| Johndoe2023 a întrebat:

OK... Daca dumnezeu a creat omul dupa chipul si aseamaneare lui, si apoi a creeat femeia, atunci inseamna ca dumnezeu are sfarcuri? Daca da, la ce ii folosesc? Ca noua barbatilor nu ne folosesc la nimic.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Iertare dar ai pus o intrebare de copil prescolar. Dumnezeu l-a facut pe Adam dupa chipul Sau (limitat, foarte limitat) al gandirii, al logicii al dreptului de a alege si nu chip fizic. Apropos, pentru cei ce se refera la Dumnezeu ca duh ar trebui sa citeasca Biblia pentru a intelege ca existenta acelei forme de existenta poate sa se transforme si sub forma materiala atunci cand doreste si nu este ceva asa cum isi imagineaza unii o fiinta fantomatica.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Daca "Dumnezeu l-a facut pe Adam dupa chipul Sau (limitat, foarte limitat) al gandirii, al logicii al dreptului de a alege si nu chip fizic. "

Atunci noi, urmasii (cica ) a lui Adam, de ce nu suntem ca Dumnezeu?
Omniscienti, omnipotenti, omniprezenti?

| danut a răspuns (pentru Trolli):

Fiindca suntem oameni (foarte limitati) si nu Dumnezei.

| Trolli a răspuns (pentru danut):

Deci nu suntem facuti dupa asemanarea lui...

| danut a răspuns (pentru Trolli):

Am fost facuti asemenea, NU IDENTICI.

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu = Universul exterior.
Omul = Universul interior.

"Exteriorul este un microcosmos, interiorul este un macrocosmos" - Ionescu Robert.

| Trolli a răspuns:

Daca Dumnezeu e barbat, si pe noi ne-a facut dupa chipul si asemanarea lui, noi de ce nu avem cojones? O fi uitat? hmmm

http://www.modernism.ro/......3539_n.jpg

| anonimg a răspuns:

Dar degetul mic la ce foloseste? E vorba de aspect. La intrebarea ta, raspunsul este: pe noi ne reprezinta ca barbati, iar pe femei, ca femei.
Toti oameni au intrebari la care acum nu gasesc raspuns. Sa zabovim asupra lucrurilor care ne sunt descoperite; si Domnul ne va descoperi altele noi.

| sublime89 a răspuns:

Intrebarea e, la ce ii foloseste penisul, daca tot e un zeu-mascul?

| CinevaNou a răspuns (pentru sublime89):

Probabil il foloseste ca sa ii plesneasca peste ochi pe credinciosii care nu aleg religia corecta.

| sublime89 a răspuns (pentru CinevaNou):

Aia da plesneala laughing

| suffarstar a răspuns:

Dumnezeu este hermafrodit, la fel cum si Adam a fost mai intai hermafrodit inainte de acea separare.

| KhludCiprian a răspuns:

Prima intrebare e ca daca oamenii sunt creati perfect, de ce barbatii au nevoie de sfarcuri? Doar nu alapteaza din cate stim.

Mai mult, stim ca Iehova respectiv asociatii lui au interactionat cu femeile (nu cu barbatii) si au rezultat urmasi(!), deci o zeitate invizibila, metafizica cel putin ofera nu numai lapte, dar si "lapte divin" sa zic asa, ca e o sursa de suflete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi făcuţi după "chipul" sau "asemănarea" lui Dumnezeu înseamnă, spus în termeni simpli, că noi am fost făcuţi să Îi semănăm lui Dumnezeu. Adam nu a semănat cu Dumnezeu în sensul că Dumnezeu ar fi avut trup. Scriptura spune că "Dumnezeu este duh" (Ioan 4:24) şi astfel El există fără a avea trup. Totuşi, trupul lui Adam a oglindit cumva viaţa lui Dumnezeu, în sensul că a fost creat având o stare perfectă de sănătate şi că înaintea căderii în păcat era nemuritor.
Chipul lui Dumnezeu face referire la partea imaterială din oameni. Îl face pe om diferit de lumea animală, îl aşează pe om ca administrator pentru celelalte creaturi ale lui Dumnezeu (Geneza 1:28), şi îi permite să comunice cu Creatorul său. Este vorba despre o asemănare în sens mental, moral şi social.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Observ aceeasi scuza din partea voastra atunci cand vine vorba d partea cu "chipul si asemanarea".

"a fost creat având o stare perfectă de sănătate şi că înaintea căderii în păcat era nemuritor"... la asta se refera partea cu "asemanarea" dar din pacate pentru voi, asta nu se aplica si la partea cu "chipul". Sa folosesti si "chipul" si "asemanarea" in aceeasi propozitie ca sa vorbesti despre acelasi lucru este inutil.

Tu vorbesti acum doar de partea cu "asemanarea". Partea cu "chipul" (poate) tine fix de... chip / infatisarea fizica.

"Dumnezeu este duh"... poti sa-mi spui cum arata un "duh"? E ca o minge? Ca o picatura de apa? O flacara? Un cub? O piramida? Conform religiei tale, dupa ce mori ce forma o sa adopti? Ce forma o sa fie "duhul" tau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Draga Gaia.

Întâi de toate, trebuie remarcată deosebirea dintre textul ebraic şi cel grecesc. După versiunea masoretică, Dumnezeu anunţă zidirea omului "în chipul Nostru, ca asemănarea Noastră" (beţalmenu kidmutenu). Cei doi termeni apar în paralel, ca o hendiadă, adică o unitate semantică exprimată prin două (hen dia dyo), în baza paralelismului des întâlnit în limbajul biblic. Faptul că textul ebraic identifică "asemănarea" cu "chipul" este dovedit şi de inversarea prepoziţiilor în Facere 5, 3. Lui Adam i se naşte un fiu "în asemănarea lui, ca şi chipul lui" (bidmuto keţalmo). Cei doi termeni, ţelem "chip" şi demut "asemănare", reflectă aşadar aceeaşi realitate: legătura de descendenţă, originea unui lucru din altul.

Dumnezeu este duh, iar omul a fost creat după chipul şi asemănarea Lui. Deci noi în esenţă suntem un duh, îmbrăcat în suflet şi locuind într-un trup. Trupul şi sufletul sunt susţinute de puterea Duhului.

La intrebarea cum arata un duh, nimeni nu cred ca are raspuns, e ca si cum ai intreba cum arata mirosul? Intrebarea ta nu are sens.Nu poti sa spui cum arata un duh, e dincolo de intelegerea noastra. Duhul e mai mult suflare daca pot spune asa. Poti tu sa ne spui cum arata suflarea?
Dupa ce vom muri cele trei componente trupul, sufletul si duhul se despart.Trupul va ramane in pamant si va putrezi, duhul(suflarea de viata) se intoarce la Dumnezeu iar sufletul va merge in iad sau rai.
Sper sa ajungi in rai!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarea ta nu are sens'... gresit. Intrebarea mea are sens dar asa cum m-am obisnuit, voi de fiecare data cand dati de ceva complicat incepeti sa bagati divrese scuze si sa evitati raspunsul.

Iti sugerez sa mai citesti de cateva ori partile ce tin de "asemanare" si "chip", poate asa o sa intelegi de ce este absurd sa pretinzi ca ele vorbesc despre acelasi lucru. Data viitoare nu mai da chestii luate cu copy-paste.

"omul a fost creat după chipul şi asemănarea Lui'... si eu ti-am explicat diferenta dintre "chip" si "asemanare" nu mai repet. Daca cei 2 termeni ar fi fost acelasi lucru, afirmatia ta ar fi sunat cam asa " omul a fost creat după asemănarea Lui". Observi diferenta? Intelegi?

Din ce ramura a crestinismului faci parte?

| Johndoe2023 explică (pentru anonim_4396):

Viata lui dumnezeu? hahahahahahah

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Întâi de toate, am să te înjur că nu eşti capabil să scrii fără să plagiezi. Consideră-te înjurat.

Acum, la întrebarea ta, "cum arată suflarea", îţi răspund că arată aşa cum doreşti să o analizezi. Iarna, cu ochiul liber suflarea arată ca un abur. Dacă însă eşti într-un laborator, şi vrei să vezi cum arată, poţi într-un exemplu să analizezi din punct de vedere termic suflarea, şi va arăta ceva nuanţe de galben şi roşu. Poţi însa să o analizezi şi ca sunet, că suflarea pănâ la urmă, e însoţită si de un sunet, adică disturbă aerul, doar că pentru detectarea acelui sunet îţi trebuie instrumente ce sunt capabile de a detecta astfel de sunete. Şi mai pot găsi nişte modalităţi obiective prin care poţi vedea cum e suflarea.
Mirosul, e prea banal, dacă nu-ti poţi imagina cum poţi detecta mirosul prin mijloace tehnice, înseamnă că "ai trăit degeaba".

Întrebarea însa către tine e, prin ce mijloace obiective poţi vedea cum arată duhul? Cunoşti vreunul?

Consideră-te în continuare înjurat, pentru plagiat.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Gresit.Adam nu era nemuritor cum spui si chiar spune asta in biblie.Bine asta daca cumva ai citit ceva din biblie.Acolo spune clar cind a mincat din pomul cunoasteri, Dzeu a spus-haideti sal dam afara ca nu cumva sa manince si din pomul vietii si sa fie si el nemuritor ca noi.Sau ceva in genul asta, ce arata ca nu era nicicum nemuritor.Acum referitor la chestia dupa chipul si asemanarea lui dze ce inseamna? Inseamna clar exact ce spun cuvintele astea. Dupa chipul cuiva inseamna clar dupa cum arata cineva fizic, iar dupa asemenarea cuiva se refera la caracter, chestii de genul asta.Asa se exprimau oamenii pe timpurile alea si chiar se mai exprima si astazi oamenii de la tara.Asta arata clar ca Dzeu avea corp fizic si ca arata exact ca si Adam sau invers.Chestia este ca unia spun pai ce era si barbat si femeie? Aia este ca Dzeu nu era singur si vedem asta tot din biblie cand de multe ori vorbeste la plural, ca urmare printre ei erau atit barbati cit si femei si cind a spus sa facem, deci a spus SA FACEM nu sa fac om.Asa a spus haideti sa facem om, deci erau clar mai multi si femei si barbati.Altfel nu ar mai fi avut sens, rost sa spui doua cuvinte alaturate dupa chipul si asemanarea noastra. Spune-i simplu dupa asemanarea noastra si gata.Dar odata ce se specifica clar cele doua cuvinte ele arata exact ce sa dorit a arata.Scuze ca ma bagai si eu in discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia nu a fost scrisa pentru atei.
Ar fi trebuit sa fie de 150 de ori mai voluminoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o intrebare prosteasca,iar tu ar trebui sa te intrebi si sa ne intrebi ca un om destept si curios,daca asemanarea este mai mult fizica,mai mult spirituala. daca asemanarea cu Dumnezeu cuprinde toate cele trei ipostasuri ale sfintei treimi,si daca e asa,si te satisfac raspunsurile si mai si studiezi oleaca,nu vei mai intreba daca Dumnezeu e alb,negru,ori brun ori gaben sau rosu,si de ce sant atatia oameni deosebiti,fiindca vei sti ce e diversitatea si vei vedea si rolul organelor ce le avem in dotare,de pilda, cele sexuale care sant pentru reproducere NORMALA, si nu pentru ****, anal, oral si alte normalitati ale anormalilor.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Măi să ştii că, unor femei le plac şi sfârcurile la bărbaţi laughing te mai muşcă, mai le adulmecă, s bune şi ele la ceva. În rest. happy

| HowdidIgethere a răspuns:

Pentru poza de la profil cam jenanta intrebarea. ok