| anonim_4396 a întrebat:

Pana la urma, muzica initial pentru ce a fost destinata? Incantarea auzului (sa sune cat mai melodios timpanului) sau o cale de transmitere a unui slogan, unui mesaj, transmiterea unor emotii care, in raport cu experientele proprii sa trezeasca niste sentimente ascultatorului? Poate o melodie sa nu sune atractiv deloc, dar sa fie salvata de un instrumental unde s-a muncit mult, cunoscatorii sesizand asta si de versuri?
Aici se exclude genul rap, unde practic nu se canta, este un alt fel de poezie. Ma refer la celalalte genuri: rock, pop, trance, reggae, etc.
Nu cereti funda, se subintelege ca o sa o acord raspunsului din care o sa am ce invata sau o sa ma impresioneze.
Spor.

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Muzica face parte din viata noastra.Ascultam muzica atunci cand suferim, cand suntem fericiti.Eu cred ca poti sa definesti un om dupa genul de muzica pe care il asculta.

| FucktheSystem a răspuns:

Bănuiesc că inițial, la originile originilor a fost destinată doar pentru încântarea auzului și în timp s-a ramificat în genuri care transmit diferite mesaje. Bine, acum cred că ne întoarcem la origini cu noile trenduri în materie de muzică, s-a dus naibii de evoluție.

| anonim4565 a răspuns:

Muzica a fost inca de la inceput si a fost inchinata Lui Dumnezeu... iata un citat: "atunci când stelele dimineţii izbucneau în cântări de bucurie şi când toţi fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie?"

| spookydrums a răspuns (pentru anonim4565):

Mda, sigur. Si pietrele cantau, nu altceva.

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Crezi ce vrei

| spookydrums a răspuns (pentru anonim4565):

Pai, la inceput omul a descoperit muzica prin vibratiile facute de diverse obiecte... Spre exemplu timpanele, instrumente de percutie, au fost descoperite prin intinderea pieilor de animale pe busteni. Sau de cate ori nu te-ai jucat su o banda de elastic? Asa s-a dezvoltat totul.

| anonim4565 a răspuns (pentru spookydrums):

Ok sunt de acord.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru anonim4565):

Auzi tu, ca muzica nu exista inaintea cretinismului...

| OOOLEOOO a răspuns:

Muzica e libertate!

''Muzica e magie''! -Jaka

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Parerea mea e ca...muzica a aparut din plictiseala. O gasca de tipi au adus niste bete in pestera lor si au observat ca fac un sunet placut... apoi a venit si o muiere de a lovit pieile de animale si tot asa.

Prima muzica mai evoluata cred ca-i muzica bisericeasca, facuta pe ideea de a atrage tinerele nesperante catre divinitate. (pe acelasi principiu a facut si popa ala din suedia, club intr-o biserica in fiecare sambata, doar ca ala a fost dat afara cu suturi in cur).

Apoi, muzica renascentista cu scopul de a culturaliza, de a relaxa...stii si tu doar ce faina ii muzica clasica.

Urmatorul pas mare a fost blues, conceput pentru a trece timpul mai usor negrilor de pe plantatii. Asta-i singurul lucru bun pe care l-au putut face negrii in intreaga lor existenta.

Acuma apare adevaratul gen, genul pur: rock-ul. Consider ca-i primul si singurul care poate ingloba 'incantarea auzului' si 'mesaj in versuri'(muzica clasica e limitata in versuri si in tematici, blues-ul e simplist tot din cauza tematicii, aia religioasa e facuta pentru incuiati, desi in cea bizantina se regasesc cateva elemente faine)

No, amu' avem porci cu tricouri roz pe care-i doare sufletelul si florarese care se dau in barci pentru ca fac reclame la Pepsi. La cat sloboz au inghitit alea de la fiecare tip din industria muzicii, ar fi trebuit sa se inece de mult.

Pentru ca intrebarea a fost postata la 'religie' ia niste muzica satanica.

http://www.youtube.com/watch?v=xhgE5bfcFTU

http://www.youtube.com/watch?v=g23GiivXC78

http://www.youtube.com/watch?v=irUXrKTa5hk

http://www.youtube.com/watch?v=8tl-N9FJMpY

http://www.youtube.com/watch?v=BNUEhLavV2k

http://www.youtube.com/watch?v=TSkiT1Ypjcs

| spookydrums a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Exista si alta muzica cel putin la fel de buna ca si rockul, sa nu exageram.

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru spookydrums):

..ca de exemplu? happy

| spookydrums a răspuns (pentru 6DuckMeJesus):

Exista muzica electronica (crede-ma, desi pare banala e al naibii de greu de facut), exista muzica reggae (deja este parte a unui cult) exista jazz, exista muzica instrumentala sau ambientala, exista muzica folclorica. Multa muzica buna si nu e rock, cu un mesaj la fel de puternic si de veritabil. Ceea ce vreau sa spun e ca rockerii in general ar trebui sa fie deschisi la majoritatea genurilor bune (cu mesaj intelectual/spiritual si cu o linie melodica nu chiar atat de tipica).

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru spookydrums):

Nu am exlus jazz-ul, dar nici nu l-am mentionat pentru ca nu-l cunosc foarte bine.

Cat despre celelalte enumerate de tine, le resping total.

| 4b a răspuns:

Astazi plang in Do major, maine rad in LA minorwinking in pasi de muzica, traim viatawinking

| spookydrums a răspuns:

Cum zicea si un utilizator mai devreme, muzica la origine a fost pentru incantarea auzului, insa ma refer la cea primitiva. Insa din punctul meu de vedere un mai mare rol in muzica l-a avut ritmul, din care muzica a inceput sa prinda mesaj (gandeste-te la incantatiile triburilor din vechime). Apoi, muzica in sine a fost strans legata de mesaj, dezvoltandu-se astfel acesta arta. Eu aici m-am referit strict la perioada incipita a muzicii. Acum, exista si piese instrumentale, dar pana si acestea au un anume "mesaj". Nu e unul concret, insa "ceva" este transmis(ca si cand ar trebui sa descifrezi un cod si numai tu ai detine cheia acestuia, adica el poate nu inseamna nimic pentru ceilalti, insa el exista); fiecare ascultator are propriul fel de a interpreta piesa respectiva.

| RAY a răspuns:

Muzica a fost de cand existam ca specie, muzica este importanta eu nu pot trai fara ea

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi cer scuze pentru categorie, e vina telefonului de pe care postez desi eu am ales ''muzica''.

| Raynn a răspuns:

Muzica mi se pare cel mai incredibil lucru de pe acest pamant atunci cand este facut bine. Iti poate da atat de multe stari, iti da adrenalina, energie, iti face pielea de gaina, te intristeaza, te face sa contemplezi viata. Este pur si simplu uimitor.

Cum au spus si alti, zilele astea s-a cam dus de rapa din cauza marketingului si dorinta nebuna de a face bani scotand melodii pline de cuvinte goale scoase pe banda rulanta cu acelasi ritm si aceleasi artiste fara voce 3 sferturi dezbracate.