| soimos a întrebat:

Oare povestea cu nasterii lui Isus din "Sfanta Treime" nu vi se pare o blasfemie facuta la adresa lui Dumnezeu?
Pentru ca nici unde in Biblie nu vedem NIMIC care sa ne descrie cum a avut loc acest "procedeu diabolic" prin care Christos ca parte a Treimii a insamantat-o pe viitoarea sa mama (bineinteles prin metode crestine) ca sa se nasca tot el insusi , si astfel Isus Christos a devenit si Tata dar si propriul sau fiu, nascut dintr-un incest!

Oare nu vi se pare acest lucru ca fiind ceva diabolic?

Aceasta poveste preoteasca (pentru ca nu se gaseste in Biblie) pusa in corelatie cu faptul ca in VT nu exista Diavol, oare nu ne arata clar modul diabolicesc in care s-a nascut cel slavit ca Lucifer, adica detinatorul cheilor Iadului sau mai pe scurt Diavolul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
22 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Oare povestea cu nasterii lui Isus din "Sfanta Treime" nu vi se pare o blasfemie facuta la adresa lui Dumnezeu?

NU!

Oare nu vi se pare acest lucru ca fiind ceva diabolic?

Diabolic este ceea ce faci tu!

| soimos explică (pentru Esperança):

De cand sa fie diabolic demascarea unei minciuni?
Scrie cumva in Biblie ceva despre modul miraculos/diabolic in care s-a nascut Isus Christos?
Pai de unde a aparut acest text?
Pai daca acest text nu este recunoscut si asumat de Dumnezeu, atunci continutul sau este cea mai mare blasfemie la adresa Creatorului, chiar daca tie, ca un VANDUT celui care s-a lasat slavit ca Lucifer, nu iti convine, pentru ca voua nu va convine adevarul in general, pentru ca suntetii Fii Mincinosului!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Adevarul este unul singur ISUS HRISTOS.
Minciuna este reprezentata de diavol si de adeptii lui.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Cei aşa diabolic?

| soimos explică (pentru Woodenpints91):

Diabolic este sa o lasi gravida pe viitoarea ta mama si din aceasta sarcina sa nu se nasca un alt copil ci tot tu adica acela care a insarcinat-o!
Si astfel tu esti propriul tau fiu si propriul tau tata nascut din incestul pe care l-ai facut cu maica-ta!
Nu ti se pare diabolic acest lucru?

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Ca sa iti dai seama ce e asa diabolic trebuie prima data sa crezi in Dumnezeu, apoi sa cunosti Legile Lui si sa poti face diferenta dintre bine si rau!
Ochiul este felinarul trupului. Dacă ochiul tău este sănătos, tot trupul tău va fi plin de lumină, dar dacă ochiul tău este rău, atunci tot trupul tău va fi plin de întuneric.

| soimos explică (pentru Esperança):

Poi tot de Diavol vorbeam si eu, ca doar nu ai impresia ca sunt doi Dumnezei?

Si cum este si extrem de normal, Diavolul vrea sa fie crezut ca Dumnezeu, iar tu esti unul care crezi asta in ciuda tuturor dovezilor care iti demonstreaza contrariul!

| soimos explică (pentru Esperança):

Ceee?
Vorbesti cumva despre acele Legi ale lui Dumnezeu pe care crestinii se kaka?
Poi aveti sau urmati voi crestinii legile pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise?
Voi crestinii urmati "legile{ unui criminal ca Pavel care va invata clar ca Legea lui Dumnezeu este un Gunoi!
Hai ca asta este culmea nerusinarii!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Dovezile acelea sunt pentru tine,in capul tau, in subconstientul tau!
Adevarul e neschimbabil, adevarul este Dumnezeu.
Situaţia adevarată nu se schimbă, se schimbă doar gradul de orbire faţă de situaţia adevarată.
Si da sunt 2 Dumnezei.
1. Este Dumnezeu- Creatorul,Atotputernicul, Suveranul, Stapanul lumii intregi.
si 2. dumnezeul veacului acestuia. Adica sarpele cel vechi, zis si satana, diavol.

| soimos explică (pentru Esperança):

Poi vezi ca stii!
Tu te inchini Dumnezeului veacului acesta, pentru ca nu esti "vechi testamentar ci nou testamentar" adica il ai ca toti crestini ca Dumnezeu tocmai pe satana sau Diavolul, pentru ca alt Dumnezeu crestinii nu au si nici nu este alt Dumnezeu in veacul acesta!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

Dumnezeul la care eu ma inchin e neschimbabil. El e Acelasi ieri, azi si in veci!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru soimos):

Nu

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Esperança):

Arăt eu ca şi cum mi-ar păsa?

| soimos explică (pentru Esperança):

Cum poti sa debitezi asa ceva?
Poi nu a ajuns Tata?
Sau a fi Tata nu e o schimbare?
Si Dracu e neschimbat!

| Esperança a răspuns (pentru Woodenpints91):

Pai tocmai ca nu arati, nu stiu de ce mai intrebi?

| soimos explică (pentru Esperança):

>Dovezile acelea sunt pentru tine, in capul tau, in subconstientul tau!<
Istetu lu taticu!
Acele dovezi sunt in Biblie, si tu nu ai ce-i face pentru ca nu poti sa schimbi Biblia, tzuca te-ar tata de baietel istet!

| Esperança a răspuns (pentru soimos):

In nici un caz nu debitez mai mult decat tine.
Esti No1 la aberatii si rastalmaciri!
Vai,dar nici in gluma sa nu mai spui ce ai spus aici. Eu nu vreau ca diavolul sa se apropie de mine.

Ori e foarte complicat sa intelegi cum sta treaba cu Sfanta Treime, desi sunt sigura ca ai inteles-o, insa tii mortis sa tot rastalmacesti ca sa-i duci pe altii mai slabi in eroare!

| wales a răspuns:

Întruparea Domnului Isus este un miracol, nu un procedeu diabolic! După câte știm, miracolele nu pot fi explicate. Dacă un miracol poate fi explicat d.p.d.v. omenesc, științific, nu s-ar mai numi miracol, logic nu? Dumnezeu se interpune în raportul cu oamenii numai prin miracole, acesta de fapt este și scopul intervențiilor Sale. Miracolul face parte din natura divinității. Dacă omul ar putea rezolva anumite lucruri, intervențiile Lui Dumnezeu nu s-ar mai justifica.
Așadar, cine își freacă mintea să găsească anumite explicații lumești la intervențiile divine, își pierde vremea în zadar considerând de fapt; că Dumnezeu este limitat și nu poate face miracole.

| soimos explică (pentru wales):

Poi daca era un miracol, poate il gaseam scris in scriptura, pentru ca ar fi fost cel mai important miracol din istoria omenirii!
Dar cum nu este scris niciunde, asta inseamna ca nu e miracol, ci o minciuna idioata!, poti sa-i zici si o enorma porcarie!

| soimos explică:

Tu vrei sa cauti adevarul in vobele celui care a fost slavit ca Lucifer si se lauda ca este detinatorul cheilor Iadului?
Chiar atat de naiv pot sa fii incat sa-l crezi pe Dracu?

Cum ar fi sa te rezumi exact la ceea ce a zis Dumnezeu in Tanach?

Sau crezi ca el se razgandeste?

Ia vezi in Maleahi ce spune el despre tema asta?