| Octavian199 a întrebat:

Parca Iisus a fost ispitit de diavol, nu? De aceea a postit 40 de zile si 40 de nopti, nu? Si culmea, unele secte il considera Dumnezeu.Deci.Dumnezeu a fost ispitit? Parca Dumnezeu nu poate fi ispitit, nu?

15 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Este interesant cum poate fi cineva atât Dumnezeu cât si fiul lui Dumnezeu...

| Mclaren12 a răspuns (pentru sabin89):

Crestinii o sa spuna ca este ceva ce noi nu vom intelege laughing

| RAY a răspuns:

Hey,ei spun ca firea umana a fost ispitita nu zeul iahve

| Octavian199 explică (pentru RAY):

Dar oricum abereaza.

| anonimg a răspuns:

Nu este păcat să fi ispitit, ci să cazi în ispită.
"Apoi pofta, cand a zamislit, da nastere pacatului; si pacatul, odata faptuit, aduce moartea. (Iacov.1:15)

"Căci n-avem un Mare Preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre, ci Unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi dar fără păcat." (Evrei.4:15)

| iurii75 a răspuns:

Scrie clar " sunt FIUL lui Dumnezeu", nu dumnezeu și nici Dumnezeu-Fiul.
N-a fost ispitit Dumnezeu ci fiul lui, Isus.
Nu de aceasta a postit el, de fapt Ispitele au venit după acea perioadă.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Opa.Si sectantii ce zic?

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Si de ce a postit? Se intelege ca si fara apa in cele 40 de zile si 40 de nopti. Oare cum a supravietuit? Stiind ca fara apa nu supravietuiesti decat cateva zile, hai, fara de mancare mai zic. Daca iti scade cu 10% din apa, ai belit-o(mort)

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Ca să înțelegi restul va fi nevoie să tudizi biblia.

| Octavian199 explică (pentru iurii75):

Sa studiez ce? Mai bine studiez 10 negri mititei de Agatha Christie, sau Crimele din orient express, sau sherlock holmes de Sir Conan Arthur Doyle

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

N-ai decît.
Dar la ce mai întrebi dcă nu dorești să știi?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

De ce iti pasa atat de mult! Daca Iisus ar lua cocaina ar fi mai relevant?
De ce iti pierzi vremea cu intrebari inutile.
Zeii sunt importanti doar pentru cei care cred in ei! Noua, oamenilor sanatosi, nu ne pasa cu ce se mananca garniturile astea!

| Octavian199 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Vreau parerile credinciosilor

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Octavian199):

Sunt credincios femeilor. Se pune? Sau prietenilor loiali laughing

| Octavian199 explică (pentru Delmo_Catalin_1984):

Nu se pune rolling on the floor