| AvalohAlyn a întrebat:

Oare sa citesc Biblia adica Noul Testament sau nu?

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai rezistat lipsei complete de logica din vt? Te admir, in cazul asta.

| SilentRain a răspuns:

Da, dacă te plictisești și vrei sa citești o carte de povesti

| Steregoi a răspuns:

Biblia este o sursa de cunoastere.

| Octavian199 a răspuns:

Citeste-o pe toata, nu doar ce iti convine.Di ai sa vezi ce 'bun e Dumnezeu'.

| Mircea08 a răspuns:

Am inteles din intrebarile tale ca nu ai nici un rost in viata. Normal ar fi sa nu mai faci ce ai facut pana acum, si asta pentru ca ai vazut si tu ca nu duce la nimic bun, si sa te apuci sa faci altceva. Pentru ca sa faci altceva trebuie evident sa stii ce. Pentru a afla un alt mod de a trai, consider ca merita sa citesti cu scopul de a intelege Noul Testament. Acesta reprezinta o serie de invataturi cu privire la modul in care trebuie sa traiesti. Vechiul Testament are si el un set de invataturi cu privire la modul in care e bine sa traiesti, dar aceste invataturi sunt foarte diferite de cele ale Noului Testament, ele bazandu-se pe legi si porunci. Noul Testament se bazeaza pe credinta si iubire, si este singura invatatura pe care o au crestinii
Daca intrebarile puse de tine sunt puse la misto, atunci cu siguranta nu mai ai nici un rost in viata, si nu are rost sa mai citesti nimic

| Irinel15123532 a răspuns:

Citeste-l, nu vei regreta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu, este facuta sa o tii in biblioteca pe post de bibelou. Lasa altii sa-ti interpreteze pentru ca se stie ca nu esti suficient de inteligent incat sa intelegi ce scrie acolo. Faptul ca liderii societatii te vrea prost nu este un adevar recent.
Deci stai cuminte si nu citi cartea aia ca si asa ai sa o citesti degeaba, n-ai sa intelegi nimic; mai bine spune ce mare minciuna este sau du-te si te spovedeste la un preot, cu alte cuvinte: dovedeste cat esti de prost."

Cuvintele unui inginer aerospatial crestin când i-am pus aceeasi intrebare.laughing

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Citeste-o. Vei afla multe lucruri.

| wpetterssone a răspuns:

Biblia cuprinde Vechiul Testament, numit adesea Scripturile ebraice și arameice și Noul Testament, numit adesea Scripturile grecești creștine.
Da, poți citi Biblia. Astfel vei observa că ceea ce știai că se face nu este biblic. Am observat că românii, în general creștinii ortodocși respectă mai mult Sfânta Tradiție decât Scriptura, Biblia.
Citirea Bibliei îți poate crea un scop în viață. Gândește-te la un șofer care conduce un autovehicul pe străzi până când rămâne fără combustibil. Dacă ar avea un scop, un loc ca destinație, el ar alege cea mai simplă cale, economisind, timp, carburant, bani și altele.
Biblia conține sfaturi practice pe care le poți folosi în viața de zi cu zi.
Citind Biblia poți avea o viață mai frumoasă.
Citirea Bibliei te poate ajuta: să iei decizii înțelepte și să înveți adevărul despre Dumnezeu.
Sfaturile biblice provin de la Dumnezeu și, prin urmare, nu poți da greș dacă le pui în aplicare. Dumnezeu nu oferă niciodată sfaturi rele.
Scrie-mi dacă vrei câteva sugestii despre citirea Bibliei.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Este strict alegerea ta daca vrei s-o citesti sau nu, eu iti recomand s-o citesti daca vrei sa-ti îmbogățești cunoștințele.

| TeoCata1804 a răspuns:

Cred ca esti destul de mare ca sa mai citesti basme.