| anonim_4396 a întrebat:

Omul este facut dupa modul de gandire al lui Dumnezeu si deci orice isi imagineaza poate deveni realitate prin puterea lui Dumnezeu?

6 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Cred că te-ai exprimat greșit, sau greu de înțeles, cel puțin mie îmi e greu să înțeleg exact. Omul, deși îl poate oglindi pe Dumnezeu în gândire, personalitate, atitudine, pentru că suntem după chipul său, însă nu înseamnă neapărat că oamenii gândesc mereu ca Dumnezeu. În funcție de dorințele oamenilor, devin realitate cu ajutor divin doar dacă îndeplinesc anumite cerințe: sunt exprimate în rugăciune în numele lui Isus și sunt în armonie cu scopul și voința lui Dumnezeu, neîncalcând vreo lege divină.
Ioan 14:14
1 Ioan 5:14

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Intrebarea e pusa in sensul explicarii modului in care exista sau poate exista Dumnezeu si ce ar putea El sa faca dupa scopurile Lui.

| MarioDraghi a răspuns:

Tu nu realizezi ce spui.

| Viorell1988 a răspuns:

Moldovene de ce nu emigrezi in Rusia?
Am auzit ca ca catul vostru de religie este interzis.
rolling on the floor

| VelaJohnny a răspuns (pentru Viorell1988):

Vassile nu-i Martor din cate am inteles. E o vorba, cine rade la final, rade mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Sa fie pace de la Dumnezeu in Transnistria si in regiunile separatist proruse. Asta vreau. rolling on the floor