| victor333 a întrebat:

Omul se identifica cu Dumnezeu?

24 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Întrebarea este formulată mult prea vag și nu la obiect și poate primii n răspunsuri inutile ție.

| Raniia a răspuns:

Pentru ca sa ai o viata asemenea Lui, trebuie sa te identifici in totalitate cu Isus.Nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine.

| obelix2266 a răspuns (pentru Raniia):

Bravo de 100 de ori bravo, raspuns super corect.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Omul este făcut după asemănarea lui Dumnezeu, da!
Pa, pa.

| Shammal a răspuns:

Omul este dumnezeu

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Omul este Dumnezeu. Oricine poate fi Dumnezeu, dacă dorește.

| victor333 explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu prea cred ca oricine poate fi Dumnezeu, in primul rand nu stiu cine ar vrea in al 2 lea rand nimeni nu poate face ce face DZ

| obelix2266 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mai Ciorane, iar ma impiedic de tine, cum poti sa crezi asa ceva.I-ti recomand inca o data sa citesti Biblia si apoi sa argumentezi ceva. Cei mai periculosi oameni sunt aceea ce stiu ceva dar nu stiu bine.Nu vreau sa te supar, doar i-ti zic sa fi mai ponderat in argumente pe care nu le cunosti.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru obelix2266):

Nu am spus că cred în așa ceva.M-am referit la faptul că omul este liber cugetător,că poate fi propriul său Dumnezeu, nu are nevoie de o entitate inexistentă, himerică, care să-i spună ce să facă, printr-o carte neagră.

| obelix2266 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Asa gandeam si eu, dar! Nu mai pot gandi asa.Ma rog, esti liber sa crezi in ce vrei sau cum vrei. Mintuirea si viata vesnica se castiga in maniera personala.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru obelix2266):

Îți respect credința.Fiecare are motive de a crede, sau de a nu crede într-o divinitate.Rămâi cu Dumnezeu...e mai bine așa.

| obelix2266 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Poi te si cred, hai si tu cu noi si nu vei regreta.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru obelix2266):

Da...am vrut, dar Dumnezeu nu mă lasă, sunt prea nepăsător ca să mai am speranțe, să mai regret ceva.Nu mai am nimic în mine.Sunt doar o bucată de carne, dar sufletul a plecat, de mult, să-și ia zborul spre divin.Pe mine ma lăsat cu suferințele mele pământești aici, într-o baltă de sânge agonică.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Hello! suntem creati in imaginea Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.cu fiul.seman cu el, dupa trup.insa,am rautate in mine si slabiciune in patimi si in pofte.deci cu duhul sfant nu prea m-am invrednicit sa seman.cu tatal din ceruri nu stiu fiindca nimeni nu l-a vazut niciodata.

| veselie a răspuns:

Omul ar trebui sa se identifice drept o persoana inferioara lui Dumnezeu.

| victor333 explică (pentru veselie):

Si mult superiori pe partea de morala, da, nu putem creea din apa vin cum o fac altii...

Răspuns utilizator avertizat
| consilierultau001 a răspuns:

Unii da altii nu, dar cert este ca Dumnezeu vrea sa asemanam prin comportament cat mai mult cu El ca doar de aia ne-a creat. caracterul este cel care trebuie sa ne asemene cu Dumnezeu

| obelix2266 a răspuns:

Da sigur. Suntem creati dupa chipul si asemanarea LUI. Spiritual vorbind (in spirit), material nu, pentru ca DUMNEZEU nu este materie.EL a creat materia. Deci spiritual ne identificam cu CREATORUL DUMNEZEU.

| victor333 explică (pentru obelix2266):

De unde stii toate astea? le ai pus la indolala vreodata, le ai gandit mult si bine, le ai rumegat?
http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
http://www.youtube.com/watch?v=qL1A1fCRaaA
http://www.youtube.com/watch?v=bMDF3bGyFmo
Ce crezi despre astfel de oameni? cum ti se par?

| andreiush25 a răspuns (pentru victor333):

Foarte interesant primul link happy

| HueyFreeman a răspuns (pentru obelix2266):

Cum arata Dumnezeu?