| Steregoi a întrebat:

Orice ideologie sau mod de gandire care înlătura din schema pe Dumnezeu tinde spre omagierea omului si spre recunoașterea omului ca stăpân si conducător peste alt om sau in cel mai bun caz omul tinde sa fie propriul stăpân si conducător intr-o societate in care fiecare e propriul stăpân fara sa accepte stăpânirea altui om. O lume in care nici un om nu accepta stăpânirea altui om decât a omului însuși ar fi neegoista, iubitoare, pasnica si armonioasa si libera si funcțională? Un om care e condus doar de el însuși se va putea autosalva sau autoreaduce la viață din moarte sau va fi readus la viață din moarte de catre alt om sau ar putea spera la așa ceva adică la reîntoarcerea la viață din moarte doar cu ajutorul omului? Cum ar fi lumea daca fiecare om nu ar accepta si nu ar recunoaște conducerea sau stăpânirea altui om decât doar conducerea sau stăpânirea lui însuși? Cum ar fi lumea daca fiecare om s-ar conduce doar pe el însuși si ar stăpâni doar peste el însuși? A nu stăpâni peste alt om înseamnă a nu abuza de alt om. De unde a apărut ideea si de unde apare ideea stăpânirii omului de către alt om si acceptarea unei astfel de situații? Poate fi omul complet independent de alt om? Daca un om are mai mult decât alt om sau daca un om are ceea ce are neapărata nevoie alt om de cine va asculta sau se va lăsa stăpânit daca ar fi generos cu alt om? Daca nu ar fi sefi sau ierarhizare in societate aceasta ar fi functionala? De unde ideea ca societatea nu ar fi functionala fara ierarhizare sau fara sefi?

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Incearca si tu sa postezi intrebari SCURTE si LA SUBIECT, nu te mai intinde atat expunandu-ti ideile si pana la urma sa fie DOAR o intrebare, nu o suta.

| RAY a răspuns:

Voi crestini va sclaviti uni pe alti, cica vorbesti de dumnezeu

| Steregoi explică (pentru RAY):

Cum se subjuga crestinii unii pe altii?

| Steregoi explică (pentru RAY):

1 Corinteni 15:28:"Iar când toate vor fi supuse Lui, atunci şi Fiul însuşi Se va supune Celui ce I-a supus Lui toate, ca Dumnezeu să fie toate în toţi."

Degeaba omul promoveaza guvernarea umana sau autoguvernarea umana prin care omul nu poate obtine garantia unei sanatati perfecte, a unei bauturi si hrane ecologice si nedaunatoare ci doar binefacatoare, a pacii, a dreptatii, a fericirii, a vietii vesnice, a tineretii fara sfarsit.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cum? majoritatea celor bogati sunt crestini si isi sclavesc aproapele

| Steregoi explică (pentru RAY):

Sunt crestini falsi avand doar o forma de evlavie sau doar o infatisare a adevaratei credinte. 2 Timotei 3:5:"Având înfăţişarea adevăratei credinţe, dar tăgăduind puterea ei. Depărtează-te şi de aceştia."

Daca privim la faptele oamenilor nu vom descoperi niciodata adevarul pentru ca oamenii sunt imperfecti pe cand adevarul este perfect.

| SG1995 a răspuns:

Simplu, pentru că toți dorim lucruri diferite și atunci nene creieraș nucă e normal că avem nevoie de un sistem care să-i satisfacă pe toți așa au apărut conducători.
Oamenii sunt o specie socială normal că nu pot funcționa independent de alte ființe umane.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

M-am referit la trai in mod special. Omul poate trai fara conducatori umani adica fara sefi?

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu, nu poate, motivul e simplu, omul se naște cu spiritul de turmă, își caută un lider.

| Steregoi explică (pentru SG1995):

"Nu, nu poate, motivul e simplu, omul se naște cu spiritul de turmă, își caută un lider." - da, sunt de acord, doar ca liderul ala nu e om ci Dumnezeu. Dumnezeu a integrat in om aspiratia de a recunoaste si de a se indrepta spre un lider. Animalele nu cauta si nu aspira spre un lider ci doar recunosc un lider in grupul lor care se afirma prin forta si frumusete fata de femele sau alte caracteristici care atrag femelele. Animalele nu-si aleg un lider ci doar il recunosc prin infrangere sau doar prin caracteristici care ies mai in evidenta decat ale celorlalti concurenti sau candidati la femele.

| Steregoi explică:

Tema intrebarii e: guvernarea umana de unde provine? si guvernarea umana versus guvernarea lui Dumnezeu. Are guvernarea umana sau autoguvernarea umana sanse de succes?

| Romanul86 a răspuns:

Nu sunt de acord cu anarhiștii sau antifa. Ierarhia cauzează dreptatea în societate.