| Narfundo a întrebat:

Ochiul este lumina trupului tau. Daca ochiul tau este sanatos, tot trupul tau este plin de lumina; dar daca ochiul tau este rau, trupul tau este plin de intuneric. Ce sa facem ca sa avem ochi sanatosi" cum zice mai sus? Cum sa facem? Cum sa ne comportam ca sa avem ochii linistiti si buni?

7 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns:

Prin intermediul ochiului se transmit mesaje.
Mesajul care este pacatos, trebuie evitat, pentru ca poate sa te faca sa nu asculti de Dumnezeu.
Exemplu:
Colegi te cheama sa VEZI un film pornografic.
Omul spiritual, se gandeste ce influenta are mesajul pornografic asupra lui, si il va respinge.
Astfel el isi pastreaza ochiul simplu.
Omul carnal nu se gandeste, el isi prezinta ochii pacatului (2 Petru 2:14).
In galateni 5:16 ne spune sa umblam prin spirit.
Asta inseamna ca trebuie sa ne lasam influentati de spiritul lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie trait curat si lucrat la minte. ochii sant oglinda sufletului. daca ai suflet rau, ochii rai vor privi rau, vor dori a altuia, vor fi invidiosi, si plini de lumina negativa .neagra.si intunerecul e o lumina.a noptii, a prostiei, a ignorantei si a mortii.deci fii un fiu al luminii celei adevarate.si nu un fiu al minciunii si tatalui minciunii.fiindca numai el iti poate arata ca intunerecul e de fapt lumina.este dar este lumina faptelor rele si ascunse.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.divahair.ro/......ea_ochilor
Îmi mulțumești mai târziu. :D

| Mikhtarian a răspuns:

Sa deschidem ochii mai bine, si sa privim doar lumina adevarata.

| ovidius a răspuns:

Să nu lăsăm nimic să ne tulbure simţurile şi inima.