| bleakk a întrebat:

Pana la urma le dau dreptate ateilor.De ce ar ajunge un ateu sa " adere " la ortodoxism spre exemplu!? Cand un ateu,chiar daca neaga existenta lui Dumnezeu prin definitie, este de 5 ori mai bun decat un "crestin" care se naste crestin-ortodox,spre exemplu,dar care nu are o treaba cu religia,nu a citit in viata lui Biblia, si cel putin nu se intereseaza si isi traiesc viata in nestiinta.Cand un ateu,cel putin se bazeaza pe ce crede el(in inexistenta ce-i drept),si ramane statornic in asta,cand un ortodox(nu vrea sa acuz, dar asa este realitatea) nici nu stie ce sa creada.

15 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

De zis, preotii Bisericii dintotdeauna au zis acelasi lucru ca si Biblia. Nu exista contradictii.
Biblia chiar de preoti si episcopi a fost adunata in primele secole crestine (Noul Testament).

| Robyi a răspuns (pentru milan9):

Crucea. Preotii spun ca trebuie venerata, pupata si purtata peste tot. Biblia spune ca daca purtam sau afisam stalpul de tortura al lui Isus, devine batjocura.

| milan9 a răspuns (pentru Robyi):

Nimeni nu o sa-ti spuna ca trebuie sa "pupi" Crucea.
Moartea prin crucificare era o practică obişnuită în Imperiul Roman:
"Adevărat, adevărat zic ţie: Dacă erai mai tânăr, te încingeai singur şi umblai unde voiai; dar când vei îmbătrâni, vei întinde mâinile tale şi altul te va încinge şi te va duce unde nu voieşti. Iar aceasta a zis-o, însemnând cu ce fel de moarte va preaslăvi pe Dumnezeu." - Ioan 21, 18-19 Textul nu spune "împreuna mâinile" sau "ridica mâinile" ci "întinde mâinile" (se înţelege "în lateral", în forma crucii, obişnuite romanilor)
Aceasta nu este o procedură specifică evreilor, ci romanilor, astfel că nu găsim pedepse similare în Vechiul Testament.

Importanţa crucii este în creştinism legată de importanţa şi valoarea Jertfei eliberatoare a Mântuitorului Hristos.

Amintirea ei în diferite ipostaze are legătură cu amintirea şi actualizarea iubirii nemărginite a lui Dumnezeu faţă de întreaga omenire, a asumării greşelilor noastre prin Jertfa pe cruce!

Amintirea ei şi a simbolismului ei, este o formă respect şi de solidaritate faţă de Cel care Şi-a asumat-o la rândul Său în totalitate, din iubire faţă de noi!

Sfanta Cruce este asociata cu salvarea, mântuirea, iubirea lui Dumnezeu.
Apostolul spune:
,, Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decat numai în crucea Domnului nostru Iisus
Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, şi eu pentru lume!" -Galateni 6, 14;
,, Căci mulţi despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se
poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos." -Filipeni 3, 18.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Cultul din care faci parte ("martorii lui iehova") isi ia zeciuiala de la cei pacaliti (a zecea parte din tot ce castiga acei oameni) iar tu vii sa scoti ochii celor ce primesc 40% din salariul brut de bugetar? Rusine. Cultului tau.

Preotii nu sunt mai pacatosi decat mine. Majoritatea preotilor pe care îi cunosc sunt oameni foarte deschişi la minte, binevoitori şi oneşti. Şi nu puţini dintre ei aşează pe primul loc comunitatea înaintea propriei familii...

Daca s-ar lua un grup de 10000 de preoti si un grup de 10000 de oameni obisnuiti (ai unui orasel), unde se vor intalni mai multe patimi, pacate, betii, nelegiuiri, procese, furturi, divorturi, adultere, sinucideri, calomnieri, injurii, certuri, etc…? Ei bine, de 100 sau de 1000 de ori mai putine in randul preotilor decat al oamenilor din acel orasel de 10000 de locuitori! Nu este usor, dar se poate verifica… happy happy

| KhludCiprian a răspuns:

Ateii de obicei au fost interesati de argumentele religiei in care s-au nascut si nu le-au vazut convingatoare.

In principiu au auzit argumente simple si mai sofisticate, si au renuntat sa mai asculte dat fiind ca argumentele lor nu-s suficiente.

"De ce ar ajunge un ateu sa " adere " la ortodoxism spre exemplu!?"
Personal pot sa zic cateva motive pentru care un ateu ar incepe sa creada intr-un dumnezeu (foarte probabil nu unul ortodox):
- o perspectiva masurabila (poate o hartie stiintifica ar fi un foarte bun inceput) a existentei paranormalului
- o interpretare a lumii inconjuratoare ce este consistenta cu teologia si realitatea. De genul: "un zeu ce e bun dar lasa un miliard de oameni sa se imbolnaveasca an de an de boli foarte urate precum malarie sau diarie" nu intra in aceasta definitie
- o teologie e cel putin admite cand si unde greseste si isi cunoaste limitele: nu ar spune ca stiinta este gresita. In special un Dalai Lama sub acest fel e mult mai credibil decat un Daniel
- o teologie ce admite macar ca-s ploaie de greseli in Biblie (sau cartile lor sfinte) sub tot felul de naturi

Dat fiind contrastul mare intre o lume masurabila, reala ce prin lumea stiintifica ne ofera atat de multe aproape (mai ales prin revolutia tehnologica a ultimilor 30 de ani) si pe de alta parte o lume separata de aceasta lume a cunoasterii, un om rational nu are ce alegere sa faca.

Singurul motiv pentru care un om ar alege o lume izolata e doar acea persoana ce nu a cunoscut lumea larga, sau daca a cunoscut-o, a facut-o dupa ce a fost prea bine indoctrinat incat sa creada dogmatic ca el are toate raspunsurile.

| bleakk explică (pentru KhludCiprian):

Luam particular tara noastra si nu generalizam la nivel global.
In Romania preponderent sunt ortodocs.Ateismul,care si el este pana la urma o credinta, a ajuns sa se dezvolte cel mai probabil din aceasta mare majoritate. Spun asta deoarece se stie ft bine faptul ca la ortodocsi, botezul are loc la varsta cea mai frageda cand copilul/persoana nici nu stie ce se intampla cu el.Acesta creste, ajunge sa se dezvolte in ce? Mai degraba in NIMIC, cand spun nimic, ma refer la SPIRITUAL.Sa recunoastem ca ortodocsi in ziua de azi, marea majoritatea nu au treaba cu Biserica, locul unde are loc aceasta dezvoltare spirituala.Ei se duc din joi in pasti, si atunci degeaba.Aia nu e credinta, aia nu e religie.

| Sărmăluță a răspuns:

Chiar dacă creștinii au de respectat 10 porunci etc,ei sunt cei mai păcătoși. Când fac ceva,spunbig grinoamne iartă-mă și gata,fac păcatul respectiv de o mie de ori și zic același lucru. Dacă te duci la o biserică îmbrăcată în pantaloni, o să auzi pe toată lumea bârfindu-te, iar apoi dau o pâine de pomană și este iertată.
Dacă un ateu ar adera la ortodoxism, ar face o greșeală mare, din punctul meu de vedere.Cel mai bun lucru mi se pare când un creștin aderă la ateism.

| bleakk explică (pentru Sărmăluță):

"Cel mai bun lucru mi se pare cand un crestin adera la ateism"-Complicat ce ai spus tu, cand un "crestin" adera la ateism, mhh, pai apoi "fratii" atei vor spune ca nu e 100% ateu, ci inca e crestin.Deci ori 100% ori deloc.

| Robyi a răspuns (pentru Sărmăluță):

Asta pentru ca unii se "autointituleaza" crestini, dar de fapt nici nu au deschis Biblia in viata lor sa vada ce este de fapt scris acolo. La ei, doar cuvintele preotului conteaza si atat. Ei sunt 100% siguri ca preotul spune totul adevarat, pe cand, in realitate, preotii din ziua de azi, pur si simplu se contrazic cu Biblia. Preotii zic un lucru, dar Biblia spune altceva.

| Sărmăluță a răspuns (pentru bleakk):

Poate nu am ales cuvântul potrivit, poate trebuia să spun că se convertește, sau devine ateu.

| Sărmăluță a răspuns (pentru Robyi):

De aceea urăsc eu preoții.

| milan9 a răspuns (pentru Sărmăluță):

Stai linistita, Sarmaluta, ca un iehovist ca @Robyi oricum nu spune nimic de bine despre alta credinta decat secta lui, chiar daca evidenta i-ar scoate ochii.

| NOname a răspuns (pentru milan9):

Aha, şi tu eşti foarte diferit.hee hee

| bleakk explică (pentru NOname):

Spune-i ceva de dulce tongue

| Robyi a răspuns (pentru milan9):

Ti-e ciuda pe adevar? Mai citeste si tu Biblia si lasa preotii in pace. Ei sunt mai pacatosi ca tine si poate cand nu sunt la slujbe injura si fac tampenii mai mari decat un ateu. Sa nu intram in detalii ca vezi si tu realitatea. Preotii vor doar bani. Pentru a primi bani mai multi, acesti invatatori au schimbat invataturile, in folosul lor.