| anonim_4396 a întrebat:

Omul vazand ca in jurul lui sunt forte mult mai puternice decat el s-a gandit ca ceva a contribuit la aparitia lui. Dumnezeu s-a uitat si el in jurul lui DAR nu a vazut nici o forta sau conglomerat de forte mai puternice decat el si a zis: "NU e nimic mai tare decat mine. Oare nu m-am creat singur?"

45 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Dumnezeu e alfa si omega, începutul şi sfârșitul, e veşnic, e ceva ce minții noastre îi e greu să înțeleagă, poate imposibil, m-am gândit mult la asta, la noțiunea de infinit, moarte, timp, viaţă, şi mintea a început să-mi joace feste, m-am cules cu o anxietate (lucru care e teribil si jenant în public). Am găsit un citat de Albert Camus care suna ceva de genul, că omul e singura creatură care refuză să fie ceea ce este. Apoi am găsit niște video-uri pe Youtube ale lui Laurentiu Marga despre anxietate, starea de prezenţă, si mi-au prins bine. (Îmi cumpărasem chiar un spinner, pentru stres)

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Yehova este atat de maret si puternic incat nu exista decat intr-o carte de povesti. Dar aici se ajunge cand ne-evreii "pun botu'" cu miliardele la religiile jîdanilor.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa te lamuresti de existenta cuiva, trebuie sa-l cunosti si sa-l primesti in viata ta; iti pot povesti de un om oarecare, inventat sau nu, insa vei avea siguranta existentei lui doar in momentul in care-l vei cunoaste, altfel va ramane doar in cuvintele mele sau a altei persoane. Suna a basm, dar daca era un basm, in clipa asta nu existam nici eu nici tu, pentru ca nu aveam un scop, un motiv al existentei. Multi il privesc pe Dumnezeu ca pe un criminal, ca pe o forta care nu face nimic in a stopa raul in lume, multi au renuntat sa creada in Dumnezeu pentru existenta suferintei in lume, ceea ce e incontestabila, poti asculta predica asta: https://www.youtube.com/watch?v=58tedu18oL4
E adevarat, exista si rau, exista si iad si rai, si duhuri ale raului, Efeseni 6:12 https://biblia.resursecrestine.ro/efeseni/6, in loc sa luptam in rugaciune impotriva intunericului, luptam impotriva oamenilor, cand trebuie sa ne iubim unii pe altii cum si El ne-a iubit pe noi. Ioan 13:34 https://biblia.resursecrestine.ro/ioan/13
Fara o nadejde, ce bucurie ar mai fi viata asta? Daca tot ciclul vietii tale ar consta intr-o nastere, intr-o viata de 20, 30, 70 de ani, (stim ca omul e limitat) apoi gata. Practic, ar fi o nulitate. Insa daca exista ceva dupa viata asta, vorbind ipotetic, DACA acea pace eterna, linistea, fericirea dupa care fiecare suflet tanjeste e reala, nu merita sa muncim 20, 30, 70 de ani sa o traim in veci? Adica se compara 70 cu infinitul? Daca scadem un milion din infinit e tot infinit, daca adunam 100 de milioane ramane tot infinit, stim de la mate asta. Eu zic ca merita lupta, Dumnezeu nu ne-a promis ca va fi totul lapte si miere pe pamant, dar ne-a promis viata vesnica in Imparatia cerurilor Matei 10:22 https://biblia.resursecrestine.ro/matei/10
Multa pace si intelepciune!

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Ca o mica paranteza la ce ai scris mai inainte: "Eu zic ca merita lupta, Dumnezeu nu ne-a promis ca va fi totul lapte si miere pe pamant, dar ne-a promis viata vesnica in Imparatia cerurilor". Lupta reprezinta un conflict intern informational. Cu ceea ce exista nu trebuie sa ne luptam ci sa rationam ceea ce exista. Atat. Nu e nici o lupta nici o munca. Asa ar fi bine sa se petreaca in mintea noastra. Moartea e doar o stare de "somn". Totusi ceva imi spune adica sistemul de operare sau constiinta imi spune urmatoarea propozitie: "Moartea nu e de dorit". Se spune ca dumnezeu a implantat aceasta propozitie in sistemul de operare al omului sau in constiinta lui. Eu nu-mi amintesc nimic cum eram cand nu existam. Eu nu-mi amintesc sa fi trait o alta viata. Visele sunt doar activitate cerebrala informationala distorsionata si total libera legata de ce am trait recent sau la ce m-am gandit cand eram treaz. Eu nu stiu ce s-a intamplat in jurul meu cand am dormit noaptea trecuta. Asa e moartea. E mult pana murim ca dupa ce murim nu mai stim nimic: creierul e ars sau mancat de viermi. Nu exista nici un suflet nemuritor. Uterul femeii nu e fabrica de suflete nemuritoare. Nu scrie nicaieri ca dumnezeu a facut fabrici de suflete nemuritoare in oameni. DAR daca ar fi posibil sa mai traiesc o viata prin reincarnare sau inviere asa cum de fapt promite in biblie, de ce nu?

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, insa din uter, noi am evoluat, n-am ramas la stadiu de fetus. Inca din primii ani de viata, vedem ca un copil incepe sa minta, fara sa auda neaparat in jurul lui asta, oricum mai mult ca sigur nu cunoaste notiunea de ''minciuna'', insa pacatul isi face aparitia in viata fiecaruia printr-o forma sau alta. De aceea am spus ca e o lupta in fiecare din noi. Am facut si o trimitere in Efeseni 6:12 https://biblia.resursecrestine.ro/efeseni/6
Referitor la moarte, da, e o "stare de somn", insa in Daniel 12:2 spune ca " Mulţi din cei ce dorm în ţărâna pământului se vor scula: unii pentru viaţa veşnică* şi alţii pentru ocară** şi ruşine veşnică. "

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Cred că mă confunzi cu un ateu care crede că are o singură viață și că după ea se face întuneric.
Mă, așa aveți o obișnuință să-i ridicați pe jîdani și pe religiile lor în slăvi. Nu înțelegeți niciodată că Yehova nu este divinitatea voastră, ci divinitatea evreilor și nu înțelegeți că acea carte de povești pe care voi o considerați reală nu reprezintă decât o adunătură de minciuni și concepte păgâne furate.
Voi chiar îmi dovediți că aveți nevoie de scrierile și de religia evreilor ca să fiți oameni buni. Tot ce zici tu aici nu este nimic altceva decât credință oarbă. Nu ai văzut raiul, deci n-ai de unde ști că există sau nu. Nu l-ai văzut pe Yehova, deci n-ai de unde ști că există sau nu. Tot "materialul" pe care te bazezi tu este cartea plină de basme și contradicții numită "biblie" și speranța că după moarte o să dai de îngeri înaripați care o să te ducă spre fericirea veșnică.

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"Da, insa din uter, noi am evoluat, n-am ramas la stadiu de fetus." - daca ar exista un suflet nemuritor inseamna ca el inainte de fecundare NU exista si ar fi crescut odata cu trupul fizic.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Nu ai văzut raiul, deci n-ai de unde ști că există sau nu. Nu l-ai văzut pe Yehova, deci n-ai de unde ști că există sau nu. Tot "materialul" pe care te bazezi tu este cartea plină de basme". - nu poti sa negi ca NU exista ceea ce NU stii. Dumnezeul din cartea de basme despre care sustii ca ai studiat-o spune: "NU pot fi vazut." Dumnezeu nu se vede si deci in basmul asta este descris un adevar. Daca ai fi studiat cu atentie basmul asta ti-ai fi dat seama ca NU este scris pentru evrei ci pentru umanoizi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Voi chiar îmi dovediți că aveți nevoie de scrierile și de religia evreilor ca să fiți oameni buni." - chiar, tie ce-ti sopteste sa fii bun? Eu daca n-ar fi existat biblia sau conceptul de dumnezeu as fi omorat oameni pana acum prin cate greutati am trecut, as fi furat, as fi dat in cap, as fi violat, as fi furat, as fi ascuns adevarul, as fi mintit, as fi trait in minciuna si eroare, as fi fost deja in puscarie sau la sanatoriu de nebuni si orice lucru rau ce-i trece omului prin minte.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti cunosc conceptiile, nu stiu care e credinta ta daca ai una, nu te cunosc, doar ti-am vorbit despre Dumnezeu. Daca mergem pe vazute, pe nevazute, nu stiu cati oameni l-au vazut pe Stefan cel Mare, sau pe Einstein, Newton, Eminescu, etc. Eu nu i-am vazut, si bag mana-n foc ca nici tu. Dar cu toate astea, noi credem ca au existat. Stim asta? Da, dar 100%? 100%, pentru ca avem documentatia necesara pentru a ne informa despre ei. Asta fac eu, vorbesc despre Dumnezeu, nu pentru ca a existat, ci pentru ca exista, nu doar in Biblie, ci in viata fiecaruia dintre noi. Nu pot sta pe genunchi in fata peretilor, sa plang si sa vorbesc cu ei, iar ei sa-mi dea alinare si pace in suflet. Logic, e imposibil, nu se poate asa ceva. Daca atunci cand mergeam la biserica nu simteam prezenta lui Dumnezeu, nu mai calcam acolo pentru ca nu aveam pentru ce, am ce face cu timpul meu, nu-l pierdeam in locuri inutile. Dar cand simti chemarea, nu poti ramane nemiscat, nu imi place sa vorbesc decat ceea ce am trait si traiesc. Cum spuneam si altui user, Dumnezeu faptuieste minuni si-n zi de astazi, nu a incetat sa lucreze si nu a inghetat in istorie acum 2000 de ani. E prezent, omniprezent, atotputernic si omniscient, si daca vei face un pas catre El, nu va ramane nepasator, doar cauta-L! Nu e al evreilor, e al chinezilor, africanilor, indo-europenilor, al tuturor celor care-L primesc in inima!
Ieremia 29:13 : „Mă veţi* căuta, şi Mă veţi găsi dacă Mă veţi căuta cu toată** inima."

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

""NU pot fi vazut." Dumnezeu nu se vede si deci in basmul asta este descris un adevar."
Nu cumva Yehova li s-a arătat lui Adam și Eva? Din câte îmi aduc aminte, nu cumva Yehova i s-a arătat lui Avram?

1. Când a fost Avram în vârstă de nouăzeci şi nouă de ani,
Domnul i S-a arătat* şi i-a zis: „Eu** sunt Dumnezeul cel Atotputernic. Umblㆠînaintea Mea şi fii fără prihanㆆ
.
A naibii Yehova ăsta, se arată numai în biblie. În lumea reală nu se arată nicăieri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"chiar, tie ce-ti sopteste sa fii bun? "
Păi am ceva ce se numește creier și conștiință. Apropo, eu aș zice că sunt mai degrabă etic. Nu confunda etica cu bunătatea.
Cred că toți am trecut la un moment dat prin greutăți. Asta nu mă face decât să-i dau omului exact ce merită. Dacă cineva ți-a făcut rău, cred că ești mai mult decât îndreptățit să-i faci și tu lui rău. Dar normal că atunci când ești creștin religia îți spune să-ți iubești dușmanii și să înduri suferința astfel încât să poți fi călcat în picioare dar măcar să ai iluzia că după viața asta plină de chinuri te așteaptă fericirea veșnică.

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"Daca atunci cand mergeam la biserica nu simteam prezenta lui Dumnezeu" - eu definesc simtamintele tale hipnoza mistica sau ancestrala. Am fost si eu in biserici si am simtit acelasi lucru ca tine DAR eu nu ma iau dupa hipnoza ci analizez rational si la rece toate lucrurile si compar cu realitatea cu faptele si cu ce este scris in biblie. Cu toate acestea iti respect simtamintele. Ti-am explicat doar parerea mea.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

E in regula! N-am avut nicio interventie de genul vreodata thinking Si eu iti respect parerea despre temele abordate!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

S-a aratat in sensul ca Adam, Avraam vorbea cu dumnezeu dar nu i-a vazut adevarata stare existentiala ci doar niste ingeri materializati, niste manifestari, voci, viziuni ce au reprezentat prezenta lui dumnezeu. Cand Avraam a pregatit vitelul erau trei "oameni" sau ingeri materializati. Unul din cei trei era un inger prin care vorbea dumnezeu. Doi dintre ingeri au plecat spre Sodoma iar al treilea inger a ramas cu Avraam ca sa mai stea de vorba si dupa aceea a plecat si el. Nu uita ca acele relatari precum Geneza pana la Deuteronom au fost scrise de Moise in pustiu sub inspiratie divina cu mult timp dupa ce Avraam murise. Dupa ce a fost incheiata de scris biblia aproape de 100 en dumnezeu a suspendat manifestarile miraculoase intrucat avea sa urmeze implinirea pildei cu graul si neghina. La sfarsitul cartii Apocalipsa este declarat incheierea bibliei ca mesaj de la dumnezeu. Acum dumnezeu vorbeste cu oamenii doar prin biblie. In viitor dumnezeu isi va manifesta prezenta printre oameni dupa ce Diavolul va fi distrus complet fapt ce va coincide cu implinirea tuturor celor scrise si profetite in biblie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"să poți fi călcat în picioare dar măcar să ai iluzia că după viața asta plină de chinuri te așteaptă fericirea veșnică." - calcat in picioare fizic dar nu informational. "Iluzia" despre care vorbesti este in realitate SPERANTA de a reveni la viata ce ramane si dupa moarte pentru oamenii buni sau cei cu etica sau constiinta cea mai superioara inspre bine si educata dupa biblie sau cuvantul lui dumnezeu. O etica sau constiinta mai superioara decat acestea NU exista pe pamantul acesta. Teoria evolutionista e un fel de dumnezeu sau o religie. Diavolul propaga teoria evolutionista excluzandu-l pe dumnezeul creator. Teoria evolutionista raspandeste NESPERANTA pentru adeptii ei adica dupa moarte NU mai exista nici o speranta pentru ei ca NECREDINCIOSI deoarece ei vor muri total sau complet ca intr-un lac cu foc adica moartea a doua. Moartea a doua inseamna ca ADN-ul si filmul vietii lor nu este inregistrat in nici o carte de amintire sau in "cartea vietii" de catre dumnezeu. Apocalipsa 21:8. Am citit ca unii se apuca sa-si inregistreze filmul vietii in baze de date. E inutil pentru ca pentru necredinciosi corpul lor nu va putea fi reanimat din moartea dupa criogenare care reprezinta un corp mort si inghetat. Doar dumnezeu poate introduce sau copia filmul vietii in noul corp facut din pamant copiind la inviere filmul vietii anterioare. Ti-am explicat cat de superioara este aceasta constiinta educata biblic: m-a facut din "neom sau animal", OM.

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"N-am avut nicio interventie de genul vreodata" - la ce fel de interventie te referi?

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

La faptul c-ai spus că sunt hipnotizat, din câte am înțeles thinking

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Am presupus doar. Si asta este parerea mea. Ca sa dovedesti ca nu ar fi ceva asemanator te-as ruga sa explici mai in detaliu acele simtaminte. Intr-adevar cred ca am exagerat in exprimare ( Scuze! Nu exista om sa nu greseasca in cuvant ) DAR acest cuvant mi-a venit in minte mai usor. Hipnoza e ceva de durata scurta si nu permanenta. Trairile acelea ancestrale dispar dupa iesirea din biserici manastiri. Cum iti explici asta? Cand vedeam chipurile acelea zugravite pe pereti, mirosul de tamaie, pendularea tamaii in acele dispozitive stralucitoare poate genera stari ancestrale.

ANCESTRÁL ~ă (~i, ~e) Care provine din timpuri străvechi; strămoșesc.

Mi-am pus intrebarea DE CE? popii prefera sa foloseasca termeni invechiti. Explicatia mea este simpla: tocmai pentru a creea impresia a ceva vechi dar existent sau care dureaza, durabil. Infatiseaza imparatia lui dumnezeu ca pe o fantasma. Sursa poate fi descrierea simbolica din Apocalipsa. Intr-adevar descrierile simbolice din Apocalipsa sunt pline de gratie DAR cand acele simboluri nu sunt intelese corect poate genera stare de hipnoza sau de misticism ancestral. Astfel de trairi solemne pot fi experimentate si in templele celorlalte religii. In biblie aceste trairi sunt definite simplu: "forma de evlavie". Oamenii intra in biserici, temple se simt nauciti de asa zisa divinitate dupa care ajunsi acasa parca un val li se ia de pe ochi si se apuca de aceleasi fapte rele nestudiind cu seriozitate biblia si apeland doar la niste simple ritualuri ancestrale la traditii obiceiuri stramosesti pe care Cristos le condamna zicand: "ati facut fara efect cuvantul lui dumnezeu de dragul traditiei voastre."

Hipnoza poate aparea cand in fata ochilor este pendulat un obiect stralucitor. Poti sa iti testezi predispozitia de a putea fi hipnotizat tinand ochii inchisi stand in picioare cu palmele una in fata celeilalte.

Redau acest test simplu: "Oamenii de ştiinţă au elaborat un test simplu pentru a identifica oamenii care sunt susceptibili la hipnoză. Mai întâi, întindeţi braţele înainte şi ţineţi palmele faţă în faţă. Apoi, închideţi ochii şi imaginaţi-vă că o forţă magnetică vă aduce palmele laolaltă. Concentraţi-vă timp de un minut la această forţă, iar apoi deschideţi ochii. Dacă palmele dumneavoastră s-au apropiat în acest minut faţă de poziţia iniţială, aşa cum se întâmplă în cazul a 70% dintre persoane, înseamnă că sunteţi sugestibil(ă) şi, foarte probabil, hipnotizabil(ă)." Sursa: http://www.descopera.ro/......sterioase.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

E simplu de descris, e bucurie, e pace. Merg la o biserică care aparține cultului penticostal, ce se întâmplă acolo? Ne bucurăm, ne rugăm, cântăm și-L lăudăm pe Dumnezeu, programul încheiându-se cu predică pe bază biblică, pe înțelesul oricui (verde-n față). Poți găsi online astfel de predici, cântări, etc. Dacă dorești detalii mă poți contacta în privat pentru a nu face chat dintr-o întrebare.

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"E simplu de descris, e bucurie, e pace." - si eu experimentez astfel de trairi scriind aceste randuri intrucat sunt potrivite cu adevarul si sensul scriptural.

"Ne bucurăm, ne rugăm, cântăm și-L lăudăm pe Dumnezeu" - astea-s ritualuri si NU implica un proces de cunoastere aprofundata a tot ce exista in realitate si in armonie cu stiinta concreta si empirica.

"încheiându-se cu predică pe bază biblică" - biblia nu e o carte pe baza careia sa se tina predici. Omul care tine acea predica trebuie doar sa citeasca din scriptura FARA adaugiri si explicatii personale. Predica este doar pentru prosti. Cuvantarea la fel este doar pentru prosti. Cristos cand citea din scriptura in sinagoga DOAR citea si NU se apuca sa dea explicatii avand sulul biblic in mana. Cand era in aer liber cu apostolii si NU avea textul biblic in fata DOAR atunci dadea explicatii si in particular si de fata cu multimile. Cand vorbea in public era coordonat complet de duhul sfant iar acele cuvinte au fost consemnate de apostoli sub inspiratie divina in evanghelii. Cristos a spus: printre voi sa NU existe invatatori sau predicatori sau liber cuvantatori pentru ca UNUL singur este INVATATOR: Cristosul.

Cristos, Pavel erau oameni cand duhul sfant facea minuni si evident ca puteau face comentarii sub coordonarea directa si profunda a duhului sfant, comentarii ce sunt consemnate in biblie cuvant cu cuvant. Dar azi cand duhul sfant nu mai face minuni ci demonii ca sa induca in eroare oamenii, NU mai e loc de interpretari sau comentarii mai ales in fata unei sali pline de oameni. Biblia se interpreteaza singura pentru ca e incheiata si este completa, e ca un tablou complet sau terminat. Eu nu caut slava mea venind cu explicatii pompoase care impresioneaza. Am observat aceasta capcana la predicatori. In loc sa citeasca smerit din scriptura se apuca si tine niste prelegeri cat mai impresionante cu putinta pentru a atrage.
Acest lucru il observ in religia mea - martorii lui Iah de care m-am detasat oarecum dar pe care o consider cea mai concreta religie din cate exista. Am ajuns sa nu mai cant la intrunire ci mai mult ma concentrez pe ceea ce consider ca simt si cred eu insumi cand se deruleaza strofele pe monitor. Cand se spune Amin eu spun amin in gand. La intrunire ma documentez pe internet si il las pe predicator sa vorbeasca singur. Nu mai citesc literatura lor stufoasa si nu mai citesc literatura niciunei alte religii. Citesc doar biblia si caut sa-mi explic singur avand ratiune de la dumnezeu ca orice om pe acest pamant. Ma concentrez strict pe relationare si pe observarea iubirii in actiune sau manifestate. Degeaba se vorbeste de iubire daca eu cand merg acasa nu ma intreaba nimeni de viata sau ce mai fac cum ma mai simt sau cum ma mai descurc in viata.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles ca Biblia este completa, e un document crud si-l luam ca atare, fara a schimba sau a adauga informatii in plus. Dar nu poti lua Biblia ca pe o revista, si sa o citesti ca si cand ai citi o poveste de adormit copii. Ea trebuie citita si implinita, iar asta implica intelepciune si calauzire divina pentru a fi inteleasa si descoperita pentru mintea noastra. Nu inteleg afirmatia ta " Dar azi cand duhul sfant nu mai face minuni ci demonii ca sa induca in eroare oamenii, NU mai e loc de interpretari." confused

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"Nu inteleg afirmatia ta " Dar azi cand duhul sfant nu mai face minuni ci demonii ca sa induca in eroare oamenii, NU mai e loc de interpretari." - ce te miri? Nu e clar? Duhul sfant nu mai invie morti. Demonii pot face tot felul de minuni DAR cand mortii nu mai invie e clar ca ceva NU miroase bine. Pe timpul cand se scria biblia erau inviati mortii. Diavolul NU poate invia morti pentru ca el poate face orice altceva numai NU poate invia mortii. Doar Cristos si dumnezeu Tatal poate face acest lucru dar odata ce biblia a fost incheiata duhul sfant a suspendat acele invieri miraculoase si evident si celelalte minuni de la duhul sfant. Duhul sfant va incepe sa faca iarasi minuni speciale printre umanitatea din carne si oase abia dupa Armaghedon cand mortii vor fi inviati. Daniel 12. Ioan 5:28, 29.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred asta, sunt de alta parere. Nu ai cum sa cunosti totul in lume, daca in Africa Dumnezeu invie morti? Daca in China se intampla asta? Nu putem exclude celelalte minuni pentru ca nu ne sunt cunoscute invierile din morti.

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

Dumnezeu a inviat morti si din natiunile pagane prin Cristos. Ce spui tu acilea sunt povesti. De ce in Romania sau unde locuiesc n-am auzit de invieri de morti? Simplu! Pentru ca NU au loc.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, e parerea ta, eu am parerea mea, iar acesta este un subiect inchis din partea mea! Insa cu siguranta, ca puterea lui Dumnezeu nu a scazut in intensitate, lucreaza tainic si minunat si-n zi de astazi. Nu poti spune ca nu exista pentru ca nu ai auzit tu. E ca si cand ti-as povesti despre bunica, iar tu spui ca nu exista.
Peace!

| anonim_4396 explică (pentru m1dn1gh7):

"Insa cu siguranta, ca puterea lui Dumnezeu nu a scazut in intensitate, lucreaza tainic si minunat si-n zi de astazi." - la fel cred si eu numai ca asa cum ti-am spus nu cred ca minunile speciale mai au loc de la dumnezeu prin duhul sfant in ziua de azi pentru ca eu unul NU am vazut cu ochii mei asa ceva si mai ales invieri din starea de moarte clinica. Referitor la moartea clinica: mortii nu sunt taiati la morga imediat pentru ca au fost cazuri de moarte aparenta. Energia vietii nu pleaca imediat dupa moarte aparenta din corp. Energia vietii actioneaza si in plante insecte animale pesti pasari. Energia vietii e coordonata de duhul sfant. Energia vietii e precum energia electrica ce alimenteaza un aparat, aparatul fiind trupul. Corpul odata ce a depasit starea de compatibilitate cu viata sau un prag de degradare structurala, GATA CAPUT PA SI PUSI.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"calcat in picioare fizic dar nu informational"
Nu m-am referit la călcat în picioare neapărat "fizic", ci la umilit, jecmănit, discreditat etc. Când ai parte de toate astea, răzbunarea ți se pare anormală?
Dar și informațional, ți se pare că nu suntem "călcați în picioare"? Își bat jîdanii joc de noi cu mass-media lor de probabil se tăvălesc pe jos de răs și ce este trist este că mai nimeni nu-și dă seama.
http://projectcensored.org/11-the-media-can-legally-lie/

Minciunile lor gogonate și propagate de mass-media sionistă au avut rezultate catastrofale asupra lumii pentru că oamenii au fost nevoiți să le creadă și pe urmă să le considere "adevăr". Era o vorbă: "Dacă auzi o minciună de prea multe ori ajungi să o crezi". Și atât timp cât evreii vin cu dovezile, firește că mass-media lor plină de minciuni ajunge să fie "credibilă" în ochii oamenilor orbi. Un astfel de exemplu este inventarea Holocaustului care a dus la apariția Israelului.
Citește "1984" de George Orwell ca să vezi ce înseamnă modificarea trecutului și distrugerea dovezilor. Dacă chiar te hotărăști să citești cartea, ce trebuie să știi este că doctrina comunistă este inventată de 2 jîdani, Marx și Hess.

"O etica sau constiinta mai superioara decat acestea NU exista pe pamantul acesta"
Ți se pare că a-ți iubi dușmanul, a suporta umilința și suferința, a permite traficul cu sclavi, a slăvi un zeu criminal ți se pare "etic"? Biblia nu are nicio etică superioară în ea.

"Diavolul propaga teoria evolutionista excluzandu-l pe dumnezeul creator"
În primul rând diavolul creștin este inventat de evrei să sperie creștinii și în al doilea rând teoria evoluției este inventată tot de un jîdan, lucru care nu o face deloc credibilă decât în ochii celor care habar nu au pe ce lume trăiesc. Este suficient să te uiți la o imagine cu Darwin ca să vezi ce "fățău" de evreu are. Evreii au împins oamenilor pe gât atât creștinismul cât și ateistul. Astea 2 ideologii care cică se bat cap în cap sunt inventate de aceeași rasă de oameni. Aiurea, nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vino tu cu o teorie mai buna. Chiar te rog.

Sa zic ca eu sunt dumnezeu. Vine cineva si ma enerveaza. As putea sa-l bat sa-l omor. Dar nu o fac. Eu ca si cauzalitate ce genereaza lucruri cu anumite asemanari intre ele sunt mai puternic decat el. Deci oricand il pot distruge. Dar el nu ma poate distruge pe mine. Eu am inventat principiul: "ce e organizat la nivele subatomice este organizat si la nivel macro." Il las sa-si faca de cap. Eu pot sa dau viata dar am dreptul sa si iau viata care de fapt imi apartine sau e de la mine.

Un dumnezeu o inchipuire mai buna un dumnezeu mai bun ca asta nu-mi pot inchipui. Daca eu care nu pot da viata as omori as da in cap la altul si-l omor e ca si cum l-am privat de viata adica am separat energia vietii de trupul lui care devine mort. Problema e ca nu pot ca dumnezeu sa integrez energia vietii inapoi in trupul lui. Deci as comite ceva ce nu pot repara cum poate dumnezeu. Diavolul mandru nu poate repara totul ca dumnezeu. Un dumnezeu bun nu accepta entitati rele pe langa el. Eu daca nu as fi bun dumnezeu sau aceasta inchipuire nu m-ar putea accepta. Eu nu accept decat binele pentru mine si nu si raul. Raul pentru mine inseamna moartea. Dar daca moartea "vine peste mine" si mor si am fost rau dumnezeu nu va vrea sa-mi dea iarasi energia vietii si raman mort pentru totdeauna.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu vezi zeul jîdanilor drept perfect că asta ți-a băgat religia în cap, nu de altceva. Dacă te-ai fi născut într-o familie de hinduși ai fi zis că Yehova e zeul perfect? De ce le-ai lua tu ca "Dumnezeu" viața oamenilor doar pentru că tu le-ai dat-o? Doar pentru că ai puterea asta?

"Daca eu care nu pot da viata as omori as da in cap la altul si-l omor e ca si cum l-am privat de viata"
Nu m-ai înțeles. Nu am zis să-l faci pe om să sufere așa de aiurea. Am zis că răzbunarea este bună doar atunci când cineva atentează la bunăstarea ta. Mai pe scurt, tu dai de înțeles că nu ai face nicicum rău cuiva care ți-a făcut ție deja rău. Tipic creștinește și total nesănătos.

"Diavolul mandru nu poate repara totul ca dumnezeu."
Dă un exemplu de ce a făcut Yehova bun pentru lumea asta. Mai nimic, biblia nu se poate dovedi prin nimic iar existența zeului jidănesc este doar în mintea creștinilor și musulmanilor. "Diavolul" creștin este o corupere grosolană și nerușinată al unui Zeu păgân care este total opusul a ce promovează religia creștină. Atât de etică și de adevărată este religia asta că a fost nevoie de milioane de păgâni morți pentru ca ea să se dezvolte. Dar normal că pe voi nu vă interesează chestia asta, voi doar vă vedeți de "speranța" voastră în continuare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dumnezeul meu pe care mi-l imaginez mi-l imaginez dupa cum vreau si sunt eu multumit si nu dupa vreo religie anume. Chiar daca ar fi un basm pentru mine si dupa mintea mea e cel mai bun. Daca eu as fi in locul lui dumnezeu care poate da viata cand cineva nu ma respecta cu timpul i-as lua inapoi viata pe care i-am dat-o si pe buna dreptate fara sa pot fi acuzat de nimeni si nimic. Dumnezeul pe care mi-l inchipui si pe care mi-l doresc este chipul si asemanarea mea si eu pentru el sunt chipul si asemanarea lui. Astfel eu si dumnezeul meu suntem in comuniune. Nu am nevoie de dovezi in cele din urma. Nu am nevoie de credinta. Nu am nevoie de cunostinta. Nu am nevoie de speranta. In biblie scrie simplu si clar: "dumnezeu e aproape de fiecare dintre noi" in sensul ca gandim ca el in constiinta noastra adica dupa chipul si asemanarea lui. De acum treaba asta cu dumnezeu am dezvoltat-o pana la acest cel mai inalt nivel si nimic nu ma poate desparti de iubirea lui dumnezeu.

Mai devreme sau mai tarziu toti murim pentru ca suntem urmasii unuia ca Adam care nu l-a respectat pe dumnezeu.

Fiecare e liber sa creada ce vrea sa faca ce vrea sa vaute ce vrea. Pentru mine nu conteaza ce fac oamenii si ce zic oamenii.

Pana la urma biblia e nimic pentru mine. Ceea ce simt si ce vreau si ce-mi doresc la cel mai idealistic nivel personal si mintal ASTA E ceea ce conteaza pentru mine. Nu mai am nevoie sa-mi spuna nimeni nimic sau sa ma invete ceva. Constiinta o am in mintea mea si nu mi-o poate contesta nimeni de acum in colo. Nu mi-o pot contesta nici eu insumi. Ea este acolo in mintea mea.

Daca cineva cum esti tu imi spune ceva ascult si citesc si trec prin filtrul ratiunii mele. Dar ceea ce ramane dupa atata citit e constiinta mea si nu a altora. Astfel in mintea mea nu va mai fi conflict deprimare ingrijorare frica. Va fi doar armonie pace si fericire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Mai devreme sau mai tarziu toti murim pentru ca suntem urmasii unuia ca Adam care nu l-a respectat pe dumnezeu"
Nu vă înțeleg cu concepția asta. Yehova este zeul evreilor. Adam și Eva sunt primii evrei ai istoriei, și asta doar dacă este să mă iau după biblia iudeo-creștină, că în realitate nu a existat niciun Adam și nicio Eva. Aruncă și tu un ochi la religiile antice. Mitul creării omului din pământ sau lut există atât la sumerieni cât și la egipteni. Ce originalitate mai are religia jîdanilor dacă ei fură astfel de concepte de la păgâni. Tu poate o să zici "pentru că sunt adevărate" sau mai știu eu ce, dar n-are nicio legătură și asta pentru că ideologia iudeo-creștină este total opusă față de ideologia religiilor păgâne și în al doilea rând pentru că religiile păgâne care promovau ideea primului om creat de pământ nu se refereau în niciun caz la evrei. Dacă este să ne luăm după iudeo-creștinism, toți oamenii planetei care au fost și care vor fi trebuiau să fie evrei pentru că primii oameni creați au fost evrei. Ce naiba, aveau Adam și Eva atât trăsături de alb european, cât și de galben asiatic sau negru african?

"Va fi doar armonie pace si fericire"
Poate pentru tine este armonie pace și fericire pentru că unu la mână consideri că pierzi totul dacă nu crezi în zeul jîdanilor, că na, așa ai crescut, cu religia în cap de la naștere, nu ai ales-o tu, și doi la mână probabil trăiești într-un mediu lipsit de pericole în care nu există riscul să fii pus la zid pentru nicio concepție pe care o ai și asta pentru că acea concepție pe care o ai tu este exact ca și a celorlați. Habar n-ai cum este să se ia lumea ignorantă de tine că de ce nu-ți faci cruce sau că de ce urăști evreii, cu toate că ei habar nu au cine sunt și ce au făcut evreii și ei habar n-au pe ce fundație sângeroasă s-a dezvoltat religia creștină. Dar pe tine nu te interesează asta. Crescând cu religia creștină în cap încă de la naștere ți s-a creat legătura subconștientă pe care este foarte greu să o elimini. Așa ajungi să visezi îngeri sau sfinți sau să ai senzația că vorbește Yehova cu tine. În fine, eu atât îți zic, din nou, concepțiile religioase pe care le ai nu-ți aparțin ție. Ți-au fost băgate în cap încă de la naștere. Foarte puțini sunt cei care aleg în mod voit creștinismul fără să fi avut vreo tangență încă de la naștere cu această religie.

https://www.youtube.com/watch?v=X1G9nCFgRfw

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Adam-Eva nu au fost evrei. Natiunea Israel sau evreiasca a inceput de la Iacov care s-a numit apoi Israel dupa ce s-a luptat cu ingerul lui dumnezeu.
Lui Enoh Metusala dumnezeu nu le-a promis ca vor fi un neam mare. Dumnezeu a ales oameni razleti care il iubeau cel mai mult pe dumnezeu. De exemplu orice om il are de stramos pe Noe si Adam-Eva. Cat despre rasele umane albi negri dumnezeu a facut ADN-ul cu posibilitatea ca in functie de factorii de mediu sa sufere anumite variatii sau modificari creandu-se astfel noi rase de oameni. Adam-Eva erau cel mai probabil mulatri.
De la moartea lui Cristos, Iah dumnezeu nu a mai fost al natiunii Israel. Pentru dumnezeu natiunea Israel a ramas doar o amintire o istorie urmand ca dumnezeu sa-si aleaga oameni de pe tot pamantul. Si cat au fost evreii natiunea lui dumnezeu strainii puteau deveni evrei. Iov nu a fost evreu si deci se pare ca dumnezeu a ales pentru el oameni buni rasleti de pe intregul pamant chiar si cand evreii erau natiunea aleasa a lui dumnezeu.

Nu pot sa spun ca constiinta mi-a fost inculcata de om pentru ca toti oamenii au aceasta constiinta desi ritualurile sunt diferite si dumnezeii diferiti. Toti au aceleasi elemente ce apartin constiintei: ideea unui dumnezeu suprem, iubirea, dreptatea, egalitatea, intelepciunea, libertatea.

Ideea unei porti stramte exista in orice aspect al societatii: nu toti oamenii pot avea salarii mari ci o mica parte, nu toti pot patrunde mult peste medie adica nu toti au un coeficient de inteligenta mare. Cristos a spus ca putini oameni sunt sol bun unde adevarul incolteste spre a ajunge sa fie salvati de moarte vesnica.

Nu ar fi posibil globalismul prin ONU daca oamenii nu ar avea acelasi model de constiinta care le spune ca unitatea pacea si armonia sunt virtuti ideale bine de urmat global. Tehnologia este o ramura a intelepciunii si priceperii la care tot mai multi oameni adera cumparandu-si electronice si conectandu-se la internet.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Zici că poporul evreu a început de la Iacov (Iacob) aka Israel, deci Iacov a fost primul evreu? Păi ca să fii evreu din punct de vedere rasial trebuie să ai sânge evreiesc în tine și asta nu se poate întâmpla decât dacă părinții tăi (sau probabil măcar unul din ei) să fi fost evreu. Reconstituind arborele genealogic al lui Iacob, aflăm că a fost fiul lui Isaac, care a fost fiul lui Avraam care a fost fiul lui Terah și așa mai departe până ajungem la Noe, fiul lui Metușael care este fiul lui Mehuiael care este fiul lui Irad care este fiul lui Enoh care este fiul lui Cain care este fiul lui Adam.

Dacă Iacob avea sânge evreiesc în el clar îl avea de la părinții săi, Isaac și Rebeca, care la rândul lor aveau sânge evreiesc de la părinții lor, Avraam și Sara și tot așa până ajungem din nou la Noe, Enoh, Cain și Adam. Sângele evreiesc trebuie să fi fost creat cumva, n-ai cum să numești evreu pe un mulatru rezultat din împerecherea unui european alb cu un negru african care nu au nicio legătură cu sângele evreiesc.

Apropo, ce aflu despre Rebeca (Rivka):
"Rebecca, or Rivka in Hebrew, was the second matriarch of the Jewish nation."
"Matriarch" înseamnă conducătoarea unei familii și a descendenților ei. În acest caz, Rebeca era a doua conducătoare a națiunii evreiești. Vrei să trag de aici concluzia că Rebeca nu era și ea evreică la rândul ei? Este ca și cum ai pune un francez drept președinte al Suediei. Sângele evreiesc s-a transmis din generație în generație de la Adam până la Iacob că altfel nu avea cum să apară Iacob drept prim evreu așa de nicăieri. Dacă o să zici că Iacob a fost evreu doar pentru că ar fi fost primul practicant al religiei mozaice asta ar înseamna că și creștinii ar trebui să fie evrei pentru că religia creștină este o religie evreiască.
"Creștinismul a apărut în prima jumătate a secolului I, fiind credința unui grup de evrei palestinieni care l-au identificat pe Isus din Nazaret cu Mesia."
Mai pe scurt, jîdani peste jîdani, ca să nu mai zic că mai toate numele strămoșilor lui Iacob sunt nume evreiești.

"Adam-Eva erau cel mai probabil mulatri. "
Prin asta te referi la culoarea pielii? Nu-i tocmai corect pentru că sângele este cel care face legătura între tine și strămoșii tăi genealogici. Dacă Iacob avea sânge evreiesc clar și bunicii și stră-stră bunicii lui și tot așa până la Adam aveau sânge evreiesc, altfel nu avea cum să se transmită.

Toată vrăjeala asta doar dacă este să ne luăm după mentalitatea bibliei. Dacă este să ne luăm după "realitate", Noe nu are nicio legătură cu Yehova sau cu religia creștină pentru că Noe este un personaj mitic sumerian furat de evrei și asimilat în religia lor.
" Dovada existenței sale este necunoscută, fiind probabil un personaj mitologic sumerian, Ziusudra, imitat de evrei și de alte popoare." (Wikipedia)
Ca să nu mai zic că potopul nu are absolut nicio legătură cu Yehova, biblia sau creștinismul pentru că legenda potopului a fost furată de evrei de la sumerieni. Epopeea lui Ghilgameș redă printre altele și povestea sumeriană a potopului, care este cu mii de ani mai veche decât legenda biblică a potopului.

Evreii au un fost un popor total distinct din punct de vedere rasial față de păgâni că altfel nu se explică de ce evreii i-au măcelărit pe păgâni cu milioanele și le-au distrug religia și cultura. Yehova nu are nicio legătură cu Zeii păgânilor pentru că tocmai biblia spune că-l slăvești ca un sclav pe Yehova și să nu îndrăznești să te închini la alți Zei. Eu unul nu sunt evreu ca să le slăvesc Zeul și mi se pare normal să am religia pe care o aveau și strămoșii mei păgâni. Dacă tu te consideri evreu, n-ai decât să le slăvești zeul criminal. Mi se pare o prostie că miliarde de "ne-evrei" au slăvit zeul evreilor timp de 2000 de ani. Dar așa se întâmplă când năvălești ca un barbar peste un popor și-l obligi să adere la religia ta și să-ți slăvească zeul.

Citește protocoalele întelepților sionului. Probabil imediat ce auzi numele ăsta îți dai seama că "Înțelepții Sionului" sunt o adunătură de jîdani. Francmasoneria este alcătuită inclusiv din jîdani. Citește cartea respectivă (are vreo 70 de pagini) ca să vezi care este mentalitatea evreului de a conduce lumea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai si evolutia spune ca omul are un stramos comun. Vrei sa spui ca umanitatea nu are un stramos comun?

Sa zicem ca eu sunt dumnezeu si am viata care pot s-o dau oricui vreau in dar cu conditia sa fiu respectat. Daca cei carora le dau viata nu ma respecta si le iau inapoi viata inseamna ca sunt criminal?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De fapt teoria evoluției susține că oamenii și maimuțele au un strămoș comun. Prin asta vrei să sugerezi că Adam și Eva sunt acei strămoși comuni? În cazul ăsta, prin asociere, o să deduc că Adam și Eva nu erau decât niște primate similare maimuțelor. De aici pot deduce din nou că dacă au fost creați "după chipul și asemănarea" lui Yehova, atunci și Yehova este o primată. Oricum, de teoria evoluției o să mă lămuresc probabil după ce voi ciți "Arheologia interzisă" a lui Michael Arthur Chemo. Prefața cărții sugerează că acest savant a demonstrat că teoria lui Darwin este la fel de adevărată ca și nașterea lui Cristos dintr-o virgină. În plus, am auzit că Darwin ar fi recunoscut la momentul morții că teoria sa este falsă dar oricum știința sionistă modernă tot promovează teoria jîdanului de Darwin dacă tot este bună la transformat oamenii în atei.

" Daca cei carora le dau viata nu ma respecta si le iau inapoi viata inseamna ca sunt criminal?"
În biblie nu era vorba că oamenii care erau omorâți de Yehova nu-l respectau, ci că mai toți acei oameni nu aveau nicio treabă cu Yehova sau cu "religia poporului ales". Asta în primul rând, și în al doilea rând Yehova omora chiar oamenii poporului său.

Exodul 32:27-28
27. El le-a zis: „Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeul lui Israel:
„Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi
străbateţi tabăra de la o poartă la alta, şi fiecare să * omoare
pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa."
*Num. 25:5; Deut. 33:9
28. Copiii lui Levi au făcut după porunca lui Moise; şi aproape trei mii de oameni au pierit în ziua aceea din popor.

Acum serios, pe bune? Ce naiba au făcut oamenii ăia de meritau să fie omorâți chiar de rudele lor? Mi se pare mult mai oribil să fii omorât de propriul frate din ordinul lui Yehova decât de Yehova însuși.

Judecătorii 1:4
"4. Iuda s-a suit, şi Domnul a dat pe canaaniţi şi pe fereziţi în
mâinile lor; au ucis zece mii de oameni la Bezec*"
Aici faza care-i? Canaaniții sunt păgâni. Ei nu se închină la Yehova ci la Zeul lor păgân. Poporul lor este cu mii de ani mai vechi decât creștinismul deci ce drept avea Yehova să masacreze păgâni?
Dar de ce să-ți mai dau exemple, convinge-te singur și să tragi după concluzia dacă "este corect sau nu".
http://bibliapentrusceptici.ro/......in-biblie/
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/......oinic.html

În concluzie. Dacă tu ca "dumnezeu" omori oameni doar pentru că au o religie cu mii de ani mai veche decât cea pe care o propovăduiești tu atunci da, am tot dreptul să te consider criminal. În plus, o mulțime de motive pentru care Yehova a ucis sau și-a pus poporul să ucidă sunt chiar penibile.

1 Împărați 20:28-29
"28. Omul lui Dumnezeu s-a apropiat şi a zis împăratului lui
Israel: „Aşa vorbeşte Domnul: „Pentru că sirienii au zis:
„Domnul este un Dumnezeu al munţilor, şi nu un Dumnezeu al văilor", voi da* toată această mare mulţime în mâinile tale, şi veţi şti că Eu sunt Domnul." *
1Împ. 20:13
29. Au stat tăbărâţi şapte zile unii în faţa altora. În ziua a
şaptea au început lupta, şi copiii lui Israel au omorât
sirienilor o sută de mii de oameni pedeştri într-o zi."
Au fost măcelăriți 100.000 de sirieni (alt popor păgân) doar pentru că au zis că Yehova este un Dumnezeu al munților și nu al văilor.

Observi cât comunism se promovează în biblia iudeo-creștină? Acolo trebuia să fii atent și când respirai că imediat putea să te hăcuiască Yehova dacă așa voia mușchiu` lui chiar dacă n-ai făcut mai nimic rău. Asta este ideologia evreului de a conduce, prin frică și monitorizare permanentă. Creștinii se simt constrânși de faptul că Yehova este mereu lângă ei și le știe mișcările încât trebuie să trăiască cu frică și să nu facă nimic necugetat împotriva religiei creștine sau împotriva zeului criminal care nici măcar nu există. Păi asta ți se pare ție pace, dreptate și iubire? Exact în aceeași manieră este prezentată lumea și în romanul lui George Orwell, "1984", unde oamenii sunt permanent monitorizați de niște dispozitive care le înregistrează sunete și le pot vedea mișcările. Repet, asta este ideologia evreului de a conduce lumea și se folosește de biblie și de religia creștină pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oarecum sunt logice afirmatiile tale si aparent dumnezeu era un tiran. Insa Iah este dumnezeul a tot ce exista pentru ca el a creat totul si de aceea s-a suparat cand sirienii l-au denumit "dumnezeul doar al muntilor" pentru ca el este si dumnezeul vailor. Dumnezeu nu este dumnezeu doar al luminii ci si al intunericului. Dumnezeu nu a desemnat doar oameni evrei pentru a ucide ci el prin ingeri lupta cot la cot cu evreii. DUMNEZEU CAND UCIDE NU RANESTE CI ABSOARBE ENERGIA VIETII DIN OAMENI SI ACESTIA CAD DIN PICIOARE MORTI. Acele razboaie sangeroase au avut loc pentru ca dumnezeu promisese lui Avraam tara Canaan. Dumnezeu a permis canaanitilor sa se caiasca si sa devina parte a poporului evreu dar majoritatea dintre ei nu au vrut si in loc sa se teama de dumnezeu l-au desconsiderat si au murit. Dumnezeu nu este un politai ci din contra cunoaste in detaliu pe cine vede ca il iubeste cel mai mult pe dumnezeu. Cunoscandu-l in cel mai mic detaliu ii copie filmul vietii in cartea vietii inclusiv ADN-ul. Dumnezeu ar fi putut foarte bine sa lupte doar el prin ingeri contra canaanitilor dar s-a folosit si de evrei pentru ca increderea lor in dumnezeu sa fie pusa la incercare.
Canaanitii mai mult se temeau de ranile pricinuitoare de moarte cauzate de evrei decat de moarte. Dumnezeu prin duhul sfant raspandea o teama printre canaaniti in speranta ca acestia aveau sa se caiasca si sa recunoasca suprematia si puterea lui dar majoritatea dintre ei s-au incapatanat sa-l recunoasca pe dumnezeu la fel ca faraon. Dumnezeu vazand aceasta inclinatie dominanta a lor chiar a contribuit la amplificarea acelei incapatanari la fel cum a facut cu faraon. Dar mai intai a fost alegerea canaanitilor si a egiptenilor de a-l desconsidera pe Iah. Ei daca ar fi meditat la cursul istoriei l-ar fi identificat pe Iah ca fiind dumnezeul suprem si real si unic dar au ales sa ignore istoria. Sumerieni au fost si dupa potopul din 2370 ien.

Repet: eu nu vorbesc de un dumnezeu al evreilor. Evreii au fost odinioara un popor ales al lui dumnezeu. Varianta inversa NU este valabila adica exprimarea: "Iah este dumnezeul evreilor" este TOTAL gresita.

Mahomed nu s-a sacrificat precum Cristos pentru umanitate. Mahomed a avut sotii si urmasi muritori. Mahomed a fost un om obisnuit si muritor adica cu pacat care l-a condus la moarte. In schimb Cristos nu s-a amestecat adica nu s-a culcat cu femei si nu a murit datorita pacatului pentru ca el a fost fara de pacat adica a fost perfect. Daca Cristos nu ar fi fost ucis ar fi trait si azi.

Adam nu era o primata pentru ca totusi a fost capabil sa denumeasca animale si sa le studieze si sa le imparta pe categorii. Eva a fost facuta din coasta pentru a corespunde genetic cu barbatul si pentru a fi mereu mai inferioara barbatului care in schimb nu trebuie sa se poarte tiranic sau macho cu ea ci s-o iubeasca si sa fie tandru cu ea si s-o respecte.
Omul nu are legatura genetica comuna cu maimutele. Unele specii de maimute nu sunt mai inteligente decat alte specii de maimute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Insa Iah este dumnezeul a tot ce exista pentru ca el a creat totul"
Asta doar dacă este să ne luăm după ideologia iudeo-creștină și după biblia este plină de contradicții și când ceva este plin de contradicții sugerează orice numai veridicitate nu.

" s-a suparat cand sirienii l-au denumit "dumnezeul doar al muntilor" pentru ca el este si dumnezeul vailor"
Și pentru atâta lucru Yehova cel iubitor și iertător a pus poporul israelit să omoare 100.000 de sirieni în loc să-i învețe cum era corect? Mi se pare o chestiune banală. Dacă cineva ți-ar spune ție că ești expert în biblie dar nu și în istoria creștinismului, ăsta ar fi un motiv să-i ciuruiești tot neamul? Dacă n-ai face tu asta, de ce ar face-o Yehova cel de infinit de ori mai iubitor și mai iertător și mai nu știu cum?

"CI ABSOARBE ENERGIA VIETII DIN OAMENI SI ACESTIA CAD DIN PICIOARE MORTI"
Deci să înțeleg că Yehova nu este un Zeu iubitor care vrea binele oamenilor, ci un monstru însetat de energie și putere. El inspiră energia vitală din sufletul oamenilor așa cum inspirăm noi aer. Evreii au nevoie de sufletele oamenilor pentru a-și spori puterea ocultă prin care să subjuge masele de oameni și prin asta se folosesc de Yehova și de religia creștină.
DA, am zis bine, evreii folosesc putere ocultă.
http://bucurialuisatan.com/forum/viewtopic.php?id=5368

https://docs.google.com/......ps?/viewer
Citește de acolo primele 150 de pagini. Mie mi se pare o descriere destul de bună a ce înseamnă Îngeri și dumnezeul evreilor și de ce are el nevoie de sufletele oamenilor. Oricum, cu cât adună mai multă energie, cu atât devine mai real în mințile oamenilor pentru că tot mai mulți se vor ruga la el, evident.

"si in loc sa se teama de dumnezeu l-au desconsiderat si au murit"
Exact ce am zis, Yehova se impune prin frică și nu-i dă omului liber arbitru așa cum tot susțin creștinii. În cazul ăsta, singurul motiv pentru care l-aș slăvi ar fi doar ca să nu mă căsăpească. Dar eu n-o să pățesc absolut nimic pentru că nu există niciun Yehova care să-mi facă mie felul.

"Eva a fost facuta din coasta pentru a corespunde genetic cu barbatul si pentru a fi mereu mai inferioara barbatului"
Mentalitatea tipic creștină. Nu există niciun motiv pentru care femeile ar merita să fie tratate inferior față de bărbat dar religia creștină vine cu mentalitatea aia de "bărbatul e stâlpul casei" și "femeia trebuie doar să facă treburile casei". De fapt, concepția păgână despre femei era total opusă. În "Istoria religiilor", Eliade explică că, odată cu descoperirea agriculturii, femeia era cea care se ocupa de cultivarea pământului și era foarte respectată de către bărbați pentru că pe atunci existau niște credințe magico-religioase legate de faptul că femeia este în mod simbolic cea care dă viață omului așa cum pământul este cel care dă "viață" roadelor sale.

Rolul creștinismului este să distrugă cunoștințele magice păgâne. Avansând destul de serios în practicarea lor, oamenii pot ajunge capabili să se vindece singuri sau să-i influențeze pe alții doar cu puterea minții. Spre exemplu, în China se practică terapia energetică și asta presupune că "medicul" trebuie să-și pună mâinile pe organul afectat al pacientului și prin voință și direcționarea energiei acesta se va vindeca. Ai văzut vreun creștin care să poată face asta dar să nu fi practicat ocultismul niciodată? Eu unul prefer să practic ocultismul decât să fiu la degetul mic al unui zeu despre care nici măcar nu-i pot confirma existența. Religia creștină învață omul să fie o victimă în loc să-l ajute să se descopere pe el cât și potențialul lui maxim. Nu degeaba știința spune că "ne folosim doar 10% din creier". Omul este capabil de mult mai mult decât ce vezi că poate face, este vorba doar de ezoterism, o practică transcendență interzisă de religie și discreditată de știință.
http://crestinismulexpus.blogspot.ro/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"biblia este plină de contradicții" - stimate, TU ai studiat cu atentie biblia? Biblia NU contine nici un fel de contradictie! Da un exemplu si ai sa vezi ca o sa vin cu argumente simple si clare cu care te pot combate.

"Și pentru atâta lucru Yehova cel iubitor și iertător a pus poporul israelit să omoare 100.000 de sirieni în loc să-i învețe cum era corect?" - sirienii au avut destul timp la dispozitie ca sa invete despre dumnezeu daca ar fi dorit.

"istoria creștinismului" - faci o varza din istoria crestinismului pentru a dovedi CE? Nu vad unde vrei sa ajungi cu explicatiile astea. Pana acum ai facut o ciorba din istoria crestinismului prin care arati ca tu nici nu ai studiat biblia ci alte povesti indrugate de fel de fel de critici care in realitate ii intereseaza "sa manance rahat".

"un monstru însetat de energie și putere" - ai inteles NIMIC. Pentru ca NU vrei sa intelegi la fel ca sirienii antici. Dumnezeu absoarbe energia vietii NU pentru ca fara ea ar fi mort ci pentru ca energia vietii se intoarce la el adica la sursa.

"nu-i dă omului liber arbitru" - pai daca nu dadea omului liber arbitru sau libertate de alegere TU nu ai mai fi apucat sa scrii aberatiile astea despre el.

"nu există niciun Yehova" - nebunul zice in inima lui: "NU exista dumnezeu."

"Nu există niciun motiv pentru care femeile ar merita să fie tratate inferior față de bărbat " - am zis eu ca femeile ar trebui sa fie tratate ca niste sclave? Din contra ele merita respectul si admiratia pentru ca sunt frumoase inteligente si fertile si mame bune.

"Eu unul prefer să practic ocultismul decât să fiu la degetul mic al unui zeu" - azi doar demonii mai fac minuni in timp ce dumnezeu se ocupa cu ceea ce este mai important: mentine viata pe pamant, mentine sistemul solar integru, mentine functional tot universul, face sa creasca plante ca sa poata fi hranita toate vietatile de pe pamant, se ocupa cu raspandirea vestii bune despre imparatia lui dumnezeu ce va veni si pe pamant. N-am auzit ca demonii sa invie mortii cu vindecarile energetice pe care le tot ridici in slavi. In schimb dumnezeu da intelepciune medicilor ca sa descopere tratamente eficiente pentru boli. Si diavolul face bine doar ca sa induca in eroare pe om.

"Religia creștină învață omul să fie o victimă în loc să-l ajute să se descopere pe el cât și potențialul lui maxim." - acum ai putea vedea si tu ca eu am potential maxim si pot sa descopar lucruri noi in mine insumi si sa nu fiu o victima a aberatiilor tale si ale altora.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Da un exemplu si ai sa vezi ca o sa vin cu argumente simple si clare cu care te pot combate."
Zi când a murit Baeșa dacă ești așa de sigur pe cunoștințele tale.

"sirienii au avut destul timp la dispozitie ca sa invete despre dumnezeu daca ar fi dorit."
Repet, sirienii nu aveau absolut nicio legătură cu jîdanii, cu zeul lor sau cu religiile lor. Ia zi, tu ai vreun interes să te faci budist? Dacă s-ar apuca budiștii să măcelărească creștinii ca să adere la religia lor, ți-ar conveni? Mai pune-te puțin și în locul victimelor și nu mai ridica atâta în slăvi zeul jîdanilor. Atât timp cât tu ai o religie perpetuată de sute sau mii de ani de strămoșii tăi, de ce naiba ai vrea să aderi la o religie abia inventată așa de bună voie? Este ca și cum ar veni la tine reprezentantul nu știu cărei religii și ți-ar da un termen să aderi la religia lui că dacă nu te ciuruiește. Asta este maniera de a aduna discipoli a zeului pe care tu îl ridici în slăvi.

"istoria creștinismului"
Mai citește o dată ce am scris. Am făcut doar o simplă analogie, nu am zis absolut nimic de istoria religiei creștine.

" Pentru ca NU vrei sa intelegi la fel ca sirienii antici. Dumnezeu absoarbe energia vietii NU pentru ca fara ea ar fi mort ci pentru ca energia vietii se intoarce la el adica la sursa. "
Te sfătuiesc să mai lași credința oarbă la o parte. Cum naiba să zici că Yehova este sursa tuturor lucrurilor când Yehova nu este decât zeul jîdanilor, zeu apărut odată cu iudaismul în urmă cu vreo 3800 de ani. Până atunci nimeni nu auzise nimic niciodată de zeul evreilor că ar fi principiul cauzal al întregii existențe. Bazaconiile pe care le tot aberezi nu sunt nimic altceva decât concepte religioase iudeo-creștine bazate pe credința oarbă și nu au nicio legătură cu realitatea. Aberațiile tale ar fi avut sens dacă religia creștină ar fi apărut odată cu apariția omului, dar n-a apărut decât acum 2000 de ani. Culmea că religia creștină nu face decât să întoarcă păgânismul pe dos. Păgânismul luat în ansamblu reprezintă prima religie a omenirii și este cu mii și mii de ani mai veche decât religia ta inventată de o nație de oameni care o folosesc doar ca să spele lumea pe creier. Înșiși evreii recunosc asta în talmudul lor.
"Ne-evreii au fost creati pentru a le servi evreilor drept sclavi."(Midrasch Talpioth 225)

"Orice evreu poate sa distruga un ne-evreu prin minciuna si sperjururi."
(Babha Kama 113 a)

"Fiecare evreu va avea 2.800 de servitori." (Jalquit Simeoni, foaia 56 si Bachai, Foaia 168)

"azi doar demonii mai fac minuni in timp ce dumnezeu se ocupa cu ceea ce este mai important"
Fără supărare, tu chiar ești îndoctrinat dacă pui pe seama lui Yehova descoperirile medicale sau orice altceva care revoluționează viața pe planetă. Cu o chestie ai și tu dreptate, Zeii antici păgâni ("Demonii" dacă vrei) i-au învățat pe oameni ocultismul, dezvoltarea personală și avansarea mentală și spirituală până au venit tiranii de evrei și au măcelărit milioane de păgâni și le-au furat toată cunoștința ocultă și i-au obligat să adere la religiile inventate de ei care promovau și promovează în mod subliminal anarhia și sclavia. Ocultismul nu înseamnă ritualuri sângeroase sau sacrificii, în caz că asta te-a făcut religia să crezi, ci avansare și dezvoltare spirituală prin intermediul sunetului, a vibrației și a propriei minți. Dar dacă religia zice că asta este "malefic", tu nu faci decât să te conformezi fără să gândești. Deja ți-am arătat că înșiși evreii, care au spus că magia este "malefică", o practică de sute de ani. Neinteresant, nu?

"am zis eu ca femeile ar trebui sa fie tratate ca niste sclave? "
Religia ta a zis asta, nu tu. Îți contrazici religia.

16. Femeii i-a zis: „Voi mări foarte mult suferinţa şi însărcinarea ta; cu* durere vei naşte copii, şi dorinţele** tale se vor ţine după bărbatul tău, iar el va stăpâni† peste tine."

"pai daca nu dadea omului liber arbitru sau libertate de alegere TU nu ai mai fi apucat sa scrii aberatiile astea despre el."
Ce libertate i-a dat Yehova omului? Ți se pare că-i libertate dacă îngădui omului să facă ce vrea și după îl trimiți în focul veșnic? Libertate este atunci când nu trăiești cu frica că o să fii judecat pentru orice faci. Vezi că te contrazici singur sau mai degrabă îți contrazici iar religia.

În concluzie, trezește-te la realitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Moartea lui Baesa nu este contradictie.

Budistii cred in suflet nemuritor care e o falsitate. Vezi? Pentru ca m-a interesat divinitatea am citit si despre religia budista nu numai cea iudeo-crestina. Voi putea muri de mana lor dupa care dumnezeul meu ma va invia. N-a existat in istorie dumnezeu care sa intervina activ pentru poporul sau.

Faptul ca biblia a inceput sa fie scrisa abia de la 1513 ien NU inseamna neaparat ca dumnezeu nu a existat pana atunci.

Demonii i-a "ajutat" pe oameni pana in 1513 ien doar pentru a-i induce in eroare si a-i indeparta de dumnezeul real.

Religia mea biblica NU spune decat sa iubesti femeia.

Ai auzit de provocare durere prin lipsa ajutorului? La fel se intampla cu femeile. Dumnezeu nu mai intervine in nasteri pentru a usura nasterile.

Focul vesnic nu exista si lacul de foc e simbolic.

Trezeste-te tu la realitate!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Moartea lui Baesa nu este contradictie."
Te-am întrebat cumva dacă este contradicție sau nu? Nu trebuie să-ți fie rușine să zici că nu știi când a murit.

"Budistii cred in suflet nemuritor care e o falsitate"
Chiar n-ai prins ideea? Chiar pierd vremea degeaba cu tine? Ideea era să te pui în locul sirienilor să vezi cum este să fii forțat să aderi la o altă religie. În locul budismului aș fi putut zice orice și tot nu-ți dădeai seama.
Și s-ar putea să te înșeli. Budismul este o religie păgână iar toate religiile păgâne au unele similarități, precum practicarea magiei și nemurirea sufletului. De ce ai avea dreptate tu cu toate aberațiile băgate în cap de evrei (care sunt o rasă de mincinoși) și n-ar avea dreptate popoarele păgâne antice care au existat cu mii de ani înaintea religiilor avraamaice?

"Demonii i-a "ajutat" pe oameni pana in 1513 ien doar pentru a-i induce in eroare si a-i indeparta de dumnezeul real."
Credință oarbă bazată pe o carte de povești plină de contradicții și mituri furate. Nu mai răspund la așa ceva.

"Faptul ca biblia a inceput sa fie scrisa abia de la 1513 ien NU inseamna neaparat ca dumnezeu nu a existat pana atunci."
Yehova a apărut odată cu religia mozaică, adică cu vreo 3800 de ani în urmă. Până în momentul ăla nu a existat niciun Yehova. Până atunci oamenii nu recunoșteau că zeul evreilor a creat tot ce există în univers și nu recunoșteau nici măcar că Zeul lor Creator a creat tot ce era în univers. Credința păgână nu zice că Zeul Creator (sau Zeii Creatori) a creat universul sau Pământul. Evreii cu tot cu biblia lor pot să creadă ce vor, problema a intervenit când i-au obligat pe păgâni să le asimileze credințele, lucru care ar trebui să recunoști că nu este corect dar s-a știut dintotdeauna că jîdanii sunt un popor de barbari.

"Religia mea biblica NU spune decat sa iubesti femeia. "
Zeul tău jîdănesc spune în biblia ta că femeia trebuie supusă bărbatului. Nu am scris eu biblia deci nu ai ce să-mi reproșezi mie. În plus, tot acolo a zis Yehova că oamenii "nu" trebuie să fie înțelepți și nemuritori, deci deduci și tu că voia ca oamenii să fie sclavi spălați pe creier. Dacă nu este așa, de ce nu a îngăduit lui Adam și lui Eva să mănânce din pom? Apropo, doar ca idee, nu există niciun pom al cunoașterii în creștinism, "pomul" este un alt concept păgân furat și corupt de jîdani.
https://www.scribd.com/doc/311349484/The-Kemetic-Tree-of-Life-pdf
Zic "alt" pentru că au furat o grămadă, inclusiv potopul, moartea și învierea lui Cristos, omul creat din pământ, puterile lui Cristos de a vindeca oameni, designul bisericilor, îmbrăcămintea patriarhilor, Noe și cu arca etc.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu te mira ca nu-ti mai raspund. Tu nu cauti raspunsuri tu doar vrei sa arati contrariul in ciuda argumentelor mele. As putea continua sa-ti descriu argumente solide DAR ma opresc aici. NU am chef sa-mi mai pierd vremea momentan cu tine. Nu te supara pe mine dar eu asa consider in acest moment.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faci cum vrei. Oricum, mai tot omul este așa de orgolios încât o să continue să-și susțină credințele oricât de greșite ar fi și oricât de mult i s-ar explica că sunt greșite. Discuția asta încă de la început a fost una inutilă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apropo, spune-mi si mie te rog, in ce crezi in cateva randuri. Ai spus pana acum doar in ce NU crezi.