| roby223 a întrebat:

Ordotoxii, baptiști, penticostali sunt secte religioase ale Creștinismului?

17 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Se pot numi denominatii, culte, biserici sau uneori chiar religii.

| RAY a răspuns:

Secte ale iudaismului sunt toate si islamul este o secta

| anonimg a răspuns:

Cei care se închină lui Isus Hristos sunt creștini.
Cei care nu se închină lui Isus Hristos nu sunt creștini.

Despre secte dicționarul explicativ spune așa:
SÉCTĂ s. f. 1. comunitate religioasă care s-a separat de biserica oficială.
Numai că acestea sunt puține la număr.
Exemple: ortodocșii s-au separat de catolici; oastea Domnului s-a separat de ortodocși; evreii mesianici s-au separat de evrei, adventiștii (mișcarea de reformă) s-au separat de adventiști, etc.
Dar adventiștii, baptiștii, penticostalii, evangheliștii, martorii lui Iehova și mulți alții nu s-au separat de nimeni, ci au fost oameni care și-au format propriile lor convingeri religioase, unde unii au ținut cont mai mult Biblie iar alții mai puțin sau chiar deloc.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"Cei care se închină lui Isus Hristos sunt creștini."

"Dar adventiștii, baptiștii, penticostalii, evangheliștii, martorii lui Iehova și mulți alții nu s-au separat de nimeni, ci au fost oameni care și-au format propriile lor convingeri religioase"

Te contrazici singur. Daca astia nu-s secte, atunci din spusele tale, nu sunt nici crestini.
Bine, realitatea e ca sunt de fapt secte crestine, au acelasi idol si aceeasi poveste, interpretata de fiecare dupa cum i-a taiat capul.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

O sectă este acea organizație care s-a separat, cu sensul de a ieși din biserica"mamă".
Adventiștii nu s-au separat, nu au ieșit dintr-o biserică anume, așa cum biserica ortodoxă a ieșit, s-a separat de biserica catolică.
Adventiștii sunt creștini pentru că ei cred și se închină lui Isus Hristos.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Nu au iesit pe dracu. Singurii crestini au fost astia. Catolicii si ortodocsii. Evident ca protestantii si altii au preluat povestea de la ei, au interpretat-o in stilul lor si s-au separat.
Adventistii sunt o secta protestanta, care la randul lor sunt o secta crestina desprinsa din catolici.
Chiar faptul ca se considera crestini atesta ca sunt o secta. Repet, crestinismul a fost reprezentat de catolici si ortodosci, restul sunt secte desprinse din astia. Nu ca mi-ar fi dragi vreunii, dar trebuie sa respectam realitatea.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonimg):

Crestinii se inchina lui Dumnezeu asa cum facea si Iisus, iar crestini se numesc doar aceia care traiesc in conformitate cu invatatura lui Iisus. Religiile si sectele nu au nimic cu invatatura lui Iisus, ele sunt diferite intre ele iar invatatura este una singura. Iisus nu a facut Evanghelii pentru fiecare secta sau religie, a facut una singura pentru toti crestinii. Cine nu o respecta pe aceea (adica enoriasii sectelor si religiillor) nu sunt crestini. Ceea ce am spus nu este scris nicairi, este doar o logica elementara

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

În ce dată au ieșit adventiștii din catolici? Sau că se trag din catolici... Că eu nu-mi aduc aminte că ar fi existat așa ceva.

| anonimg a răspuns (pentru Holiday):

"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapte.11:26)
Deci nici nu existau catolici sau ortodocși pe vremea aceea. Și nici un alt creștin.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Nu prea citesti cu atentie...mai incearca o data, poate intelegi ceva.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

Irelevant. Astia au promovat povestea spiridusului, intai ca un singur grup, apoi separat cand nu s-au mai inteles cum sa imparta ciolanul. Astilalti, gen protestanti, au furat si ei mai tarziu cate o bucata din ciolanul astora.

| Mircea08 a răspuns:

Raspunsul la aceasta intrebare nu are nici o importanta pentru crestini. Biserica lui Iisus este una singura si nu are secte si nici religii, acestea fiind devieri grave de la cuvantul lui Dumnezeu.

| gratargratar a răspuns:

Din punct de vedere semantic, avem in felul urmator:

a) Religii: crestinism, budism, mahomedanism etc.
b) Confesiuni ale unei religii: ortodoxism, catolicism, Protestantism etc. pentru crestinism. Sau sunism, siism, sufism etc, pentru mahomedanism,
c) Secte - acestea, de obicei, sunt culte noi aparute, ce nu sunt recunoscute de confesiuni ca fiind la randul lor o confesiune (din diferite motive: teologice, politice etc.). Spre exemplu avem secte crestine: penticostalism, baptism, iehovism etc.

| CarolineF a răspuns (pentru gratargratar):

Baptistii si penticostalii nu sunt secte. Apartin de protestantism. Sunt recunoscute ca fiind confesiuni. Cred în lucrurile de bază în care cred și ortodoxii. Martorii lui Iehova etc în schimb, cred cu totul altceva. Nu cred în Înviere, nu-l recunosc pe Isus ca Dumnezeu, nu cred în Rai/Iad etc, deci se diferențiază de lucrurile de bază.

| Holiday a răspuns (pentru CarolineF):

"Baptistii si penticostalii nu sunt secte. Apartin de protestantism."

Cu atat mai mult sunt secte, pentru ca o data protestantii s-au desprins din catolici, apoi baptistii, penticostalii si altii s-au luat la cearta pe ciolanul protestant si s-au transformat in grupari distincte, adica secte.

| roby223 explică:

Martori lui Iehova, adventiști și sâmbătari fac parte și ei din actele religioase a Creștinismului?

| CarolineF a răspuns (pentru roby223):

Adventiștii sunt tot una cu sâmbătarii. laughing Ei sunt catalogati ca fiind creștini, deoarece cred în lucrurile de bază ale creștinismului. Martorii în schimb nu, deci nu se pot numi creștini.