| OctavianDanielMaria a întrebat:

Pana la urma ce e Dumnezeu? Fiinta, spirit, etc?

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Yahve este cel care judeca in mijlocul altor zei si nu are chip, nu are gen, nu poate fii ca este ceva, e o fanteze in mintea celor ignoranti care prefere sa se minta singuri

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Existenta.

| StrongHeart a răspuns:

As tinde sa spun ca este o Fiinta,dar ar fi ceva limitat.E greu sa ii pui etichete omenesti lui Dumnezeu pentru ca el este izvorul vietii,el este dincolo de puterea noastra de intelegere.
Este Creatorul Lumii. Poate fi si fiinta,poate fi si spirit,si poate fi trup(Iisus Hristos).Dar ca sa nu fiu habotnic, iti spun asa. Poate pe Dumnezeu il vezi in fiecare zi fara sa iti dai seama, poate i-ai strans mana si nu stiai ca e El. Poate fi intr-un om amarat, poate fi intr-un om bogat, Dumnezeu este fiinta care da sens tuturor lucrurilor.
Exista 9 nivele

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Este o ființă supranaturala. Si nu te mai strofoca sa afli răspunsuri la întrebările tale pentru ca nu le înțelegi așa cum nu înțelegi Biblia.

Răspuns utilizator avertizat
| catalynx a răspuns:

O inventie banala a unor oameni, oamenii si-au inventat zei care nu au nicio legatura cu creatorul suprem.

| PaulStudio a răspuns:

Dumnezeu este Creatorul Universului, al omenirii.
Unii il numesc Natura, Forta Divina dar tot fac referinta la Dumnezeu ca este Unul singur, cunoscut si sub referinta de Sf Treime alcatuita din Tatal, Fiul, si Duhul Sfant -> si cei trei sunt una scrie in Biblie.

PS: Biblia este cuvantul lui Dumnezeu care a fost scrisa de oameni de-alungul istoriei inspirati direct de Dumnezeu prin diverse vise, viziuni, sau chiar vorbit direct prin profetii

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu, daca vezi tot contextul trebuie sa fie destul de clar.
Biblia e o carte foarte veche si a supravietuit pana in ziua de azi si si-a dovedit veridicitatea (ca e adevarata) si prin profetiile care s-au implinit din ea etc

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cine "voi"?
Pastreaza un nivel de decenta, ce e cu atitudinea asta care nu demonstreaza nimic.
Daca tot crezi ca le stii pe toate de ce mai postezi intrebari daca nu primesti opiniile si raspunsurile?

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai inteles ce inseamna un context.
Context nu inseamna toata biblia, asta tu ai inventat.

DEX:
CONTÉXT, contexte, s. n. 1. Fragment dintr-o scriere în cadrul căruia se găsește un cuvânt, o expresie, un pasaj etc. interesant. ♦ Text, cuprins. 2. Fig. Conjunctură, circumstanță.

| RAY a răspuns (pentru PaulStudio):

Biblia nu consta in ceea ce va convine voua

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca ai tot contextul ar trebui sa fie clar ce nu intelegi

| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai inteles tu bine, si pana sa ajungi la Apocalipsa mai bine citesti celelalte carti sau iti recomand in special Geneza sa vezi inceputurile si Evanghelia dupa Ioan de exemplu pentru a vedea viata lui Isus pe pamant si scopul venirii lui pe Pamant si dezvaluie destul de multe lucrui si despre Divinitate.
Convinge-te singur.

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ziua a 3

"Si a zis Dumnezeu: "Sa se adune apele cele de sub cer la un loc si sa se arate uscatul!" Si a fost asa. Si s-au adunat apele cele de sub cer la locurile lor si s-a aratat uscatul. Uscatul l-a numit Dumnezeu pamint, iar adunarea apelor a numit-o mari. Si a vazut Dumnezeu ca este bine." Geneza 1 (9-13)

Răspuns utilizator avertizat
| PaulStudio a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cu trotineta, ce intrebari sunt astea?