| anonim_4396 a întrebat:

Parerea mea...religia adevarata nu este cea ortodoxa..in decalog spune clar sa nu iti faci chip cioplit si sa nu te inchini lui sau la altceva...un ortodox face asta la orice icoana..sau biserica..cine vrea sa mai vorbit sa isi spuna parerea!

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Treaba cu icoanele este foarte complicată, și poate genera multe dezbateri!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Religia adevarata este Crestinismul.
Nu ma refer la ortodoxism.
Nu ma refer la baptism.
Nu ma refer la penticostalism.
Nu ma refer la adventism.
Nu ma refer la catolicism.
Ma refer la Crestinism.Intelegi tu pana la urma ce vreau sa zic.
O zi buna!

| HueyFreeman a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Daca e hinduismul? Pana la urma este mai vechi si inca mai sta in picioare.

| danay72 a răspuns:

Intr-adevar Biblia spune clar sa nu ne facem chip cioplit. 1Ioan5:21

| doarMEmo a răspuns (pentru danay72):

Ce religie ai?

| danay72 a răspuns (pentru doarMEmo):

Sunt o Martora a lui Iehova.Isaia43:10-12

| RAY a răspuns:

Eu nu cred ca exista veuna adevarata, dar ai dreptate astia incalca porunca cu sa nu te inchini la idoli =icoane, sfinti etc, practic biserica a creat semi-zeii

| milan9 a răspuns:

Obiectele de cult sunt folosite de peste 3000. Revelaţia Vechiului Testament le aminteşte.

Primele icoane au fost folosite de evrei. Aşa cum pentru evrei, ICOANA Heruvimilor nu reprezenta idolatrie (nici măcar în singura perioada din istorie în care evreii s-au confruntat cu această problema), tot la fel icoanele primelor comunităţi creştine, precum ICOANA Mantuitorului, nu reprezintă nicidecum o idolatrie!
http://saraca.orthodoxphotos.com/photogallery/catacombe.htm

Contextul poruncii a doua este doar pentru Vechiul Testament. În Noul Testament se poate împumuta doar sensul "debarasat" de contextual evreiesc de acum 3500 de ani! Şi chiar şi evreii nu erau ei chiar atât de bătuţi în cap ca unii din cei de azi, care fac confuzie, pentru că aveau şi ei obiectele lor de cult. Dumnezeu i-a ajut să facă diferenţa în folosirea acelor obiecte, să nu cinstească prin ele false zeităţi păgâne, ci doar pe Unicul Dumnezeu. Heruvimii din jurul chivotului, acele statui din aur, chiar pentru asta erau destinate: să mijlocească în conştiinţa iudeului sentimentul apropierii lui Dumnezeu!

http://mihailandrei.wordpress.com/2010/05/29/icoanele-in-crestinism/

| milan9 a răspuns:

Cinstirea icoanelor nu înseamnă închinare la icoane în sensul adorării unei divinități! Este doar o cinstire ce amintește persoana, reprezintă doar un pretext de rugăciune, o formă de respect, ce trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de FEREASTA transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă!

TOATE CULTELE AU NEVOIE DE IMAGINE!

Toţi sectanţii au cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"! Fiecare cult, cu mai multă sau mai puţină ipocrizie disimulată fac referire doar la Biserică cu acuzaţii false referitoare la icoane, dar nu pentru că nu înţeleg problema! 70% din acele acuzaţii false, se întorc chiar împotriva lor!

De ce spun că au şi ei cel puţin 70 % din cultul "reprezentărilor"? Pentru că în fiecare cult creştin exploatează excesiv FUNCŢIA DE REPREZENTAREA A IMAGINII!

„Imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? La fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală!

Icoana nu primeşte "personalitate proprie", ea are doar „funcţia" de a „reprezenta" o persoană reală (care există în realitate, în afara icoanei), are funcţia de a aminti persoana reprezentată, aşa cum cărţile, bibliile şi revistele şi filmele oricărui cult amintesc de persoanele biblice! Gândul de respect sau cinstire care însoţeşte privirea icoanei se îndreaptă spre personele respective, cu existenţă reală!

Cinstirea icoanelor este doar o formă de respect, care, trece dincolo de imagine, spre persoana reală (aşa cum raza de lumină trece dincolo de FEREASTA transparentă) şi ajunge acolo unde trebuie să ajungă!

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns:

Iar această credinţă unică este bine definită în Noul Testament: Biserica, pe care Mântuitorul o confirmă de la început şi până la sfârşit.

- Despre Unicitatea Bisericii vorbeşte întreg Noul Testament : Efeseni 4, 13; Fapte 20, 28; I Corinteni 3, 11; Ioan 17, 22; Matei 16, 18; Efeseni 4, 4-6; I Corinteni 1, 12-13; Evrei 3, 14; Matei 18, 17, etc...
- Unde este astăzi Unicitatea Bisericii între cele 10000 de culte aşa-zis creştine? Toate cele 10000 de secte apărute în ultima sută de ani se contrazic şi se întrec în învăţături deplasate!

Dumnezeu explică foarte bine în Noul Testament, ce este cu Biserica Sa, Unică şi universală, pentru care a spus că Şi-a vărsat sângele ca preţ al întemeierii ei şi garanţie a valorii!
"Seriozitatea" afirmaţiilor Sale se leagă de faptul că şi-a dat viaţa pentru ca acea Biserică să rămână Una - Fapte 20, 28;

- De la începutul până la sfârşitul Noului Testament, Hristos confirmă Biserica şi ierarhia bisericească. Unde sunt acestea în cele aproape 40.000 de pseudo- variante?
- Tot Hristos este Cel care leagă această Biserică de transmiterea harului preoţiei şi de ierarhia bisericească (distincţia dintre episcopi, diaconi şi preoţi).

El a întemeiat-o, şi, în tot Noul Testament a conferit şi a suprapus prestigiul, sfinţenia şi puterea Sa peste aceea a Bisericii (prezentată la singular în toată Scriptura). El s-a identificat cu ea şi s-a numit pe Sine în repetate rânduri,, Cap al Bisericii". Mântuitorul Hristos spune că va fi cu Biserica Sa până la sfârşitul lumii iar porţile iadului nu o vor birui...

Efeseni 5, 25-27,, Bărbaţilor, iubiţi pe femeile voastre, după cum şi Hristos a iubit Biserica, şi S-a dat pe Sine pentru ea, ca s-o sfinţească, curăţind-o cu baia apei prin cuvânt, şi ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, neavând pată sau zbârcitură, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană." Sau:,, să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| martzian a răspuns:

Eu nu sunt ortodox, dar nu sunt de acord cu tine. Nu gasesti in Biblie termenul asta (religia adevarata). Este doar un Singur Dumnezeu, o singura credinta si un singur botez (vezi Efeseni 4:5-6). Si, viata demonstreaza asta, fiecare om care paraseste autoritatea Scripturii este in greseala, indiferent de confesiunea din care face parte.

| doarMEmo a răspuns (pentru martzian):

Ce religie ai? eu de cateva luni merg la Adventisti.

| M25M a răspuns (pentru martzian):

Fiecare om care paraseste autoritatea Scripturii este in greseala, indiferent de confesiunea din care face parte. ---- Cum ramane cu budistii, jainistii si hinduistii?

| doarMEmo a răspuns (pentru M25M):

Sunt 5confesiuni daca nu ma insel..nu e asa?

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru doarMEmo):

Nu sunt 5 confesiuni.

Sunt in jur de 300.000 de secte asa zise "crestine" care racoleaza oameni (ca si tine) fara credinta, sau cu una slaba, si au o putere mare de persuasiune si promoveaza erezii.

Cea ce ai facut tu, te-ai despartit de credinta fondata de Insusi Mantuitorul, cea cu succesiune apostolica si te-ai dus la o grupare care a aparut in 1900, deci te-ai indepartat de Biserica, prin urmare de Hristos, un fel de lepadare!

Sfantul Apostol Pavel zice :

"Iar oamenii răi şi amăgitori vor merge spre tot mai rău, ratacind pe alţii şi RATACITI fiind ei înşişi."

"Vă îndemn, fraţilor, pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos, ca toţi să vorbiţi la fel şi să NU fie DEZBINARI între voi; ci să fiţi cu totul uniţi în acelaşi cuget şi în aceeaşi înţelegere."

Si in Evanghelia dupa Sfantul Luca intalnim :

"Vedeţi să nu fiţi amăgiţi, căci mulţi vor veni în numele Meu, zicând: Eu sunt, şi vremea s-a apropiat.Nu mergeţi după ei "

| M25M a răspuns (pentru doarMEmo):

Confesiunile tin de crestinism daca nu ma insel, cei pe care i-am enumerat fac parte din religii de sine statatoare, nu ramificatii ale unei religii mai mari.

| Jardelin a răspuns:

1. Ortodoxia nu este o religie, asa cum ai scris tu. Este un cult, o confesiune crestina. Religii sint crestinismul, islamismul, budhismul, etc.

2. Eu zic ca da, credinta Ortodoxa este cea adevarata, unica credinta care are continuitate apostolica, singura pastratoare a Sfintelor Taine prin care Hristos intra in noi, singura credinta care intelege corect Sfinta Scriptura si singura credinta in care, traind viata crestina asa cum trebuie, poti ajunge la mintuire. Si, pe linga toate astea, pentru mine Ortodoxia este cea mai frumoasa credinta. O iubesc!

http://www.youtube.com/watch?v=2ynklArdRxw

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Un crestin se roaga la fiinta din icoana nu la icoana.

Răspuns utilizator avertizat
| Prince_Pyckolo_1992 a răspuns:

Pentru mine cel care respecta cele 10 porunci este o persoana credincioasa, daca ei fiecare porunca si o analizezi ai sa iti dai seama, cred ca e un raspun de funda, mersi