NOname
| NOname a răspuns:

Tu acum te-ai trezit? Se vorbeşte despre asta de săptămâni întregi, iar fix astăzi s-a şi terminat campania.

Da, BOR face mârşăvii pe toate fronturile. Nu înţeleg de ce te miră.

| Inferno explică (pentru NOname):

Sincer, am aflat acum circa 30 de minute, cand a aparut o reclama de acest gen pe digi (alta decat cele de mai sus). Era televizorul deschis si brusc aud :"Acesta este mesajul Bisericii Ortodoxe Romane... "
Am cautat mesajul respectiv pe net si am dat de alte dracovenii.

NOname
| NOname a răspuns (pentru Inferno):

Găseşti multe informaţii pe această temă şi în postările de aici (inclusiv în răspunsuri):

- http://www.tpu.ro/......105854829/

- http://www.tpu.ro/......ivind-ora/

- http://www.tpu.ro/......-peste-14/

| Mistiss a răspuns:

Sincer, religia este un lucru important. Profesoara de religie, ne-a spus ca s-a uitat la televizor sa vada cine ii ''inebuneste'' pe toti cu religie (ca nu trebuie sa se faca). De fapt era un singur om de 10 ani. Daca esti musulman, posibil sa nu o faci. Dar religia e importanta.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Eu cred ca noi nu l-am inteles. Omul a inceput de pe acum campania de anul viitor! laughing

NOname
| NOname a răspuns:

Sunt curioasă câte semnături sunt reale, gândite, asumate şi câte sunt date din neştiinţă, prin şantaj, minciuni sau sub ameninţare (directă sau indirectă).

https://www.facebook.com/......3191978700

http://www.digi24.ro/......+la+scoala

NOname
| NOname a răspuns:

Înşelăciunea continuă:

"Azi, 6 martie, la ora 16, 00, fiul meu a venit cu aceasta cerere, deja înregistrată cu data de azi ca eu sa o completez... cica pentru anul viitor. Este in mod evident o improvizatie. Secretariatul si invatatoarea m-au incurajat ca doar nu ma doare mana. La inspectorat e deja we.
Sa mai spun ca el nu a facut niciodata religie in scoala?"

https://www.facebook.com/......9951978024

| Voidwithin a răspuns:

Eu m-am inscris pentru ca imi trebuie medie generala mai mare in caz ca vreau sa plec la alt profil.
Ce prostie poti fi spirtual si fara religie, e dreptul fiecaruia sa faca ce vrea.
Niste magarii demne de BOR.

NOname
| NOname a răspuns:

Mai există şi persoane publice neidioate:

https://www.facebook.com/....../video.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu te supara, dar prin ce spune (nu gandeste) Bendeac da dovada de idiotenie.Cum poti spune ca ai fost un perpetu corigent la fizica din cauza scolii si, dintr-o data ai devent un cunoscator(din divagatiile facute in continuare se vede cata fizica cunoaste).Tot ce spune le face atat de prost, incat nu numai ca nu are efect asupra cuiva care cat de cat gandeste, dar compromite ideea de laicitate.Cred ca te-ai convins ca nu fac parte din cei care cred "fara discernamant", insa astfel de peroratii de prostie ridicata la rang de inteligenta, ma scoat din sarite.Finalul este un exemplu de lipsa totala de consecventa si judecata. Daca nu ma crezi, iti pot demonstra logic ca nu stie ce spune. Initial voiam sa te iscodesc despre atitudinea fata de ce ai facut cu ora de religie a copilului tau, dar ma las pagubas.Incrancenarea,te face sa nu mai judeci logic nici macar la nivelul lui. Transpune acest mod de a judeca in tot ce priveste societatea noastra si poate vei realiza de ce am ajuns asa de rau.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Daca stau bine si ma gandesc la "inteligenta" lui Bendeac care si-a facut poze cu telefonul mobil ajung la concluzia ca nu prea merita bagat in seama.

http://poze-paparazzi.blogspot.ro/2009/09/bendeac-in-actiune.html

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

NOname nu are copii.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Dupa cum vad, la tine campaniile sunt legate unele de altele. Dupa ce ai terminat cu campania de descurajare a semnarii pentru participarea la ora de Religie, ai inceput-o pe asta de decredibilizare, contestare si minimalizare a rezulatelor privind cererile de participare. Pregatiti cumva terenul pentru contestare a rezultatelor?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Nu, doar scoatem adevărul de sub preş, unde e băgat de cei ca tine.

| milan9 a răspuns:

Ora de religie presupune în primul rând educaţie morală şi mai puţin prezentare a unui specific dogmatic. Cel puţin, aşa cum ştiu din toate sursele pe care le am, cam pe această educaţie morală se insistă cel mai mult.

Eficienţa educaţiei morale nu constă atât într-o asimilare a unei culturi generale (lucruri care în general sunt cunoscute din familie), cât mai ales în punerea în discuţie a temelor morale generale, practice şi esenţiale pentru echilibrul psiho-fizic al persoanei umane...

Fiecare elev, aflat în plin proces de formare a personalităţii, are nevoie şi de repere morale sănătoase, sau în primul rând de repere morale, de o învăţătură morală – constructivă pentru spiritul său tot la fel cum pentru metabolismul său, eficiente şi vitale sunt necesităţile sale nutritive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam penibil, zic eu.Insa toate vedetele de-acolo sunt religioase chiar si Connect-R http://www.wowbiz.ro/......49593.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ce exemplu minunat! laughing
Sa-nteleg ca Dan Puric e idiot si Mihai Bendeac nu rolling on the floor

NOname
| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

În privinţa credinţelor iraţionale, probabil da.

| Buciumela a răspuns:

Nu văd nimic rău în a se preda creștinismul ortodox în școală. La urma urmei chiar dacă nu crezi în El, ți-a oferit posbilitatea să alegi ce vrei tu pentru tine. Ce tot atâta tam tam?

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dan Puric asta acum pe bune chiar e idiot dea binelea.Ma fratilor il vazui odata pe nu stiu ce post deja omul era expert in ale agriculturi, dadea sfaturi in stinga sin dreapta, spunea ce trebuie facut, ce legi si asa mai departe, ma lasase omu asta fara cuvinte.Sincer habar nu aveam cine e, apoi am aflat ca e un actor sau artist ce-o fi tot dracu ala e, unu care doar da din gura.Dar ce timpenii spunea, ce idiotenii am ramas uimit, pentru ca si reporterul care fie vorba intre noi e mai prost decit puric il asculta si il aproba.Si uite asa ajungem sa ne dea lectii unu de genul asta puric care habar nu are pe ce planeta sta. Spun asta pentru ca ma pricep din pacate la subiectul discutat de el si stiu ce spun, e un mare idiot. Apoi am mai vazut alte emisiuni unde pur si simplu ma uimit, m-a facut sa cred ca tara asta s-a dus dracu de tot la rapa.Mai frate esti actor stai in banca ta fa actorie nu te baga unde esti paralel cu gardu,mai ales ca in viata ta nu ai vazut o gaina,nu ai vazut iarba decit la TV sau prin parcuri si tu vii si dai lectii,o tara intreaga sta cu toate alea cascate sa il vada pe puric ce mai spune si sa exclame, "vai ce tare mai e omul asta".Va spun tuturor nu mai luati de bun nimic din ce vi se arata la TV din ce vi se spune la scoli si asa mai departe,totul este doar o manipulare,o abureala ieftina,totul se face in numele BANILOR,orice doar sa iasa bani,nimic si nimeni nu mai face nimic pentru a educa societata, deja sintem in cadere libera, cei care ne mint, ne inseala si asa mai departe sint calare pe noi, sintem ca si slugi, ni se da doar ce vor ei sa auzim si sa vedem.

| relian a răspuns:

Am vazut ca esti la cutite cu citiva barbosi pe aici. Uite intreaba daca ei au facut la scoala religie, sau intreaba pe ei daca cei de varsta 50 de ani sau 40 de ani au facut la scoala religie. Apoi intreaba daca generatia mai veche au oameni mai normali, mai morali, si asa mai departe decit generatia actuala.Cu asta le poti inchide gura, ori ii poti ignora ca nu mai pot fi recuperati.La scoala din ce stiu eu prin anii 60-70-80-90 nu se facea deloc religie, absolut deloc.Acum sa comparam acei oameni care nu faceau la scoala religie, care nu spuneau poezii sau cum se numesc rugacini, deci sa ii comparam cu genratiile astea de astazi care fac religie.Te asigur ca generatiile trecute sint mult peste cele de astazi sub toate aspectele.Deci ce face religia in scoal, educa pe cine si ce? Am devenit liberi, adica de fapt barbosii care au fost bagati cu capul la cutie atita vreme deja au prins acum glas si vor sa conduca RO.Pai cu astia chiar ca sintem ca si morti deja.Cam asta e parerea mea vizavii de religie.Si Daca vrei mai mult eu as milita pentru sustinerea religiei DAR doar dupa ce va fi privatizata.Religia este o institutie pina la urma, neprofitabila, consumatoare de resurse si asa mai departe, iar statul care e si asa vai mama lui are nevoie de bani pentru a sustine ce este necesar.IN cazul cind o institutie nu era renatbila statul pina acum ce facea? O privatiza o vindea cui apuca.Ma rog cum o facea asta e alta poveste.Acum intreb biserica este profitabila? NU.Atunci de ce o mai sustinem? De ce un adventist, musulman trebuie sa sustina BOR? Cu ce ocazie si pentru ce? Deci eu spun ca se impune si asta trebuie de multa vreme privatizarea BOR.Ea apartine tuturor romanilor nu asa cum unia bat cimpii ca ei au avut au dres.Biserica romana e a statului de sute de ani asa ca nu are rost sa ne prefacem si sa ocolim adevarul.Acum sute de ani si tara noastara si mai stiu eu care alta tara era a turcilor, asta nu inseamna nimic.Deci privatizarea BOR este o chstie absolut necesara si ar trebuie sa se faca cit mai repede. Dupa privatizare statul va sta pe un mormam de bani si daca la conducere sint unia mai putini hoti se pot face ceva buni cu acesti bani. Iara statul in continuare va prospera dupa urma bisericilor privatizate.Acestea vor plati impozit pe cladiri, pe teren si asa mai departe asa cum plateste orice cetatean din tara asta, asa cum plateste oricine are o firma o afacere.Apa, curentul electric si-l vor plati singuri.Atunci cine vrea sa fie religios n-are decit sa faca ce vor.Asta trebuie facut, dar problema e cine sa o faca.Ce legatura este intre scoala si religie? Sint doua chestii paralele care n-au nici o treaba una cu alta.Deci nu vad cine a fost idiotul care a avut aceasta idee si cine a aplicat aceasta regula.Aia trebuie judecati si bagati la bulau.Asta este manipulare, indoctrinare prin lege.Mai vrei pareri? Uite de unde ar p[utea veni ceva bani buni la bugetul de stat, mormane de bani pe care unia mai institi lear putea folosi in scopuri cu adevart pentru oameni.

| relian a răspuns:

Si dzeul tau sau iSUS asa te invata? daca cineva te face prost tul ii replici cu super prost sau cum? Asta e celalalt obraz pe care tu sau Isus la intors pentru tine? Daca cineva nu te sustine,nu e de acord cu parerea ta ce faci ii dai in cap? Provoci o femeie la ce anume? Ce provocare poti face aici pe net? Vrei provocari f bine atunci vino cu dovezi, cu dovezi fizice, pe care sa le putem pipai, sa le simtim si asa mai departe nu veni cu povesti, basme ca nu tine.Am observat ca tot te tii dupa utilizatorul NOname sil tot provoci, stii sigur ca e femeie, stii sigur ca nu e adolescent si tot o provoci.Stii ce cred eu de fapt ca tu incerci? Eu cred si sint sigur de asta ca de fapt tu vrei sa o "agati"pe bune asta urmaresti tu, dar nu stii cum sa faci, nu stii cum sa te bagi pe sub pielea ei.Problema e ca tu esti religios iar ea este ateu si se pare ca nu ai nici o sansa si atunci ai trcut la atac asa cum fac mai toti religiosii cind vad ca nu pot obtine ce vor.E o mare diferenta intre ate si religiosi.Nimeni nu te uraste, asta e doar in capul tau, tu asa gindesti ca daca cineva nu vrea sa discute cu tine te uraste.Nici macar nu te cunoaste, habar nu are cine esti, deci nu vad cum poti ura pe cineva fara sal stii absolut deloc. Femeia a vazut ca nu se poate discuta ca voi cu religia tot o tineti asa fara absolut nici o logica, fara nimic constructiv si a spus clar nu doreste sa interactioneze cu tine.Asta e se pare ca ai cam esuat in a te lipi de NOname.Ce sa faci asta e, trebuia sa fi abordat situatia altfel sub alte aspecte mai ales cind ai vazut ca ea nu se baga pe religie. Oricum scuze ca ma bagai si sper ca nu te suparai pe ce am spus.Numai bine

| relian a răspuns (pentru Buciumela):

Buciumela ce nume ai, de la ce vine numele asta buciu..umela.Draga buciumela sincer nu stiu de ce ai spus ce are a face daca se preda religia in scoala.Pai eu te intreb asa:ce legatura are religia cu scoala? Sau daca stii ce spune religia despre OM si ce spune scoala stii? Cred ca ai fost la scoala da? Ok daca ai fost cred ca ai invatat la scoala multe chestii.Cum ploua,unde se afla pamintul,cum aparu omul,viata in general si etc corect? Ei daca asta te invata la scoala,la biserica ce te invata? Ca ploaia vine de la dzeu, ca pamintul se afala mai stiu eu unde si ca OMUL si viata au fost facute de Dzeu corect? Ei avind astea doua ex cum crezi tu ca le impaci? Spune si tu asa dupa mintea ta ce faci cind ai ora de biologie ti se spune ca viata aparu din spatiu etc si urmeaza ora de religie si afli ca dzeu a facut omu? Ce crezi? Crezi ca e normal ca astea dpua sa stea impreuna? Biserica si scoala sint doua chestii paralele, nu se intilnesc nicum, ca urmare nu vad ce sa caute in scoala.Ce parere ai? Daca vrei sa fii religios poti face asta in afara scoli corect? Poti face asta cind esti matur cind poti sa alegi, sa gindesti cu capul tau si esti pe picioarele tale corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Asta nu stiam laughing
Eu il apreciez doar ca artist.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca artist nu il stiu, dar daca e bun jos palaria, unde e de bine sa recunoastem. Apreciez si eu faptul ca nu te suparai ca ma bagai si eu in discutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Cum sa ma supar? Doar ai dreptate, totul se face in numele banilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru relian):

Draga "relian" eu nu ma supar pentru ce ai spus tu,intrucat cred ca esti un copil,sau cel mult un adolescent care a-i facut-o dintr-o pornire sincera si nu din rautate. Vreau numai sa te invat un lucru: Cand faci o afirmatie,sau susti ceva,mai ales cand afirmi categoric acest lucru,anterior exprimarii (prin viu grai sau in scris),pune-ti intrebarea:daca ceilalti nu sunt de acord,cum pot sustine afirmatia? In acest fel,vei gandi mai mult si vei gresi mai putin. Si,pentru a intelege mai bine ce vreau sa spun,iti voi da cateva exemple din afirmatiile tale:
-cum ai dedus tu ca eu sunt un credincios in afirmatiile religiilor? Faptul ca iau apararea celor care cred si sunt impotriva celor care considerandu-se atei ii jignesc de multe ori,nu este un motiv. Tu daca ai lua aprarea unui coleg jignit de altii,sau poate chiar agresat,inseamna ca neaparat esti si de acord cu el?;
-referitor la afirmatia ca eu,prin atitudinea mea,urmaresc in fond sa o "agat" pe NOname, te intreb cum de ai ajuns la aceasta concluzie? Tu asa ai procedat cand ai vrut sa "agati" o fata, purtandu-te ca mine, adica aratandu-i ce nu-ti place la ea?
Ar mai fi si altele, dar cred ca m-ai inteles.Nu am dreptate, macar si principial?