| DarkOrbitMoon a întrebat:

Pana la urma ce rost au amenintarile de genul:"O sa ajungi in iad!","O sa arzi in iad.","Iti vei petrece vesnicia in iad",bla bla bla.Ce rost au? Ce e in mintea unora, cred ca vor speria necredinciosi si astfel se vor indrepta spre credinta, sau ce?

18 răspunsuri:
| Weider a răspuns:

E adevarat, chiar daca tot nu esti de acordord, tot e adevarat.

| zdrangoi a răspuns:

Gandesti "in viitor"?
Crezi in "CEVA"?
Foarte bine!
Nu stie e cum e sau cum nu e "acolo".
Asa ca...

| RAY a răspuns:

In termeni pshiologici asta denota slabiciunea unui argument,cel care are argumente nu amenita ca nu are de ce, isi va dovedi punctul de verdre, in lipsa de dovezi se trec la amenitari
o sa te judece dumnezeu, de parca ei au inviat de stiu asta
o sa arzi in iad vesnic, pe mine ma uimeste bucuria, fericirea, cu asa mare entuziasm isi vei arde in iad ca nu isi vine sa crezi
practic un crestin nu poate demonstra absolut nimic 0% din cea ce afirma de aia amenita cu iadul vesnic
sau argumente impotriva stiintei, unde nu stim il bagam pe dumnezeu de parca asta rezolva ceva

| Terente20 a răspuns:

Din start este gresit sa spui "o sa ajungi in iad!" pentru ca o spui ca pe o certitudine, ceva ireversibil. de unde stie ala care o spune ca o sa ajungi in iad? pentru ca incalci niste reguli, ok, dar daca ma caiesc, ma pocaiesc, etc, mi se iarta greselile deci nu o sa mai ajung in iad.
concluzia? cei orbiti de credinta sunt prosti inculti

| Zenit313 a răspuns:

Credinciosii au impresia ca toti sunt ca ei...slabi si speriati de moarte!

| DarkOrbitMoon explică (pentru Zenit313):

Da,uneori mie si mila de ei.laughing

| McMihai1993 a răspuns:

Se presupune ca Dumnezeu a creat omul din iubire, logic este ca orice creator sa isi aprecieze si sa-si iubeasca creatia sa, implicit damnarea eterna nu isi are locul.

| danay72 a răspuns:

Probabil asta e intentia,dar Biblia arata clar ca nu exista iad, adica chin vesnic, ci moartea a doua. Oricum, Dumnezeu este iubire, si nu ar face asa ceva niciodata. Apocalipsa21:8,Ieremia7:31 arata clar ca era socat de atitudinea evreilor cand s-au luat dupa natiuni si si-au ars fii in foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci; sa va manance raiul pi toti.si sa vin si eu mai la urma.

| zurick a răspuns:

Cum poate cineva sa judece pe altii cand e clar ca nici el nu e perfect.Cum poate crede cineva ca va merge in rai, ca va fi iertat de Dumnezeu daca el judeca pe altii? Nu nu cred ca vor speria credinciosii se cred mai credinciosi, mai aproape de dumnezeu, se cred mai presus de ceilalti.Asta e parerea mea.

| KristalPop a răspuns:

Personal nu cred nici în existenţa raiului, nici a iadului. Ameninţările de genul o spun doar oamenii derutaţi şi temători. Trebuie să ai o frică absurdă să spui una ca asta.

Dacă iadul şi raiul există cu adevărat, înseamnă că am un loc special rezervat în iad şi parte de suferinţă eternă.

| marinelpop a răspuns:

*** w09 1/11 pag. 5 Învăţătură falsă: Cei răi sunt chinuiţi în iad ***
Învăţătură falsă: Cei răi sunt chinuiţi în iad
Care este originea acestei învăţături false? „Dintre toţi filozofii greci, Platon a influenţat cel mai mult concepţia tradiţională despre Iad." (Histoire des enfers, de Georges Minois)
„Începând cu a doua jumătate a secolului al II-lea A.D., creştinii care aveau o anumită instruire în filozofia greacă au început să-şi exprime credinţa în termenii acestei filozofii. . . Filozofia pe care au considerat-o cea mai potrivită a fost platonismul." (The New Encyclopædia Britannica, 1988, volumul 25, pagina 890)
„Învăţătura Bisericii susţine existenţa iadului şi a eternităţii lui. Sufletele celor care au comis păcate de moarte ajung direct în iad, unde suferă pedepsele iadului, «focul veşnic». Pedeapsa principală a iadului constă în despărţirea veşnică de Dumnezeu." (Catechism of the Catholic Church, ediţia din 1994, pagina 270)
Ce spune Biblia? „Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic. . . , căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune." (Eclesiastul 9:5, 10)
În unele versiuni ale Bibliei, termenul ebraic Şeol, care înseamnă „locuinţa morţilor", este tradus prin „iad". Ce dezvăluie acest pasaj despre starea morţilor? Sunt ei chinuiţi în Şeol ca să-şi ispăşească păcatele? Nu, pentru că „nu sunt conştienţi de nimic". De aceea, când suferea din cauza unei boli cumplite, patriarhul Iov l-a implorat pe Dumnezeu: „De m-ai ascunde în iadul cel de jos [în ebraică, Şeol]" (Iov 14:13, Biblia sinodală, 2001). Ce sens ar fi avut cererea lui Iov, dacă Şeolul ar fi un loc al chinului veşnic? Din punct de vedere biblic, iadul, sau Şeolul, este pur şi simplu mormântul comun al omenirii, unde încetează orice activitate.
Nu este această definiţie a iadului logică şi în armonie cu Biblia? Ce fel de păcat, oricât de grav ar fi el, l-ar putea determina pe Dumnezeul iubirii să tortureze la nesfârşit o persoană? (1 Ioan 4:8) Dar, dacă învăţătura despre focul iadului este falsă, ce putem spune despre cea referitoare la cer?
Vezi şi următoarele texte biblice: Psalmul 146:3, 4; Faptele 2:25–27; Romani 6:7, 23.
CARE ESTE ADEVĂRUL?
Dumnezeu nu îi pedepseşte pe oameni în iad.

| Exilee a răspuns (pentru Zenit313):

''Credinciosii au impresia ca toti sunt ca ei.''
Te rog nu fa confuzie intre un crestin, adept al Domnului Iisus Hristos, si un fanatic religios sau pocait. Este o mare difernta! Numai fanaticii si pocaitii ameninta cu iadul, iar un bun crestin nu-ar face niciodata asa ceva.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar se specifica ce rezultat au actiunile lor

| Zenit313 a răspuns (pentru Exilee):

Iisus nu poate exista in afara unei religii, doctrine!

Tu ce religie ai?

| CandyTetris a răspuns:

Citesem acum vreo 3-4 ani intr-o carte ca toata ideea de iad vesnic a fost incropita de biserica catolica odata ce incepuse sa piarda enoriasi si sa intre, cum ar veni, in faliment(biserica catolica avand profit urias de pe urma credinciosilor). Evident, nu vor speria necredinciosii spre credinta, dar stiu oameni, de fapt adolescenti crescuti in biserica pe care odata ce i-am intrebat de ce merg la biserica si tin anumite ritualuri mi-au spus ca nu vor sa arda o vesnicie in iad.Sunt unii din pacate care chiar cred in treaba asta si stau in biserica partial din motivul asta.

| obelix2266 a răspuns:

De cumparam un televizor spre exemplu,un aparat facut de om, este insotit si de un manual de utilizare, care trebuie sa-l respectam, altfel ramanem cu banii dati.Biblia poti sa spui ca este un astfel de manual ceea ce zici tu, nu sunt amenintari ci sunt preveniri. Ca sa nu ajungi acolo trebuie sa respecti anumite reguli. Daca alegi sa ajungi acolo e treaba dumitale. Omul e liber.

| n0matterman a răspuns:

Nici nu le poti numi amenintari, sunt doar incercari disperate de-asi consolida credinta si/sau o pozitie imaginara de superioritate (gen "fiindca tu o sa arzi in iad inseamna ca eu o sa fiu in rai"). Incercari penibile ale unor minti aflate in putrefactie.