| Diamond5 a întrebat:

Ortodocsii au duhul sfant?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Doar cei care aplica normele biblice au spiritul sfant iar acestia manifesta rodul sau care e aratat in galateni5:22,23

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Da, il pastreaza. Si mai mult decat atat,
Trasmiterea Duhului Sfant pe linie apostolica, prin preoti si episcopi s-a facut doar intr-o singura Biserica: Biserica intemeiata in Noul Testament si pastrata de atunci neschimbata.
Biserica Ortodoxa si Biserica Romano-Catolica au mai ramas pe linia transmiterii acelui har mantuitor. 30000 sau 40000 de culte crestine au parasit acest spatiu al transmiterii concrete a harului Duhului Sfant.

| zurick a răspuns:

Nu.

| Radu284 a răspuns:

Teoretic toti crestinii il au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sant pocaiti probabil. daca nu sant, stapaniti de patimile trupului nu de duhul sfant care este un mangaietor, nu un stapanitor parsiv precum patimile.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

E o mare prostie. Daca cineva il are toti il avem.Nu ca-i crestin sau ateu.

| Scarbo a răspuns:

Daca ne uitam dupa biblie toti oamenii il au :
"Nu stiti, oare, ca voi sunteti templu al lui Dzeu si ca Duhul lui Dzeu locuieste in voi? " ( 1Corinteni 3:16 )

| Hexiled a răspuns:

Da il au sper ca te-am ajutat