| rosini a întrebat:

Pana la urma care este scuza lui Dumnezeu pentru toate atrocitatile comise prin porunca si prin fapta? Din punctul vostru de vedere, in ce circumstante este moral sa omori un om? Dumnezeu s-a incadrat in acele circumstante?

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Singura eventualitate in care este moral sa trimiti pe cineva la moarte, este atunci cand prin moartea acestuia salvezi alte vieti. Pompierii, jandarmii, trupele de geniu cand dezamorseaza mine si uneori lucratorii de pe ambulante isi desfasoara activitatea in conditii care le pun viata in primejdie, dar ei facand asta incearca sa salveze vieti. Cand vapoarele sunt in pericol de a se scufunda, capitanii sunt uneori fortati de aceste imprejurari sa ia decizii ce pun in pericol viata unora din echipaj, sunt decizii de viata si moarte, dar totusi morale. In alte situatii, un om poate pune in pericol viata altora, si se pare moral ca sa elimini acest pericol (un sinucigas cu bomba, un dezaxat la volanul unui tanc, camion, autobus).
Razboiul nu este moral si sa trimiti tineri sa moara pe front nu este moral de asemenea. Dar am citit sau am vazut documentare despre viata unor generali, englezi si nu numai, care au luptat in linia intai alaturi de cei pe care ii comandau (de exemplu Rommel, Montgomery in WW2 si nu numai ei). In situatia lor, fiind in mijlocul unui conflict armat, au trebuit sa ia mereu decizii legate de viata si moarte. Ca le-au luat sau nu pe cele mai bune, pentru ei viata celorlalti a avut valoare si au incercat mereu sa ia o decizie morala. O asemenea decizie, printre ultimele luate de Rommel, a fost sa se alature celor care au incercat sa-l omoare pe Hitler, atentat care daca reusea scurta razboiul cu vreo 6 luni sau mai mult si salva sute de mii de vieti. Cam atat despre moralitatea oamenilor.
Despre moralitatea lui Dumnezeu, nu sunt eu in masura sa vorbesc si nici altii, dar atat pot sa-ti spun: judecata Lui se intinde peste sute si mii de ani, si ca El este drept si nu suporta pacatul. Cei pe care i-a osandit faceu lucruri neingaduite, cum ar fi prostitutia sacra si jertfeau copii pe altarele acelor zei - Ball, Astarteea, si de aceea i-a judecat astfel, pe cand pe cei care s-au temut de El si s-au indreptat - cum este si cazul celei care i-a gazduit pe spionii evrei in Ierihon, i-a crutat. Si tu, cand vezi ca cineva a facut un rau zici ca nu merita sa traiasca, atunci de ce crezi ca Dumnezeu nu are dreptate in judecata Lui?

| Mădă0611 a răspuns:

Oamenii sunt pacatosi, o merita, asa cum un parinte isi pedepseste copilul, asa dumnezeu pedepseste tot ce misca pentru pacatele catorva, unde mai pui ca pacatul a fost adus in lume tot "datorita" lui? Dar don't tell anyone, ramane intre noi.

| dragos9234 a răspuns:

Necunoscute sunt caile domnului.

| Narfundo a răspuns:

Scuze? Nu cred ca Dumnezeu are scuze fata de noi.Cel mai bine ar fi sa iti alegi cuvintele. Daca nu crezi nimic ce e legat de Dumnezeu, mai bine nu mai intreba.Fi tu bun si respectati regulile sufletului" si evita lucrurile ce crezi ca nu sunt bune.

| BlackSulphur a răspuns:

Moralitatea este ceva relativ, creat/alterat/impus de societate.
Cand ar fi CORECT/Natural sa ucizi un om? Pai, ar fi asa:
1. Intr-un razboi (Doara de aia este razboi!);
2. Pentru a te auto-apara;
3. In cazul in care persoana reprezinta un pericol letal pentru tine;
4. Mai exista cand persoana incearca sa te omoare si esueaza. Intoarce-i favoarea, mai ales ca tu vei avea sanse sa si reusesti! Insa este legat de 3 asta;
5. In caz ca-ti sta in calea scopurilor tale personale (Ma refer la scopuri profitabile spiritual/material, de lunga durata, in special daca te apropi cat mai mult de apogeu);
6. Cand este psihopat, nu poate gandi. Ar fi ma intelept sa ii inchei suferinta;
7. Cand doreste sa moara. De exemplu, cand este condamnat pe viata, si alege sa fie omorat... Ar fi o solutie buna!

Hope you share my feelings. Moartea este doar un fenomen natural (Si necesar), provocat sau nu.

| GizazCraist a răspuns (pentru BlackSulphur):

De fapt in orice moment si sub orice circumstante ar fi natural sa ucizi un om. Prin simplul fapt ca esti o fiinta libera si rationala se subaintelege ca tu, daca asta decizi, poti ucide un on fie ca ai sau nu motive.Acum ca societatea aceasta infecta impune anumite reguli e alta chestie dar pana la urma daca ceva cum ar fi crima nu ar trebui sa existe atunci noi nu am avea puterea de a ucide. Singurul motiv pentru care nu vezi la tot pasul pe cineva comitand o crima nu e ratiunea, ci frica de ce va crede societatea

| Guildo a răspuns:

Pai daca Dumnezeu este creat de oameni, dupa imaginea lor, la ce te poti astepta?

| Al99 a răspuns:

Daca poate reface oricând ce a distrus, de ce nu.

| iusy98 a răspuns:

Dumnezeu ne-a liberul arbitru.Nu El cauzeaza toate astea ci noi oamenii.Deci ne-o facem cu mana noastra.