| andrei056 a întrebat:

Pace voua.
Am o intrebare buna pentru crestinii religiosi.
Stiu din biblie ca nu e bine sa faci sex cu partenerul inainte de casatorie.
Ce raspuns biblic aveti in ziua de azi pentru cupluriile care fac sex inainte de cadatorie, dar care folosesc prezervativul.
Mai este un pacat in cazul asta?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea este ca daca doua persoane se iubesc cu adevarat nu este pacat,trebuie inteles traducerea corecta a acelui verset, nu insemna o cununie civilia, cel mult o binecuvântare din partea părinților si a unui rabin, păcat este curvia, traducerea in lb romana este stupida, pe viitor vezi versiunea originala din greaca veche sau ebraica, cauta explicati in engleza

| Celcestietot a răspuns:

Pai si ce, daca pui prezervativ, nu se mai atinge pacatul de tine happy?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru biserica orice legat de sex e pacat. Cum biserica si nimeni altcineva a definit pacatul el a ramas la fel.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da este păcat mare, căci sămânța ar trebui să ajungă la locul ei.

| milan9 a răspuns:

Ramane un pacat. Pacatul desfranarii amintit de acea porunca ce cauta sa ofere echilibru si stabilitate familiei. Daca oamenii nu-si mai doresc astazi stabilitate si armonie in familiile lor asta deja tine de o alta pedagogie, aceea a consecintelor care confirma valoarea Legii. E o cale trista insa... Grea.

| RAY a răspuns:

Milan9 pacat e ca daca s-a format acel embrion

| Irinel15123532 a răspuns:

Prezervativul nu este nimic, Orice act sexual in afara casatoriei este condamnat de Dumnezeu ca fiind pacat. El spune sa ramanem sfinti, sa ne stapanim vasul in sfintenie, exista si o promisiune, Dumnezeu promite ca va binecuvanta o casnicie curata, dar cea murdara va avea consecinte, ca orice pacat.
Daca s-a intamplat acest lucru in trecut, este nevoie de pocainta, cerere de eirtare pe baza mortii Lui Hristos pe cruce singura ale de iertare si mantuire, si intoarcere inapoi la voia Lui Dumnezeu pentru viata noastra.

| Octavian199 a răspuns:

Irinele.Dar la animale? Mai ales la animalele homosexuale rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce pacat, muica? Sa luam exemplu. ''E pacat sa nu ai o viata frumoasa, e pacat sa nu faci sex cu cine iti place, chiar si inainte de casatorie, etc''

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Fiecare să facă ce vrea.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Orice act sexual in afara casatoriei este condamnat de Dumnezeu ca fiind pacat.

defineste ce inseamna casatorie

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Legamantul casatoriei, unirea iber consimțită între un bărbat și o femeie pentru întemeierea unei familii. Nu este un simplu act, o simpla ceremonie, ci este un legamant, ''Ce va fi legat pe pamant va fi legat si in cer'' Dumnezeu spune ''va lasa omul pa tatal sau si pe mama sa si se va lipi de navasta-sa'' nu de concubina sa.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Legamantul unde se face

| Irinel15123532 a răspuns (pentru RAY):

Căsătoria se încheie la Serviciul de Stare Civilă, si apoi la biserica inaintea Lui Dumnezeu, apoi casatoria este completa, in America daca nu ma insel, preotul face ambele acte, intr-o singura slujba, din cate am auzit inca se practica. Inteleg, casatoria in vechiul testament avea o alta procedura, dar aici este mult de detaliat, sunt anumite proceduri si acolo bineinteles, pentru ca imparatul David a fost pedepsit drastic de Dumnezeu pentru ca a intretinut relatii sexuale cu o alta femeie care nu ii era sotie. In vechime, uneori se cerea acordul parintilor, faceau o nunta mica si apoi se casatoreau, toata lumea stia ca ea este a lui, si el este al ei. Este foarte importanta casatoria, nu este un simplu act, este o declaratie publica in primul rand, si desigur o declaratie in fata Lui Dumnezeu, foarte imprtanta.

| RAY a răspuns (pentru Irinel15123532):

Unde scrie in biblie asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga prietene, parerea mea este urmatoarea:Traieste~ti fiecare moment din viata asa cum iti doresti tu! Adica daca tu si eu si toata lumea de pe pamantul asta facem atatea pacate, la ce mai are rost sa intrebibig grinaca este un pacat? Adica ce? Daca faci pacate, o sa te trimita Dumnezeu in iad timp de 5000 de ani? Nu! Ia si~ti petrece viata asa cum vrei tu! Ce crezi? Ca exista o persoana acolo in ceruri care te vegheaza zi de zi, noapte de noapte? Nu sunt ateu! Sunt tot crestin ca si tine! Asta e parerea mea personala, asa ca faci cum vrei tu!