| anonim_4396 a întrebat:

Pacatul sinuciderii are iertare?

22 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Depinde la ce cult faci referire.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, e singurul pacat care nu poate fi iertat.

| danut a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai exista unul, Pacatul contra Duhului Sfant.

| danut a răspuns:

NU, deoarece sinucigasul NU mai poate cere iertare dupa pacatul facut iar un pacat nemerturisit nu poate fi iertat. Acest pacat este O CRIMA, o distrugere a bunurtilor lui Dumnezeu, corpul uman ne fiind posesiunea omului ci numai administrator, doar Dumnezeu este propietar pe corpul uman.

| Celcestietot a răspuns:

Se spune ca nu, dar asta numai Dumnezeu stie exact.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns (pentru danut):

Sinuciderea este unul dintre pacatele impotriva Duhul Sfant daca nu ma insel

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Iertare din partea cui? Din partea unui Dz care nu exista, nu are sens sa ne mai punem intrebarea happy

| Cristian86 a răspuns:

Nu!

| Donsavas a răspuns:

Doar dacă te ierți tu pe tine.

| GicaGigekGica a răspuns:

Nu

| milan9 a răspuns:

Nu. sad Este singurul pacat pentru care nu mai exista timp de pocainta.

Si asta pentru ca nu putem pune la socoteala cele 20 de minute in care nefericitul ramane paralizat prin traumatismul asupra coloanei (in cazul suicidului prin spanzurare), fara a muri deci nicidecum instantaneu (cum gresit se considera), ci ramanand in suferinte cumplite pana chiar spre 20 de minute cum spuneam...
Dar acela nu se poate numi timp de pocainta intrucat cel in cauza nu este suficient de lucid/constient pentru a-si manifesta trairi. Ramane receptiv la durere deribila dar nu si la traire constienta...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu exista asa ceva conform cui? Conform opiniei tale? Scuza-ma dar chiar nu cred ca ai vreo pregatire teologica. Ai tot dreptul sa nu crezi in Dumnezeu dar n-ai niciun drept sa-ti dai cu parerea cand vine vorba de Teologie cu opinii scoase din fund. Tu ca ateu nici macar n-ar trebui sa te intereseze detalii legate de teologie dar daca tot te intereseaza atunci asculta de cei care sunt pregatiti in acest domeniu. Ca nici eu nu ma duc la fizicieni sau la chimisti si imi dau cu parerea legat de domeniul lor de activitate. Pacatele impotriva Duhului Sfant exista, iar sinuciderea e unul dintre ele, chiar cel mai mare pacat. Daca tu nu crezi in Dumnezeu e treaba ta, dar nu le spune celor care cred cum functioneaza propria lor credinta.
Iar ca sa-ti raspund la intrebarea despre Adam si Eva pacatul lor a fost pacatul neascultarii. Dumnezeu le-a spus limpede ca in momentul in care o sa muste din fructul din pomul cunoasterii binelui si raului vor muri. In gradina Paradisului probabil existau mii de pomi. Literalmente ala a fost singurul din care nu puteau manca (deocamdata). Bine ca sa intelegi toata treaba asta trebuie sa intelegi ce este pacatul. Pacatele nu sunt pur si simplu interdictii arbitrare ci sunt actiuni care sunt in detrimentul nostru, care creeaza boala, disfunctionalitate sociala si tot felul de lucruri rele. De asta nu trebuie sa pacatuim ca sa traim la adevaratul nostru potential

Răspuns utilizator avertizat
| Mariushgv a răspuns:

Păcatul sinuciderii nu are iertare. Dumnezeu tu a data acest trup pentru a te ruga. Nu l a facut ca sa iti bati joc de el. Este ca si cum ai avea un copil și acel copil se sinucide

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Dar de unde ai scos tu asta? De unde te-ai gandit la suicidul prin spanzurare? Tu chiar crezi ca o sa fac asta? Incerci cumva sa ma minti?

| Naavin a răspuns:

Buna!
Pacatul sinuciderii nu poate avea iertare deoarece: orice om, pentru orice pacat(in afara de cele impotriva Duhului Sfant), ca sa primeasca iertare trebuie sa se spovedeasca, sa se impartaseasca si sa se pocaiasca de pacatul facut. Dupa ce mori, nu mai poti primi iertare deoarece nu poti face toate aceste lucruri, de aceea ajungi in iad. Este singurul pacat care odata facut, nici Dumnezeu nu mai are ce sa iti faca in legatura cu el, deoarece esti la momentul rasplatirii faptelor, esti mort.
Sper ca te-am ajutat!