| pacatosulBogdan a întrebat:

Pana la Rusalii inlocuim in rugaciunile incepatoare "Imparate Ceresc..." cu "Hristos a inviat din morti..."? Care rugaciune urmeaza imediat? Trisaghionul sau "Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh"?

2 răspunsuri:
| Zosima123 a răspuns:

Eu așa știam că în loc de toate rugăciunile începătoare, până la Rusalii se zice troparul învierii. Însă, îți spun sincer... Eu daca fac un Canon de rugăciune zic și rugăciunile începătoare. happy

Din cate știi metanii mari nu se fac până la Rusalii

| pacatosulBogdan explică (pentru Zosima123):

E bine sa stiu tipicul Ortodox al rugaciunilor incepatoare, pentru aceasta perioada liturgica post-pascala, ca sa fiu in randuiala, atunci cand citesc vreun acatist/paraclis sau spun rugaciunile zilnice.
Dupa troparul invierii, se trece direct la canonul de rugaciune sau se spune si rugaciunea "Tatal nostru"?