| SG1995 a întrebat:

Până la ce atâta panică cu numărul Bestiei? Ce semnifică el?

"Şi a făcut ca toţi: mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte.
Si nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei, sau numărul numelui ei.
Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numărul fiarei. Căci† este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase." Apocalipsa 13: 16-18.

Textul acesta este delirant, e ceva ce ai putea emite după ce-ai ingerat niște ciuperci halucilogene și totuși o mulți de oameni îl iau în serios și o dau în paranoia.

Pe scurt poveste biblică apocaliptică spune așa:
A venit o bestie ridicată din mare, dar aia a fost rănit după ce a condus lumea 3 ani, dar a venit a două bestie a creat o imagine vorbitoare e a primei și i-a obligat pe oameni să se închine ei, psihoză totală, dar nu textul ăsta e important ci ultima fraza.
Fiara a doua cică are un nume sau să luăm textual un "număr uman", versiunile mai noi spun 666, cele mai vechi 616.
Care e șpilul?

Autorul e șpilul, nu avem nicio idee cine e autorul, pentru că atunci când drama asta fascinantă și halucinată a ieșit de sub condei prima oară a fost scrisă de un nimeni, anonim, mai târziu scolasticii l-au asociat cu Ioan, tipul care era cel mai iubit adept dintre adepții lui Iisus și cel mai tânăr dacă înțelegeți aluzia, nu că ar avea vreo importanță, Iisus e o creație literară, ca și această mirifică povestioară, dar să revenim:
Istoricii l-au numit pe autor Ioan de Patmos, se bănuiește că "Ioan" a cărui identitate nu o știm în realitate era un deținut creștin pe insula Patmos în anul 90 al erei noastre.
Cartea Revelației a fost scrisă ințial în greacă și fără doar și poate și autorul avea origine greacă, atât cartea Apocalipsei cât și restul scrielor "Ioanice" nu au fost incluse în Canon decât mai târziu, primele canoane biblice nu includeau nici apocalipsa, nici evanghelia după Ioan, nici cele 3 episole ale lui Ioan, erau considerate apocrife.
Pe scurt nu avem nicio idee ce vrea să zică autorul, dar există câteva chestii care îmi atrag atenția:

Spune că numărul 666/616 (unele ediții) este un "număr de om", interesantă alegere de cuvinte, a doua chestie este că reprezintă un nume, pe scurt
"numărul diavolui" este un cod, deci omul nostru vorbitor de greacă, folosea cel mai probabil numerologia.

Și acum vine partea interesantă, istoricii sunt de părere că cea mai realistă interpretare, (mai ales că autorul aștepta add-literam să se întâmple apocalipsa, cam ca toți creștinii cărora chipurile Iisus le-ar fi promis că nu le va muri generația până când nu va fi ziua judecății, deci numărul bestiei face referire la ceva ce considera el atunci, în acel moment o ființă apocaliptică), numărul fiarei nu se referă la un fenomen ci la o persoană, iar cea mai posibilă persoană este Nero.
Nero Cezar în ebraică e:
רון קסר‎ adică cu litere latine NRON QSR, care are valoarea numerică 50 200 6 50 100 60 200, pe scurt 666.
Doar că Nero nu a pus vreo interdicție de-a reglementa schimburile economice a acelora care nu îl recunosc ca zeu, cum era normal în acea perioadă și nu are vreo predecesor care să fii domnit 3 ani și jumătate.
Deci ne întoarcem la întrebare, ce credeți că semnifică "semnul fiarei", in afară de apocalipsa și bullshit, la cine credeți că e posibil să se fi referit autorul acestei cărți mirifice?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Parerea mea nu prea conteaza, dar odata ce ne invita sa calculam si ne spune ''caci e un numar de om'', sigur se refera la un om de pe vremea lui si vrea sa se asigure ca stim cine; omul e NERO, iese si calculul, si nu putea fi vreun guvernator sau potentat local, ii da prea multa importanta. Ei, incepe balul! Fiara a doua este falsul Nero. De Nero, stie oricine ca e Nero; Nero insa murise si nu oricine putea sa stie ca falsul Nero este chiar Nero; Ioan duce precautia la perfectiune, lasand un dubiu, el pare sa spuna mai degraba ca falsul Nero continua lucrarea lui Nero, nu neaparat e chiar Nero. De altfel adeptii falsului Nero nu erau toti naivi, ei intelegeu ca sustin un impostor, dar un impostor care va fi fortat sa continue politica adevaratului Nero. Dupa moartea lui Nero, a existat un fals Nero care a primit sprijin substantial in Orient, chiar si oficiali promovati, evident, de adevaratul Nero. Paranteza: Sebi, vrei sa citesti o carte buna? E beletristica, nu Istorie, pleaca de la un fapt istoric: Falsul Nero, de Lion Feuchtwanger. Deci prima fiara ar fi Nero, a doua falsul Nero; dar Nero a domnit din 54 in 68, sunt 14 ani, nu 3 si jumatate. Da, dar incendiul Romei si persecutarea crestinilor au avut loc in 64; pana atunci Nero era imparat, dar nu isi incepuse lucrarea ca Fiara. Iar daca e asa, cartea a fost scrisa dupa moartea lui Nero, dar in timpul efemerului succes al falsului Nero.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

" avem nicio idee cine e autorul"
Autorul, nu povestitorul (apostolul Ioan) ESTE Dumnezeu, Domnul Isus Hristos. (Daca citeai, aflai)
"A venit o bestie ridicată din mare, dar aia a fost rănit după ce a condul lumea 3 ani, dar a venit a două bestie a creat o imagine vorbitoare e a primei, și ia obligat pe oamenii să se închine ei, psihoză totală, dar nu textul ăsta e important ci ultima fraza.
Fiara a doua cică are un nume, sau să luăm textual un "număr uman", versiunile mai noi spun 666, cele mai vechi 616. "
Mare prostie sa nu citesti textul din Biblie si sa-l copiezi de pe net.
In cronologia apocaliptica se foloseste echivalentul 1 zi este egala cu un an fizic (scrie in Biblie). De ci nu sunt trei ani ci 1260 de ANI fizici. Deja esti in ceeata privind perioada din istorie la care se face referire dar continuam.
SINGURA putere care a codus omenirea timp de 1260 de ani a fost Impeiul Papal. Pe la sfarsitul anilor 1700 NAPOLEON, aresteaza pe Papa si astfel Fiara primeste o lovitura de moarte. Imperiul Papal se vindeca cand a doua Fiara (America) o "repune" pe picioare (Vezi vizitele Papei in America si viceversa, sunt evenimente de actualitate).
Apocalipsa a fost scrisa de Ioan cand era prizonier la romani pe insula Patmos si a fost scris in latina. 666 (nu 616) este textul extras din unul din titlurile Papei, VICARIVS FILII DEI, folosind numerotatia latina care folosea litere pentru numere aven insumat cifra 666. dar asta este stiut dinainte de Luther, ciititi istoria mai baieti, nu pe net.
Semnul Fiarei este numarul care indica o functie de importanta globala, in cazul de fata, reprezentantul (ambasadorul) Satanei (Dracului) pe pamant.
Daca doresti amanunte, cauta scrierile lui Issac Newton privind Apocalipsa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Având în vedere câte minți smintește, s-minte-ște adică scoate din minți, se referea la el însuși.

| anonimg a răspuns:

Noi trebuie sa mergem precum alpinistii: nu facem pasul urmator daca nu ne-am sprijinit bine, daca nu avem siguranta.
Dumnezeu a scris Biblia spre mantuirea noastra, spre binele nostru.
Primul pas este acela sa ne incredem in Dumnezeu care spune:
"Nu, Domnul Dumnezeu nu face nimic fara sa-Si descopere taina Sa slujitorilor Sai proroci." (Amos.3:7)

Pasul al doilea este ca sa nu scoatem din Scripturi texte din context.
"In ele sunt unele lucruri grele de inteles pe care cei nestiutori si nestatornici le rastalmacesc ca si pe celelalte Scripturi, spre pierzarea lor." (2Petru.3:16)
In principiu sunt multi pasi de felul acesta.
Cartea Apocalipsa este o carte profetica si trebuie studiata alaturi de cartea Daniel; pentru ca amandoua vorbesc despre sfarsitul pamantului. Vechiul si Noul Testament se completeaza unul pe celalalt. Nu le putem desparti nicidecum. Acestia sunt cei "doi martori" pe care i-a vazut profetul: "Voi da celor doi martori ai mei sa proroceasca, imbracati in saci, o mie doua sute saizeci de zile." (Apocalipsa.11:3)
Referindu-se strict la perioadele profetice (a se citi contextul), adica la sfarsitul pamantului, apostolul Petru spune:
"Dar, preaiubitilor, sa nu uitati un lucru: ca, pentru Domnul, o zi este ca o mie de ani, si o mie de ani sunt ca o zi." (2Petru.3:8)
In cartea "Daniel" gasim expresia: "o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme":
"El (adica unul din coarne) va rosti vorbe de hula impotriva Celui Preainalt, va asupri pe sfintii Celui Preainalt si se va incumeta sa schimbe vremurile si legea; si sfintii vor fi dati in mainile lui timp de o vreme, doua vremuri si o jumatate de vreme." (Daniel.7:25) Aici este vorba tot de acelasi timp, de aceeasi perioada din istorie, adica de 1260 de zile.
Mai multe detalii aici: http://www.curieruladventist.ro/profetie-biblica/principiul-zi-an19

Cornul cel mic din cartea "Daniel" si ce-a de-a parta fiara din cartea Apocalipsa" este una si aceeasi institutie -persoana juridica- : sistemul papal. El a prigonit pe "sfintii Celui Preainalt" (de la Domnul Hristos incoace descoperim Roma implicata in uciderea sfintilor); si tot el a schimbat vremurile si legea: duminica este ziua de inchinare a fiarei -semnul ei-, pe cand Sabatul este pecetea lui Dumnezeu.
Razboiul de la final se va duce pe fondul zilei de odihna.
Oamenii care pazesc duminica ca zi de odihna se inchina fiarei.
Astazi sunt multi indiferenti de lucrul acesta. Dar Biblia nu minte de vremurile in care oamenii vor fi obligati ca si intrecut sa se inchine papalitatii al carei suveran si-a asumat dreptul de a fi inlocuitorul Fiului lui Dumnezeu. In latina inseamna "VICARIUS FILLI DEI" (adica cifre romane care adunate dau 666, unde U este V): https://en.wikipedia.org/wiki/Vicarius_Filii_Dei

| Celcestietot a răspuns:

Semnul semnifică dominația forței necuratului asupra omului. Acea carte este mai mult mataforica, nu oricine poate înțelege ceea ce scrie acolo.

| SG1995 explică (pentru Celcestietot):

Având în vedere că urmează un fir narativ, vezi tot capitolul 13, nu capitolul nu are sens metaforic, folosește figuri de stil dar nu e metaforic, teoretic, omul din spatelor aberațiilor, folosea gematria, numerologia ebraică, deși sunt destul de sigur că era probabil evreu din diasporă, nu doar evreu ci și grec.

| Dorotheea21 a răspuns:

'Semnele' acestea nu pot sa fie valabile si pentru un om care va apare peste cincizeci de mii de ani?
Macar Ioan este mai misterios decat savantii care au construit 'ceasul apocalipsei' si il tot potrivesc si repotrivesc de zeci de ani.
As vrea ca revelatia lui Ioan sa fie adevarata, pentru ca nu mi'ar mai pasa de alte 50 de sfarsituri ale lumii, cele cu asteroizi, pandemii, razboi nuclear, infertilitate, gauri negre si asa mai departe. happy

| BlackOldSun a răspuns:

Sa stiti ca nu tot ce scrie in biblie e gresit...numerotarea paginilor e corecta! laughing)))

| SG1995 explică (pentru BlackOldSun):

N-am zis că tot ce scrie în Biblie e eronat, în fact Biblia e un conglomerat de mitologie religioasă și istorie, plus că Biblia ne descrie cum interacționau vechii evrei cu lumea de jur și cum interpretau ei realitatea.
Eh Noul Testament e nițel mai diferit, în primul rând pentru scriitori originali sunt anonimi, mai apoi pentru e vorba de un personaj a cărui acuratețe istorică nu e îndoielnică ci foarte îndoielnică, pentru că se bazează pe surse orale, adică pe zvonuri mai limba noastră. Eh autorul apocalipsei zis și Ion de Patmos scrie cartea în greacă, semn că era individ educat, dar face anumite referințe la cultura ebraică, de exemplu în verseturile date de mine spune că numele bestiei e un număr de om, deci folosește un mod de codificare evreiesc, în care fiecare cifră este semnificativă unui grup de litere, deci 666 este un nume, iar dat fiind că autorul era convins că apocalipsa, sau revelația sau cum vrei o să vină în timpul său, astfel că se adresează celor 7 mari biserici existente în perioada lui, este posibil ca numărul să facă referință la un personaj real, nu la o profeție, doar că Nero, cum e indentificat tradițional nu a îngreunat accesul comercial între cei care nu-l recunosc ca zeu și restul lumii, pentru că era în interesul lui ca Roma să mențină relațiile comerciale. Și ne întoarcem de unde am venit, la cine face referire drept bestia autorul?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru SG1995):

La conducătorul sistemului politic care va avea putere globala inimaginabila in timpul ultimilor șapte ani înaintea întoarcerii glorioase a lui Isus Hristos,- un om precum o bestie.
Administrarea si înregistrarea cu ajutorul calculatorului este aproape perfecta.Umanitatea va fi in cele din urma, construita din doua tipuri de oameni: cei care poarta semnul lui Dumnezeu pe frunte si cei care poarta semnul fiarei pe frunte si pe mana dreapta.
In concluzie Anticristul este cineva de o mare aroganta, care atinge apogeul puterii umane la sfârșitul vremurilor de pe urma. Extras din cartea "De ce vremurile de pe urma" de Rev. Willem J.J. Glashouwer