| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci ştiam că oamenii sunt disperaţi de religia lor dar asta se pare ă m-a afectat şi pe mine puţin, fiind impreună cu o fata de un an si jumatate i-am cunoscut si familia(catolici) şi nu ştiu cum a venit vorba m-a intrebat tatal fetei ce religie am, i-am spus ca sunt ateu si a facut o fata pe care nu cred ca o sa o pot uita, de parca se uita la unu care ii violase fiica.Ma rog parintii ei erau cam fanatici si i-au cerut sa se desparta de mine ca daca nu o da afat din casa si multe altele...Multe poate sa faca religia din om.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vezi cum isi iubesc crestini aproapele?
cati ani aveti?

NOname
| NOname a răspuns:

Da, tragic-comică situația...

Unii țin prea mult cont de credințele omului, de un detaliu aproape irelevant precum religia și deloc de omul în sine. Niște limitați...cu aere de buni și drepți.

| RAY a răspuns:

Ea nu isi poate parasi familia trebuie sasi termine liceu, si tu la fel

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Normal ca trebuie sa terminam liceul amandoi, nici nu m-am gandit sau propus intr-un fel sa se certe cu ai ei sau sa faca nu stiu ce nebunie, doar ca dupa toata faza asta am ramas cu "un gust amar" daca pot spune asa.Prima data cand o relatie s-a incheiat din acest motiv si sper sa fie si ultima care se incheie atat de "ciudat"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Mai mult tragica pentru mine.Totusi nu am ce face, atata timp cat exista astfel de oameni, prin aceasta experienta am invatat si eu cat de repede isi schimba un om parerea despre tine atunci cand afla un amanunt neimportant cum ar fi religia.La inceput tatal fetei care ma simpatiza, imi spunea sa am grija de fata sa pana a fost adusa in discutie problema religiei, cand tatal fetei parca nici nu mai ma suporta sa stau 5 minute la el in casa.

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Niște fanatici ipocriți și superficiali...

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si el e mandru ca e catolic tatal fetei?

| RAY a răspuns:

Intrebarea ta naste multe intrebari cum ar fi uni isi imagineaza ca esti obligat sa crezi in cea ce cred ei? practic tu nu poti alege ce vrei trebuie sa crezi doar ce vor alti? fara dumnezeu esti o pers rea?

| vitbsk a răspuns:

Bine măcar, că ai fost direct.
Asta e, cei care ţin la credinţă se vor căsători cu oameni, din comunitatea lor eclezială.
Ce anume te-a afectat, faptul că nici tu nu te regăseai în ce declarai sau reacţia tatălui şi evenimentele de după?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e vorba ca tatal fetei sa fie mandru, doar ca era genul ala de persoana care crede ca doar el stie adevarul si ceilalti gresesc.
El probabil chiar credea ca fara Dumnezeu esti o persoana mai rea, dar ma rog, nu am vrut sa incep o discutie contradictorie cu el.Dar totusi inca sunt surprins cu ce la deranjat mentalitatea mea, ce credea ca o duc pe fica-sa la ritualuri sau ceva de genu?
Oameni de genul nu ii pot intelege eh, iubita mea inca incearca sa isi convinga tatal ca nu este o problema religia mea dar nu prea ii reuseste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru vitbsk):

Ceea ce m-a afectat a fost ca tatal fetei numai accepta relatia noastra dupa ce a aflat acest amanunt.

| Zenicide a răspuns:

Esti nebun? laughing) Le-ai zis ca esti ateu?happy
Trebuia sa zici ca nu stii inca, asemenea decizii importante necesita atentie si o gandire mai matura bla bla laughing Puteai sa zici ca esti deist, si totul era ok.

| Increatul a răspuns:

Nu exista:"Catolic,,''Crestin,,''Ortodox,, ''Hindus,,''Ateu,, ''Satanist,, etc mai presus de aceste prejudecatii, exista fiinta umana adica om, aceste prejudecatii, nu fac altceva decat sa dezumanizeze omul.Fiinta nu poate fi continuta de nici un concept.Aici a ajuns omul, din cauza ideilor abstracte si ideologiilor care il dezumanizeaza si il distrug.Omul a imprumutat un fals caracter, o falsa moralitate, cultivata si implementata de ''Religie,, care nu face nimic in afara, sa te dezumanizeze si sa te controleze.
Dacă duci în mână pietre crezând că sunt diamante, eu n-am să-ţi spun să renunţi la acele pietre, ci am să-ţi spun doar: "Fii atent şi mai uită-te o dată!". Dacă vezi singur că nu sunt diamante, mai e nevoie să renunţi la ele? Îţi vor cădea din mână de la sine. De fapt, dacă mai vrei totuşi să le cari, va trebui să faci un efort mare, îţi va trebui o mare voinţă să le mai cari. Însă nu poţi să le mai cari mult. O dată ce ai văzut că sunt inutile, fără rost, nu se poate să nu le arunci. Şi o dată ce ai mâinile goale, cauţi adevăratele comori. Iar adevăratele comori nu se află în viitor nici in trecut. Adevăratele comori se află aici şi acum.(Osho)
- Adevaratele comori se afla in tine, cand o sa reusesti, sa te cunosti cu adevarat pe tine insuti si sa crezi 100% in tine, atunci vei descoperii cat de frumoasa este viata si ce lucruri minunate poti face si ca totul depinde numai de tine.Nu te regasi in nici o ''Religie,, unde supunerea este cerinta de baza.
- Sa ai o atitudine echilibrata fata''Religie,, chiar daca stim ce sunt ele cu adevarat, nu merita sa lovesti, doar sa le spui mai odata oamenilor, ganditi-va ce carati in minte si in ''Suflet,,, daca va realiza ce vorbesti(Ca viata lui este o lungă poveste inutilă dintr-o carte plina de idei abstracte, ideologii, prejudecatii) isi va da seama ca adevarata cheie ii numa la el, nu la altii.

| Zenicide a răspuns (pentru vitbsk):

L-a afectat faptul ca tatal fetei era cretin laughing Cere-i repede adresa si mergeti impreuna la frecat cruci, lins moaste!

| vitbsk a răspuns (pentru Zenicide):

Ce rost are "ironia" ta în contextul discuţiei?

| Zenicide a răspuns (pentru vitbsk):

Ce rost are "ironia" de obicei?

| vitbsk a răspuns (pentru Zenicide):

"Lins" şi "frecat" intră în registrul grotescului, cu care văd că nu te sfieşti să îl foloseşti şi probabil să te identifici.

| Zenicide a răspuns (pentru vitbsk):

In acelasi timp reprezinta perfect ce se intampla la ora actuala in bisericile din Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si prostia poate face multe.un prost daca nu e si fudul, atunci nu e prost destul. oleaca de diplomatie, de genul; nu as spune ca sant chiar un mare credincios fiindca stau cam departe de biserica. discutam despre asta si probabil imi voi forma o parere o convingere despre Dumnezeu.ar fi fost si teligent, si politicos si de ajutor in relatia ta.deci santeti cam la fel numai denumirea difera.ei sant parinti si sant, fanatici.tu esti...adica,imi esti fanatic.

| vitbsk a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie neapărat, să o iei personal.
Probabil, dacă-i răspundeai că eşti creştin ortodox, musulman sau neo-protestant reacţia era aceeaşi.
Sunt unii care fac din confesiune un principiu de selecţie.
Probabil după răspunsul tău s-o fi gândit că eşti neserios sau imatur.
Orice ar fi fost, e de apreciat că ai zis ce ai gândit atunci, e bine să nu te făţărniceşti pentru că lucrurile se vor da pe faţă mai devreme sau mai târziu.
Ia-o ca pe o experienţă şi mergi mai departe.