| OctavianDanielMaria a întrebat:

Oare o sa dispara religia vreodata?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Niciodata,majoritatea vor fii mereu oiile, iar minoritatea stigmatizata, asa a fost si asa va fi mereu, e vorba de reproducere, cei inteligenti nu se reproduc ca cei inteligenti, in fapt poti vedea ca africani fac copii multi si indieni desi traiesc in saracie lucie

| anonimg a răspuns:

Nu o să dispară niciodată. Întotdeauna va exista cel puțin o religie, fie că are sau nu legătură cu Dumnezeu.
Trăim în timpul sfârșitului pământului, timp în care Dumnezeu va pedepsi pe locuitorii acestui pământ din pricina opresiunii pe care oamenii o fac împotriva acelora care vor să trăiască în ascultare de Dumnezeu și nu pot.
Curând oamenii se vor întoarce împotriva lui Dumnezeu. Și pentru că singura lor putere de a face rău lui Dumnezeu este să îi chinuiască pe ascultătorii Lui, oamenii nu vor sta pe gânduri și le vor face rău.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru anonimg):

Prietene,si eu cred in Dumnezeu dar tu chiar exagerezi=]]] De cipuri ce zici? Macar nu sunt fanatic ca alti teroristi tampiti. Genul acesta de comentarii il vezi la anti-vaccinisti=]]]]

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au fost multe boli mult mai rele decat coronavirusul[gripa spaniola, ciuma neagra] si uite ca inca existam.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Meme10Meme):

"Si eu cred in Dumnezeu dar tu chiar exagerezi".
Te inteleg, deoarece cunoastem ca nu toti care se numesc "crestini" cunosc pe Dumnezeu.
Cat despre fanatism, Domnul Hristos a spus odata:
"Cine mananca trupul Meu si bea sangele Meu are viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi." (Ioan.6:54)
-
"Multi din ucenicii Lui, dupa ce au auzit aceste cuvinte, au zis: "Vorbirea aceasta este prea de tot: cine poate s-o sufere?" (versetul 60)
"Din clipa aceea, multi din ucenicii Lui s-au intors inapoi si nu mai umblau cu El." (versetul 66)

Si astazi inca mai sunt in Scriptura cuvinte pe care multi crestini le cred "prea de tot". Cand vom cunoaste pe Dumnezeu, vom fi pe acea "lungime de unda" cu El.

"De cipuri ce zici?"
Acestea sunt intelese gresit de catre cei mai multi oameni. Nu cnteaza daca vor exista sau nu cipuri. Nu problema acestora trebuie sa ne ingrijorezze, si deci nu trebuie sa ne concentram asupra lor.
Semnul fiarei pe mana si pe frunte (Apocalipsa 13:16), sau sigiliul lui Dumnezeu pus pe frunte (Ezechiel.9:6; Apocalipsa.9:4; 14:1) nu au legatura cu cipurile si nici cu vreun obiect de natura umana.
Semnul fiarei si sigiliul lui Dumnezeu sunt de natura spirituala. Acestea reprezinta acceptul nostru, hotararea noastra de partea cui sa fim.
La sfarsitul timpului lupta se va da intre adevarata zi de odihna instuituita de Dumnezeu (Sambata/Sabatul), si falsa zi de odihna (Duminica -care este instituita de biserica catolica si acceptata de majoritatea tarilor de pe glob). Duminica este semnul fiarei.

Sambata este adevarata zi de odihna, si cine o accepta este un inchinator al lui Dumnezeu; Sabatul este semnul (sigiliul) lui Dumnezeu pus pe "fruntile" slujitorilor Lui.
""Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Sa nu care cumva sa nu tineti Sabatele Mele, caci acesta va fi intre Mine si voi si urmasii vostri un semn dupa care se va cunoaste ca Eu sunt Domnul, care va sfintesc." (Exod.31:13)
"Copiii lui Israel sa pazeasca Sabatul, praznuindu-l, ei si urmasii lor, ca un legamant necurmat.
Acesta va fi intre Mine si copiii lui Israel un semn vesnic; caci in sase zile a facut Domnul cerurile si pamantul, iar in ziua a saptea S-a odihnit si a rasuflat." (Exod.31:16,17)
"Le-am dat si Sabatele Mele, sa fie ca un semn intre Mine si ei, pentru ca sa stie ca Eu sunt Domnul care-i sfintesc." (Ezechiel.20:12)
"Sfintiti Sabatele Mele, caci ele sunt un semn intre Mine si voi, ca sa stiti ca Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru!" (Ezechiel.20:20)

Sabatul a fost dat de la creatiune; si cine il pazeste accepta pe Dumnezeu ca si Creator.

"Împăratul Constantin cel Mare a generalizat în (anul) 321 Duminica drept zi de odihnă". Sursa: https://ro.orthodoxwiki.org/Constantin_cel_Mare

https://www.youtube.com/watch?v=-kv54nUCGjM

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Mann ai niste probleme in viata, duci lipsa de siguranta in tine, ti frica de ziua de maine sau ai probleme medicale sau emotionale, vrei ca totul sa se termine o data, te ai saturat de tot

| halogen001 a răspuns:

Nimic nu e vesnic, deci si religia va disparea, probabil atunci cand nu va mai fi utila pentru prostirea naivilor sau cand nu vor mai exista naivi happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru halogen001):

Nu cred ca va disparea prostia si naivitatea.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Acum eu te intreb pe tine, ce anume intelegi prin asta https://www.youtube.com/watch?v=a5BcGieqNaw

| Werrich a răspuns:

Religia disparuse in spatiul frumos al maretei Uniuni Sovietice dar s-au gasit unii pierde-vara sa faca revolutii sad

| iurii75 a răspuns:

Va dispărea religia falsă, și după ea și ateismul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru iurii75):

Ateismul nu va disparea, precum nici religia. Ateismul nu va disparea deoarece stiinta demonstreaza tot mai mult falsitatea celor sustinute de religie. Religia nu va disparea, deoarece vor exista tot timpul oameni inculti.

| NotNamed a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da.l ma dracului pe gunoiul ala trecut de jumatatea vietii unui om. E un religios fanatic si vorbeste numai împotriva ateilor si a stiintei. Isi ridica in slavi cunostintele care i.au fost indesate in creier de parinti, profesiri si preot. N.a experimentst el niciun zeu, doar repeta ce l.au invatat altii si o carte religioasa veche de 2000 de ani. Realismul si logica la el nu exista. Religiosii fanatici nu au asa ceva din pacate.
Se preconizeaza ca in cativa zeci de ani, pe masura ce pogresul si tehnologia creste, religia pierde teren. Datorita faptului ca acum avem mai multe surse de informare si putem compara pareri si auzi sau citi mai multe opinii, putem digera avand logica la indemana, ca toate povestile despre zei inventati si minuni, au fost scornite de civilizatiile vechi dintr.o interpretare gresita a fenomenelor la care au luat parte.
Sper sa dispara religia, sa faca loc stiintei empirice, sa progresam si sa nu ne mai uram si omoram pentru un petec de pamant. Daca religia nu pierdea teren, ciuma si holera ar fi persistat, vezi India, o tara total religioasa si mizerabila. Sa lasam medicinei si progresului sa ne vindece, nu rugaciunile si vindecarea prin credinta, asteptand de la un zeu invizibil, in loc sa luam noi masuri. Trist. Suntem unde suntem datorita stiintei. Poate ca si religia a avut mici contributii, la fel si orice eveniment. Pana si pandemiile au adus schimbari majore de mentalitate cum ar fi Renascentismul, insa stiinta a fost si este majoritar in contributia evolutiei noastre.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru NotNamed):

Nu prea cred ca va disparea religia deoarece, din pacate, sunt destui oameni invatati care sustin ca ceea ce au invatat se datoreaza divinitatii si merg la biserici unde se inchina si se roaga sa primeasca "indrumari". Nu zic oameni culti, deoarece cultura presupune cel putin 7 ramuri ale educatie, intre care invatatura este una.

| NotNamed a răspuns:

Da, atunci cand totul se va baza pe tehnologie, evolutie iar mintea umana va fi mult mai desteapta constientizand ca acele povesti sunt pentru ca oamenii sa se amăgească ca există viata si dupa moarte.

| LupusDei1993 a răspuns:

O sa dispara odata cu oamenii