| Steregoi a întrebat:

Orice proces din univers are nevoie de o forta coordonatoare numita Duhul Sfant prin care Dumnezeu controleaza materia. Dupa ce omul Adam a ales sa cunoasca raul Dumnezeu a modificat unele animale si plante si chiar organismul omului pentru a nu putea trai fara B12 din carne. Unele ciuperci au devenit otravitoare, leul nu mai mananca iarba ci doar carne, urzicile au inceput sa urzice, macesului au inceput sa-i creasca tepi, rechinul nu mai mananca plante acvatice precum crapul, apa oceanului a devenit sarata si in ocean nu mai cresc plante acvatice de apa dulce, bacteriile si virusii au devenit mortale pentru om. In viitor Dumnezeu va readuce lucrurile la normal pentru ca Dumnezeu vrea doar binele pentru om. Isaia 65:25:"Lupul şi mielul vor paşte împreună, leul va mânca paie ca boul, iar hrana şarpelui va fi ţărâna! Ei nu vor face rău, nici nu vor distruge ceva pe întregul Meu munte sfânt, zice Domnul.»"

Ce puteti spune?

7 răspunsuri:
| Romanul86 a răspuns:

Răul e o lipsă a binelui Sf. Iona Damaschin în cartea sa Dogmatica. Forța de coordonare în ortodoxie se numește energia necreată ale lui Dumnezeu.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Pana de curand credeam ca raul e lipsa binelui insa eu nu consider ca mai e astfel. Cand Dumnezeu a ucis a facut ceva rau adica a ucis. Asta nu inseamna ca Dumnezeu e rau ci este doar bun. A facut rau pentru a respecta alegerea lui Adam pentru el si implicit pentru urmasii lui de a cunoaste si raul cand a mancat din acel pom. rolling on the floor Si toate astea pentru ca Dumnezeu a creat libertatea de alegere si o respecta. Toatea astea pentru a armoniza controlul materiei cu existenta raului. De exemplu cand au vrut sa vada efectele bombei atomice Dumnezeu a respectat alegerea lor si a aratat lumii efectele bombei atomice. Omul moare pentru ca Dumnezeu face ca materia, din care e alcatuit trupul mort, sa fie imprastiata si integrata in natura prin activitatea bacteriilor si celorlate organisme si microorganisme. happy

| Romanul86 a răspuns (pentru Steregoi):

Dacă ar exista rău ca principiu atunci ar trebui să existe doi zei unul bun și unul rău care nu ar fi atotputernici.

| Steregoi explică (pentru Romanul86):

Raul a aparut din bine prin dragoste. Datorita calitatii sale principale, dragostea, Dumnezeu a creat libertatea de alegere in creaturile sale precum ingeri si oameni. Apoi acestia si-au folosit gresit libertatea de alegere.

| Romanul86 a răspuns:

Răul e o lipsă a binelui spune Sf. Iona Damaschin în cartea sa Dogmatica. Forța de coordonare în ortodoxie se numește energia necreată ale lui Dumnezeu.

| Iulia_Constantinescu_1987 a răspuns:

Sunt profesor de Religie.Intr adevar lucrurile se vor schimba in bine pentru ortodocsii practicanti.Pe celelalte popoare le va judeca Dumnezeu in milostivirea sa, pentru a deveni in final "o turma si un pastor". Intrebati mai multe duhovnicul si ascultati l.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Iulia_Constantinescu_1987):

Daca sunteti profesoara de religie atunci va sfatuiesc sa nu mai spalati pe creier elevii cu doctrine false. Sau nu aveti de ales ca altfel nu va luati leafa de la minister. Ma intreb daca profesorii de religie chiar nu sunt constienti de halul in care sunt spalati oamenii pe creier cu minciuni crestine si istorie falsificata sau daca se supun si ei vointei ministerului si predau doar ce le zice programa sa predea.