| Octavian199 a întrebat:

Parca Dumnezeu a setat varsta maxima la 120 de ani, asta dupa ce nu a mai fost 'duhul sfant in oameni, asa zice biblia. Atunci cum a trait 181 de ani? Sunt oameni care au trait si mai mult.

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Simplu, au capatat daruri de la Dumnezeu pentru comportamentul lor in viata.

| Octavian199 explică:

Ma refer la Mahashta Murasi,

| BogdantheDreamer a răspuns:

S-au incurcat cei care au scris Biblia. Nu au stiut cum sa mai minta, si au dat gres.
Multumim ca descoperi aceste lucruri, si iti faci timp sa le impartasesti cu noi!

| unvecin a răspuns:

Sara, soția lui Avraam (care a trăit după Potop) a trăit 127 de ani, deci pică ideea de vârstă maximă setată.

Ce vrea să spună textul acolo la Potop e că Duhul Sfânt nu va încerca la nesfârșit să-i facă pe oamenii respectivi să-și îndrepte căile, ci timpul de har - în care s-a construit arca - urma să fie de 120 de ani, după care Potopul va veni și soarta tuturor va fi fost pecetluită.

| Octavian199 explică (pentru unvecin):

Si de ce oamenii traiesc si 181 de ani, la ora actuala.

| unvecin a răspuns (pentru Octavian199):

(N-am întâlnit, dar...) După cum spuneam e o interpretare greșită a textului cea care zice că Dumnezeu ar fi pus o limitare de vârstă. Ei bine, dacă ar fi pus-o ar trebui să nu existe excepții. Sara e excepție, deci fie (A) Dumnezeu e neputincios, fie (B) chiar nu Și-a propus să limiteze vârsta oamenilor la 120 de ani.

Eu merg pe varianta B, pentru că am o explicație mult mai OK la textul din Geneza: se referă la timpul în care Duhul Sfânt urma să-i convingă pe oameni de căile lor rele... 120 de ani timp de har după ce deja Dumnezeu văzuse că toate gândurile oamenilor erau îndreptate zilnic numai spre rău. Asta spune ceva despre cât de multă răbdare are El cu oamenii.