| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Pana la urma Oswald Spengler a avut dreptate in lucrarea sa Declinul Occidentului? Spengler cand a scris aceea lucrare a facut-o pe baza a ceea ce a citit din istoria umanitatii si in Declinul Occidentului, publicată în 1918-1922, în care iși elaborează concepția metafizică asupra evoluției ciclice a civilizațiilor in raport cu Sfanta Scriptura-Biblia si cu scrieriile lasate in urma de Georg Wilhelm Friedrich Hegel, Johann Wolfgang von Goethe, Friedrich Nietzsche autorul își justifică puternica tendință anti-raționalistă prin referire la acești trei filosofi. Spengler a fost un discipol al lui Wilhelm Dilthey, promovând o filosofie a vieții; a operat cu distincția introdusă de Dilthey între natură și istorie, "a adoptat metoda inspirată din acest model de interpretare a lumii (a comprehensiunii) adică studiul fenomenului istoric prin angajarea trăirii acestuia cu sufletul, cu sentimentul, cu intuiția, cu mijloace care se apropie mai mult de artă decât cu cele specifice științelor naturii". Spengler a propus în Declinul Occidentului metoda morfologică ca metodă în măsură să descrie raporturile dintre diferitele manifestări ale ființei istorice.

Deci prin urmare Occidentul cade.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Aici dezbatem teme cu subiect RELIGIOS, nu filozofic. Incearca la sectia de filozofie. Cine isi mai pierede vremea citind filozofi germani de acum un secol?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Ai si tu dreptate, la categoria asta se discuta despre scrierile unor primitivi de acum cateva mii de ani si despre traznaile nazarite diversilor schizofrenici...

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Da, dar Oswald Spengler cand a scris aceasta lucrare sa bazat in mod special pe codul Troa din Biblie, pentru ca dupa moartea lui Iisus viata oameniilor a fost mereu in stransa legatura cu ce este scris acolo.
Se spune ca la nastere Dumnezeu stie ce fel de om esti si mai ales site si ce viata o sa ai si crede-ma ca e adevarat.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Holiday):

Se spune ca la nastere Dumnezeu stie ce fel de om esti si mai ales site si ce viata o sa ai si crede-ma ca e adevarat. Cu totii suntem copii lui Dumnezeu exact cum scrie in Biblie.

| danut a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

" pe codul Troa din Biblie"
Nu exista NICI un COD in Biblie, astea sunt inventii demonice.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru danut):

Mie sincer imi pare rau de voi si de copii vostri, totusi va doresc multa sanatate si numai bine sa va ajute bunul Dumnezeu in absolut tot ce va propuneti.