| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Pana la urma e adevarat ce spune Biblia: "Cine cauta sa isi scape viata o va pierde dar cine isi sacrifica viata pentru evanghelia mea, o va salva"?
Vreau sa ascult mai multe pareri.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Santaj emotional de doi lei pentru a tine sclavii afacerii cu dumnezeu sfinti si rai/iad captivi.

| Octavian199 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nimeni nu v-a crede in zei daca nu le v-a promite viata vesnica, asta dupa moarte, evident, ca altfel s-ar prinde.

| Celcestietot a răspuns:

Este adevarat din punct de vedere biblic.

| Bizon95 a răspuns:

Ineptii de gen "pe lumea ailalta o sa fie mai bine daca te dovedesti credincios pe lumea asta", moment in care islamistii cu cele 72 de virgine a lor suna mai bine, chiar daca mai... IMPOSIBIL (ce faci cu 72 de virgine daca nu mai ai corp si deci, implicit si... ECHIPAMENTUL cu care sa iti faci treaba cu virginele)

| Alexandrionelu a răspuns:

O promisiune care nu poate fi verificata. La fel ca cea cu 40 de virgine happy

| Octavian199 a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Daca putea fi verificata, mai credeau in zei?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Octavian199):

Nu subestima prostia umana. Uite cum ii cred ai nostri pe aceiasi politicieni care ii mint de 30 de ani...

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Este tipic creștinismului să transforme oamenii în sluji lipsite de orice fel de putere. De asta a distrus păgânismul, pentru a elimina cunoașterea din rândul populației. Mai nou Papa a zis că nu ești creștin dacă folosești auto-apărarea.
https://ancient-forums.com/viewtopic.php?f=5&t=25800

Deci toți trebuie să fim niște miei la tăiere și să credem orbește în ceva în care suntem forțați să credem de mici. Prin urmare de unde știm că dacă ne dăm viața pentru creștinism ne va salva cineva? Este în mintea noastă că așa ni s-a spus de când eram mici sau de fapt a dovedit cineva asta? Răspunsul este mai mult decât evident. Creștinismul este o armă de control al populației.