| anonim_4396 a întrebat:

Pace! Da știu,știu,e a reia oară când pun întrebarea asta,dar na,problema asta mă macină mult.Da,am din nou gânduri de hulă, dar nu asta e ideea. Problema e în felul următor :
1.Am atribuit,fără voia mea,fără dorința de a face așa ceva,faptele Duhului Sfânt Satanei, nu mai suport! Chiar nu mai rezist!
2.Am amintiri cum că,mai demult,l-am înjurat pe Dumnezeu cu GURA mea, deși nu știam că e păcat
3.L-am înjurat pe Isus cu voia mea,intenționat,acum îmi pare foarte rău de fapta respectivă

Aș dori să-mi cer scuze,dar cică hula împotriva Duhului Sfânt nu se iartă,deci,habar n-am.Simt n gol în mine, nu mai vreau să exist. Doresc să-mi iau viața.Eu nu vreau să merg în iad,mi-e frică! Nici nu mai înțeleg ce înseamnă păcatul de neiertat,că toată lumea zice ceva diferit,deci,chiar nu știu ce să zic.

Mă va ierta Dumnezeu, sau voi avea o pedeapsă în veci?

Nu vreau la diavol

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu ai hulit impotriva Duhului Sfant. Cereti iertare de la Dumnezeu pentru gandurile tale si vorbele spuse si gata, Domnul stie si te iarta. Hula imotriva Duhului Sfant este cu totul altceva.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ce?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa intelegi ce inseamna Hula impotriva Duhului Sfant trebuie sa stii ROLUL acestuia in cadrul Divinitati. Ai cunostinte ce face Dumnezeu Duhul Sfant? Daca nu sti pune mana pe Biblie si studiaza caci asa ar fi mai bine decat sa-ti spun eu pe scurt. Am mai facut asta cu ceva timp in urma, asa ca incearca sa gasesti acel mesaj.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

De ce nu poți să-mi scrii aici? Dacă vrei, pot să-ți dau e-mailul

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, probabil va fi ultima oara cand explic. Rolul Duhului Sfant este de a lua din ce este al Tatalui si a face cunoscut Fiului si invers. Deci Duhul Sfant este singura faptura din Univers care poate intra in memoria (capul) oricarei fiinte si a sti ce gandeste sau a gandit respectivul. Duhul Sfant comunica aceste informatii TOT TIMPUL lui Dumnezeu Tatal si lui Dumnezeu Fiul. Este SINGURA FORMA de a transmite informatii (RUGACIUNI) Catre Dumnezeu. Duhul Sfant este si SINGURUL Dumnezeu care este ACUM pe pamant. El mai are rolul de a invata pe fiecare ce trebuie facut, face mustrari celui care a PACATUIT si imbarbateaza oamenii aflati la necaz. CE ESTE pacatul contra Duhului Sfant: Cand omul pacatuieste Duhul Sfant il mustra prin intermediul CONSTIINTEI, daca omul REPETA PACATUL neluand in seama mustrarile de constiinta (facute de Duhul Sfant) si repeta pacatul iar si iar pana CONSTIINTA NU il mai mustra atunci Duhul Sfant s-a RETRAS de la respectiva persoana. Se numeste pacatul de neiertat deoarece Duhul Sfant sa RETRAS si nu mai are cine sa faca legatura dintre OM si Dumnezeu pentru ca acesta sa poata fi iertat. Duhul Sfant fiind singura fiinta care poate patrunde in mintea omului. Acesta este pacatrul contra Duhului Sfant, nu se petrece instantaneu, nu este vorba de blesteme sau injuraturi ci RESPINGEREA CONSTIINTEI cand te MUSTRA pentru faptele TALE rele. Duhul Sfant VORBESTE omului prin intermediul CONSTIINTEI.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la un psiholog avand in vedere ca ai ganduri de sinucid. Religia nu te ajuta, dupa cum vezi doar de afunda in probleme psihologice pe care le ai.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Nu la psiholog, la psihiatru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dta înțelegi greșit religia, înțelegi greșit ceea ce se întâmplă în mintea ta. Dacă îm spui din ce localitate ești, te pot ajuta.

| Nilsson a răspuns:

Nu-ți rămâne altceva de făcut să duci o viață bună de acum înainte și să nu mai înjuri. Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință.
Poți să speri că te va ierta, nu ai nimic de pierdut.
Remușcările sunt un semn bun, arată că încă lucrează conștiința.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Te poate ierta.

| Helper07 a răspuns:

Daca iti pare rau, te va ierta. Pacatul impotriva Duhului Sfant nu se iarta pentru ca nu iti pare rau de ce ai facut si prin urmare nu iti ceri iertare.

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

De unde știi că nu se iartă fiindcă nu se mărturisește? Am mărturisit păcatul, dar nu simt nimic

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa simti ceva. Sentimentele sunt terenul de joaca al Diavolului, prin sentimente negative ne ispiteste sa pacatuim. Dar poti simti pace atunci si doar atunci cand traiesti dupa voia lui Dumnezeu, caci pacea nu e ceva ce simti pe moment, e o stare continua. Crede-ma, Biserica Adventista de Ziua a 7-a te poate ajuta sa intelegi mai bine acest subiect.

| Daniel323 a răspuns:

Poate nu este asa de rau la concurenta.

| Daniel323 a răspuns:

Din cauza indoctrinarii ai creierul muci.

| hyozanryu a răspuns:

Iertare doar prin Sfanta Taina a Spovedaniei(Marturisire).La Marturisire, marturisim tot ce am gresit lui Dumnezeu cu gandul de a ne indrepta si a nu cadea in aceleasi pacatele marturisite.
Este normal sa ne framante costiinta cand am gresit.
Constiinta este Vocea interioara a lui Dumnezeu in noi.(si ingerul pazitor ne ajuta in fiecare zi cu ganduri bune)
Doamne ajuta!