| Antisistem11 a întrebat:

Observ ca din ce in ce mai multi părinți pun copiilor nume biblice, dar dacă cineva si-ar boteza copilul Iuda? Ar fi blasfemie?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iuda este nume din cei 12 fii ai lui Israel (numele unui intemeietor de trib) din Vechiul Testament.

Si da, in Noul Testament exista Sf. Iuda, dar pentru a nu fi confundat este numit Iuda-Tadeul sau Tadeu. In engleza St. Jude in loc de Judas.

| sierra1 a răspuns:

Pentru cineva căruia i se rupe de zei și divinități, categoric nu

| cristimihailov a răspuns:

Blasfemie nu ar fi.
Dar iti dai seama ce afectat ar fi copilul intr-o societate romaneasca in care Iuda este similar cu tradare?

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu ar fi deloc blasfemie. Și Iuda e un nume biblic și chiar un nume de sfant.
De exemplu Sfantul Iuda Tadeul

| CIaudiu a răspuns:

Sunt englezi care au numele Jesus. Crezi ca-i pasa cuiva?
Clar persoanele astea sunt foarte religioase si o sa isi spele copiii pe creier cu ce vor ei.

| Feri5 a răspuns (pentru CIaudiu):

Da, da! O să-ți speli tu copiii tăi pe creier cu toate prostiile pe care le vezi la TV!

| CIaudiu a răspuns (pentru Feri5):

Folosesc doar partea smart al televizorului meu.

| nicucostea855 a răspuns:

Nu pentru ca un Iuda a fost si alt apostol care a fost fidel. Nu ala care l-a tradat pe Isus. Vezi cartea biblica Iuda care e inainte de Apocalipsa. Doar ca oamenii cunosc mai mult personajul negativ cu acest nume. In acest caz acel copil risca sa fie ridiculizat pe parcursul vietii din cauza acestui nume. Totusi Iuda cel fidel a fost ridiculizat pentru ca-l chema tot Iuda, in primul secol?

| Darius81 a răspuns:

... iti pierzi viata crezand intr-un zeu... au existat mii de zei pana acum, de unde sti tu ca acest Dumnezeu exista?