suprimandu-le prin dragoste. Mai bine zis Cristos a fost jerfit de romani si evrei iudei. Cristos doar s-a lasat jertfit. Din acest punct de vedere am enuntat gresit intrebarea. Dumnezeu nu si-a jertfit fiul ci a permis sa fie jertfit. Cristos nu a avut ce pacat jertfi sau tendinte rele pentru ca in el nu erau tendinte rele. In sensul mai comun omul se jertfeste adica jertfeste ceea ce este bun adica foloseste ceea ce este mai bun in el pentru a face vointa Lui Dumnezeu. Sinuciderea NU este o jertfire pentru ca este o fapta contra vointei Lui Dumnezeu care a dat si da viata in dar omului NU ca sa o arunce sau sa-si ia viata CI ca sa o traiasca fericit si sa o imparta cu altii prin manifestarea dragostei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos exprimat, mai ales in contextul in care Dumnezeu ne acorda acea libertate de decizie.

| anonim_4396 explică (pentru oprescudorin11):

"Frumos exprimat, mai ales in contextul in care Dumnezeu ne acorda acea libertate de decizie." - va multumesc. Toata stima! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca cineva ar fi in locul Lui Dumnezeu si cineva nu l-ar respecta de buna voie sau intentionat, el nu se simte obligat de iubire sa-i intretina corpul ca sa nu moara. Daca altcineva moare in locul celui ce nu respecta atunci cel ce nu respecta ar putea intelege ca nerespectul lui e o chestiune fatala sau de moarte in contul lui. Dar omul nerespectuos isi cere iertare si se caieste. Cainta lui nu are valoare fara moartea lui Cristos. Din astea se deduce ca nerespectul este ca incalcarea unei legi fizice care cauzeaza moartea. De exemplu cine se electrocuteaza degeaba se mai caieste sau ii pare rau pentru ca timpul nu poate fi dat inapoi. Respectul si iubirea pentru Dumnezeu daca este ignorata este ca si cum omul ignora gravitatia si se arunca in gol si moare sau este ca si cum omul ignora curentul electric si se electrocuteaza si moare. Cristos trebuia sa ramana in pamant dar nu a ramas. De ce nu a ramas? Se mai poate intelege ca Cristos a renuntat de buna voie definitiv la viata pe pamant ce i-a fost daruita prin nastere ca om si asta a constituit de fapt jertfa lui. Demonilor nu le-a fost daruita viata pe pamant prin nastere ca oameni. Considerand astfel, nu se putea oare ca Cristos sa fie dematerializat in inger fara sa moara si sa stea trei zile in pamant? Nu, pentru ca nu s-ar fi identificat cu un om obisnuit si "pacatos" mort. Deci Cristos "s-a electrocutat si a murit" fara sa ignore curentul electric in locul celui care s-a electrocutat si a murit ignorand prin pacat "curentul electric" ( consecintele nerespectarii legilor fizice-morale implementate de Dumnezeu in creaturile Sale ). Deci iubirea Lui Dumnezeu nu este incompatibila cu faptul ca a planuit ca Cristos sa moara de buna voie si care a zis: "Daca este cu putinta sa nu mor indeparteaza moartea de la mine, dar faca-se dupa voia Ta." Chestiunea asta mai poate fi asemanata cu cineva care primeste in dar viata pe pamant si apoi o arunca la gunoi. Cum ar putea sa mai primeasca iarasi viata? Se duce la daruitor ( Dumnezeu ) sa-i mai dea inca o viata? Dumnezeu poate spune: "Ti-am dat si nu-ti mai dau alta viata pentru ca ai dispretuit viata nerespectandu-Ma." Atunci ce solutie mai ramane ca sa reintre in posesia vietii? Daca altcineva ii da de buna voie viata lui adica cel prin care a primit initial viata ( prin Cristos s-a transmis viata creaturilor ). happy