| mentholinks a întrebat:

Osea 3:4 "Căci copiii lui Israel vor rămâne multă vreme fără imparat, fără căpetenie, fără jertfă, fără chip de idol, fără efod şi fără terafimi." E cred ca prima prorocie care o vad implinita destul de clar. Mai cunoasteti alte asemenea prorocii?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da vine mesia si va aduce pacea in lume si toata lumea se va convinge de iahve si va crede in el, sa ti sabatul ca poate ai parte de o virgina cand va veni mesia

| minrest a răspuns:

Cred Osea ca a proorocit un lucru foarte improbabil. Nu e greu ca un popor sa ramana fara stat, fara cultul de stat si fara imparat. DAR. Ramane asa pentru scurt timp sau pentru todeauna, nu pentru mult timp. Nu are cum sa mai apara dupa mult timp, ca iepurele din palarie. De doua ori, dupa exilul babilonian si dupa distrugerea templului.

| mentholinks explică (pentru minrest):

Inteleg. Totusi eu cred ca se refera la vremurile acestea fiindca in urmatorul verset spune: "După aceea, copiii lui Israel se vor întoarce şi vor căuta pe Domnul Dumnezeul lor şi pe împăratul lor David şi vor tresări la vederea Domnului şi a bunătăţii Lui în vremurile de pe urmă." Pentru mine un presedinte sau un guvern nu e aceeasi cu un imparat.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Nu vad nici o tendinta monarhica la evrei; pe unde sa il caute pe David?

| mentholinks explică (pentru minrest):

Pai poate inca nu a sosit momentul sa inceapa sa-l caute din nou pe Dumnezeu. Eu m-am referit ca poate asta e perioada mare in care zice ca sunt fara imparat si fara jertfa.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Nu mi-am dat seama. Sunt fara templu, si fara imparat. Nu prea stiu ce ar aduce iudaismului templul in plus. Iar jertfele, nu stiu... nu sunt corecte fata de animale. Iudaismul a fost singura religie care a predicat mila fata de animale, in zona asta. Si acum sa traga de ele, sa le injunghie in public?

| mentholinks explică (pentru minrest):

Nu stiu sa-ti raspund, nici eu nu prea inteleg treaba cu jertfele, chiar si in Biblie la un moment dat Dumnezeu parca spune ca nu ii plac. Oricum, eu cred ca daca Dumnezeul asta chiar exista, Vechiul Testament trebuie studiat si Israelul urmarit. Asta e doar parerea mea, pur si simplu Noul Testament ma baga in ceata sau poate sunt eu din aceia despre care se spune ca au ochii legati si urechile acoperite ca sa nu vada si sa nu auda, sa nu inteleaga cu inima si sa nu se intoarca la Dumnezeu ca sa-i vindece.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Eu cand eram pocait, credeam ca iudeii nu cunosteau notiunea de pocainta, iar posibilitatea pocaintei ar fi fost adusa de Isus. Nu numai ca asa credeam, dar tot timpul asa mi s-a spus; chiar daca eu nu acceptam necritic ce spuneau altii, nu stiam de ce sa ma feresc, si m-am lasat sugestionat. Chiar si cand n-am mai fost pocait, am ramas cu legatura asta intre Isus si pocainta. Dar recent, nu am mai privit prin prisma crestinismului, si am constatat ca iudaismul are notiunea de pocainta; pocainta este baza, nu jertfele. Asa ca la ce e bun templul? Se jertfea o juninca pentru pacatele fara de voie, dar oamenii nu se mai simt vinovati de ce fac fara voie, si nici Dumnezeu nu te considera vinovat de asa ceva.

| mentholinks explică (pentru minrest):

In Vechiul Testament Dumnezeu le cere evreilor sa le para rau de faptele lor rele deci au avut notiunea de pocainta inainte de a veni Isus.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Spune in multe randuri ca nu ii plac; jertfa celui nelegiuit este o uraciune; mila voiesc si nu jertfa; Mi-e scarba sa vad sarbatoarea unita cu nelegiuirea. Clar, jertfele au fost cerute cu un scop. DAR. Daca Dumnezeu voia jertfe, se ingrijea de templu. Legea interzice clar aducerea de jertfe in alta parte decat in templul din Ierusalim. Da, si pe mine NT m-a bagat in ceata, si am orbecait prin ceata vreo 20 de ani.

| minrest a răspuns (pentru mentholinks):

Crestinii prezinta pocainta ca ''inovatia'' crestinismului, in special pocaitii; iar pasajele din prooroci in care se cere pocainta, sunt interpretate ca proorocind venirea lui Isus.