| CinevaAnonimă a întrebat:

Pana la urma, care e diferenta dintre prescura si anafura?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La fiecare Sfântă Liturghie, credincioşii aduc ca dar sau jertfă fie prescuri, fie pâini, care să fie întrebuinţate în cadrul serviciului divin respectiv. În funcţie de numărul credincioşilor participanţi la sfintele slujbe sau de nevoile pastoral-filantropice ale parohiei, aceste prescuri sau pâini sunt folosite atât în scopul misionar-filantropic (în ajutorul celor nevoiaşi), dar mai ales în scop liturgic, la săvârşirea Sfintei Liturghii. Sfânta Liturghie este de fapt "jertfa duhovnicească şi fără de sânge" la care prescura specială întrebuinţată în cadrul rânduielilor sfinte, întâi la Proscomidie şi apoi la Sfânta Liturghie, devine Însuşi Trupul Mântuitorului Iisus Hristos; iar celelalte prescuri sau pâini aduse de către credincioşi vor fi întrebuinţate în mare parte ca anafură.
Astfel, bucăţelele de prescură sau de pâine împărţite la Sfânta Liturghie, într-un vas special numit "anaforniţă", poartă denumirea de "anafură", care este de fapt pâinea binecuvântată de preot, la momentul potrivit, cu formula liturgică specială: "Binecuvântează Doamne pâinea aceasta ce se va da în locul Sfintelor Tale Taine..."; şi care se împarte ca mângâiere şi binecuvântare celor care au participat la săvârşirea Dumnezeieştii Liturghii, dar care nu au putut să se împărtăşească.
Foarte important şi bine de ştiut este faptul că anafura nu înlocuieşte Sfânta Împărtăşanie!
Chiar dacă anafura se ia pe nemâncate, aceasta se face în primul rând ca jertfă în participarea noastră la Sfânta Liturghie şi ca participare la sfinţenia concretă a Tainei Euharistiei, şi în al doilea rând ca cinstire faţă de cei care, tot pe nemâncate, primesc Sfânta Împărtăşanie.

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Eu merg la liturghie destul de des, dar nu se da nici un fel de paine binecuvantata de preot, iar prescura este facuta de catre doamna care vinde lumanarile. Deci, nu prea am inteles intreg raspunsul.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Painea e tot paine indiferent cum se numeste