| Steregoi a întrebat:

Pamantul este o "așezare omenească formând o unitate administrativă". Unitatea aceasta administrativa din prezent este condusa de Satan.

https://dexonline.ro/definitie/localitate

"LOCALITÁTE, localități, s. f. Așezare omenească formând o unitate administrativă."

Apocalipsa 13:1, 2:"Şi am văzut ridicându-se din mare o fiară, care avea zece coarne şi şapte capete şi pe coarnele ei zece cununi împărăteşti şi pe capetele ei: nume de hulă. Şi fiara pe care am văzut-o era asemenea leopardului, picioarele ei erau ca ale ursului, iar gura ei ca o gură de leu. Şi balaurul i-a dat ei puterea lui şi scaunul lui şi stăpânire mare."

Ce puteti spune despre acest lucru?

23 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pamantul este condus de homo sapiens si din pacate omul inca nu a evoluat sa scape de basme, omul mereu da vina pe altcineva incat sa scape de vina ce o poarta, nu exista dovezi ca exista Dumnezeu, Satana, dar omul da vina pe cineva, cand e bine e dumnezeu cand e rau e satana in fapt omul face totul

Are Dumnezeu un viitor? - Dezbatere

http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/......0Dezbatere

| Steregoi explică (pentru RAY):

Da, Pamantul este condus de oameni in mod vizibil si de Satan in mod invizibil. Satan este in capul ierarhiei raului.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

In capul ierarhiei raului in prezent sunt crestini care omoara nevinovati pentru petrol, nu e nici un personaj imaginar, te mai intreb o data ce rau a facut satana in biblie?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Că este o invenție scrisă într-o carte cu povești.Cuvântul Satana nu este nimic altceva decât o unificare a trei cuvinte din sanscrită cuvinte ce înseamnă: Sa-naștere, Ta-viață, Na- moarte, la care corect ar fi să se adauge și Ma-renaștere/regenerare.Deci creștinii au furat aceste trei cuvinte unificate și l-au transformat într-o persoană malefică, ca răspuns al opoziției fața de ocultul ce a precedat acest program de distrugere în masă.
E adevărat, că Pământul este o așezare omenească, deoarece este singurul loc din univers unde omul poate trăii, în condiții natural-normale.Că omul a ajuns să-și distrugă locuința, asta e un lucru real și trist.Animalele nu fac asta.Omul da.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Vrei sa spui ca "viata se regenereaza mereu si ca in asta ar consta continuitatea vietii." Problema e ca Pamantul are un inceput. Atunci ai putea spune ca viata s-a regenerat in universul material. Insa si universul material are un inceput. Rezulta ca viata e o forma de energie imateriala independenta de materie.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

Corect, cu partea energetică. Pământul are un început dar și un sfârșit.Se știe asta că planeta noastră are un ciclu de viață de câteva milioane de ani, și apoi se regenerează complet.tot ceea ce se întâmplă climatologic și cu tot ce în jurul nostru, este de fapt rezultatul acestui ciclu de viață(dacă bine țin minte 3000 de ani), nu emisiilor de Co2, și altele.De chestia asta profită o mână de oameni ca să tundă de bani o planetă-n treagă.

| Steregoi explică (pentru DeyCj):

Exact. Cand arde o padure se produce o gramada de CO2. In "jurasic" nu ardeau paduri? Si daca ardeau natura reusea sa stabileasca un echilibru sau o armonie. Lemnul care produce CO2 ( prin ardere ) moare sau se distruge sau devine distrus. Civilizatia care produce prea mult CO2 moare. Orice om produce CO2. Daca planeta e suprapopulata nivelul de CO2 emanat de trupuri depaseste limita maxima care poate fi absorbita si convertita de plante prin fotosinteza. Da, se imbogatesc pe nedrept de parca ei fac altceva cu taxele pe emisii de CO2 decat sa le bage in buzunarele lor. Ei vor sa spuna ca prin taxe impun diminuarea emisiilor de CO2. Sunt de acord ca din taxe sa incurajeze ecologicul. Insa daca la pompa mi se ia taxa pentru CO2 intr-un fel banii luati ar trebui sa mi se returneze pe alta cale si nu sa ajunga in buzunarele lor ca sa-si cumpere ei masini electrice.

| xerxes1 a răspuns:

Doar ca Satana la evrei este o functie provizorie.
Crestinii neavand experienta in interpretarea textelor furate de la evrei au dedus ca ar fi nume propriu.
Discuta cu un evreu despre asta.
Iisus s-a nascut si a murit evreu.
Cu inviatul am unele dubii.

| Steregoi explică (pentru xerxes1):

Evreii atribuiau numelor semnificatii. Intr-adevar am putea spune ca satan inseamna "impotrivitor". Matei 16:23:"Iar El, întorcându-se, a zis lui Petru: Mergi înapoia Mea, satano!" Se scrie cu S mare deoarece este un singur impotrivitor principal de la care a aparut raul universal sau general.

| xerxes1 a răspuns (pentru Steregoi):

Evreii prin Satana inteleg una, crestinii alta.
Cine are dreptate?
Eu cred ca evreii.
Iisus daca ar fi avut de gand sa creeze o noua religie ar fi facut-o el insusi, dar a ramas evreu.

| Steregoi explică (pentru xerxes1):

Evreii nu sunt un etalon. Evreii l-au respins si il resping in continuare pe Hristos si nu-l recunosc. Din punctul de vedere al evreilor "profetiile din vechiul testament cu privire la Mesia nu s-au implinit."

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Pentru ca evreii se asteptau ca Mesia sa-i elibereze de sub ocupatie romana.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Putea, dar scopul lui Mesia a fost sa fie jertfit in folosul tuturor oamenilor ascultatori si nu doar in folosul evreilor ascultatori.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ai putea spune ca e o "smecherie de a lui Dumnezeu" dar nu e ci din contra. Lui Hristos i s-a dat viata in trup uman pe Pamant. Trupul mort al lui Hristos nu mai traieste nicaieri nici chiar dupa invierea lui Hristos. La inviere lui Hristos i s-a dat alt trup adica un trup spiritual care se putea materializa si dematerializa la fel ca ingerii. In noul trup imaterial au fost transferate prin "interfata Ethernet" toate amintirile vietii traite pe Pamant. Prin jertfa Hristos a renunat de buna voie si nesilit de nimeni pentru totdeauna la viata vesnica umana pe Pamant.

Răspuns utilizator avertizat